16.2. – Německý ministr financí Wolfgang Schäuble žádá o rozšíření mýtného pro nákladní auta i na vozy o hmotnosti menší než 7,5 tuny. Usiluje také o zrušení výjimky z placení mýtného, kterou nyní mají linkové dálkové autobusy. Je to nutné kvůli zajištění prostředků pro investice do dopravní sítě, uvedl Schäuble v připomínkovém řízení k novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou připravuje ministerstvo dopravy.
Silniční doprava
15.2. – Ukrajinská vláda rozhodla o pozastavení tranzitní dopravy ruských kamionů přes ukrajinské území. Oznámila to agentura Unian. Kyjev svůj krok odůvodnil obdobným opatřením ruské vlády, která v neděli zakázala přejezd ukrajinských nákladních automobilů přes území Ruska. Na hraničních přechodech se podle médií hromadí stovky kamionů.
15.2. – V listopadu 2015 si Záchranná služba Libereckého kraje pořídila 20 nových sanitních vozů na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI 4×4. Na speciálním školení na pobočce Mercedes-Benz Praha ve Stodůlkách si v lednu 2016 všech 180 řidičů Liberecké záchranky vyzkoušelo, kde jsou hranice nových sanitek s hvězdou.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
Evropský den logistiky 2016
ELA informuje o osmém ročníku Evropského dne logistiky, který proběhne 21. dubna. Konkrétně si všímá příprav, jež probíhají v členském Spolkovém společenstvu Logistika v SRN. Význam se odvozuje mimo jiné i od toho, že v Německu je logistika s ročním obratem 237 miliard € a 2,9 milionu zaměstnanců třetím největším hospodářským sektorem země. Podniky v průmyslu, obchodě a službách budou požádány, aby otevřely své dveře veřejnosti a ukázaly, jaká různorodost se pod pojmem logistika ukrývá – protože již nejde jen o dopravu, překlad a skladování.
Společnosti SIAG CZ je jediným výrobcem ocelových konstrukcí pro větrnou energetiku v České republice. Vzhledem k tomu, že na domácím trhu nové větrné parky nebo i jednotlivé elektrárny téměř nevznikají, orientuje se firma hlavně na zahraniční trhy. Své výrobky z 90 procent exportuje, hlavně do Německa a severních oblastí Evropy. Technicko-výrobní ředitel David Souček exkluzivně pro Dopravní noviny přiblížil, jak přeprava nadrozměrného nákladu do zahraničí probíhá.
10.2. – Za devět let fungování systému vybral stát od provozovatelů kamionů a autobusů celkem 67,6 miliardy korun, do konce první „desetiletky“ přibude do rozpočtu SFDI dalších 10 miliard. Za poslední rok to bylo 9,7 miliardy korun, tedy o celou miliardu více, než v roce 2014. Údaje z mýtných bran loni potvrdily dobrou kondici české a evropské ekonomiky, protože počet zaznamenaných transakcí kamionů vzrostl meziročně o 8,2 procenta. Růst zaznamenal tento parametr od roku 2012 každoročně. Nejvytíženějším měsícem je tradičně říjen.
10.2. – Před několika dny skončila ve středočeských Cerhenicích stavba, která díky využití moderních inteligentních dopravních systémů zajistí vyšší bezpečnost dopravního provozu. Projekt s oficiálním názvem „Bezpečnostní a environmentální úpravy inteligentními dopravními systémy na silnicích č. III/3294 a III/3297 – Cerhenice“, byl financován Středočeským krajem a ze zdrojů ROP, jeho realizátorem byla společnost AŽD Praha s.r.o.
9.2. – Skupina DKV Mobility Services Group, jejíž součástí je společnost DKV Euro Service, lídr na evropském trhu palivových a servisních karet, dosáhla v roce 2015 celkového výnosu z provozních činností 5,8 miliardy €. To odpovídá meziročnímu růstu 1,8 procenta. „Přestože byla cena nafty v uplynulém roce vzhledem k současné nadměrné nabídce na světovém trhu průměrně o 12 procent nižší než v předchozím roce, podařilo se skupině DKV Group tento vývoj úspěšně kompenzovat,“ říká výkonný ředitel skupiny Dr. Alexander Hufnagl.
9.2. – Za rok 2015 bylo v České republice na silnicích evidováno 446 598 přestupků a trestných činů. Z tohoto počtu bylo 88 656 přestupků a trestných činů připsáno ženám – řidičkám, což činí pouze 20 procent všech evidovaných jednání. Nejčastějšími prohřešky byly překročení rychlosti v obci, nepoužití bezpečnostního pásu nebo ochranné přilby a telefonování za jízdy.
9.2. – Čistý vzduch, tichý provoz, maximální pohodlí pro cestující a nízké provozní náklady. To jsou jen některé z výhod zapojení elektrobusů do městské hromadné dopravy v evropských městech. Česká republika je součástí právě probíhajícího projektu ZeEUS, v jehož rámci se provoz elektrobusů testuje. Moderní dvanáctimetrové nízkopodlažní elektrické autobusy s odlehčenou karoserií a plným komfortem jsou výsledkem aplikovaného výzkumu, který v minulých letech podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).