10.3. – Po dlouhodobě klesajícím trendu, kdy se koncem ledna tohoto roku odrazila cena nafty ode dna a začala opět stoupat, hlásí až nyní první sítě čerpacích stanic zdražení. Čerpací stanice nezvykle dlouho vyčkávaly a do stojanových cen růst na burze dosud nepromítly. Cena motorové nafty na burze má však již od 22. ledna tohoto roku stoupající tendenci – pumpaři jsou teď „nuceni“ toto promítnout do svých marží.
Silniční doprava
9.3. – Královéhradecký kraj pokračuje v přípravě tendru na zajištění autobusové dopravy, který nyní ve správním řízení řeší Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informoval o tom hejtman tohoto kraje Lubomír Franc. Potvrdil také, že termín otevírání obálek zůstává stanovený na 5. dubna. ÚOHS současně vydal předběžné opatření, které znemožňuje kraji uzavřít smlouvu s případným vítězem, dokud správní řízení neskončí.
8.3. – Státy Evropské unie si již brzo budou vzájemné uznávat osvědčení o technické způsobilosti. V platnost totiž brzo vstoupí nařízení Evropské komise o vzájemném uznávání si technických kontrol. Doposud platilo, že pokud si vlastník vozidla přehlásil auto do jiného členského státu, musel zaplatit za nové osvědčení technické způsobilosti. Odpadne i zbytečná byrokracie a čas strávený technickými prohlídkami.
4.3. – Společnosti MasterCard, lídr v inovativním placení, a BusLine, třetí největší dopravce v České republice zaměřující se na autobusovou dopravu, společně spustily možnost placení za jednotlivé jízdné pomocí bezkontaktních platebních karet přímo v autobusech. Na projektu se rovněž podílejí ČSOB a EM TEST.
1.3. – V České republice se dá momentálně natankovat CNG u 111 veřejných plnicích stanic. Asi 45 procent z nich, celkem 50 CNG stanic, postavily plynárenské společnosti. Dalších 35 stanic postavili další dva členové Českého plynárenského svazu, Bonett Gas Investment a Vítkovice Machinery Group. Celkem 40 CNG stojanů je dnes umístěno na běžných čerpacích stanicích. Do konce letošního roku by mělo být v ČR nejméně 150 až 160 stanic, do roku 2020 pak celkem 200 až 300 CNG stanic. Tyto informace zazněly na konferenci Českého plynárenského svazu Perspektivy rozvoje a využití CNG a LNG v dopravě.
28.2. – Již potřetí se 12. dubna setkají experti a praktici z Nizozemska a Německa v Mercatorhalle Duisburg na Nizozemsko – německé logistické konferenci s názvem „Spolupráce v dobách ostré konkurence“. Logistický sektor v obou zemích je velmi úzce navázán na jejich námořní přístavy. Proto jsou také logističtí aktéři napojeni na mezinárodní zbožové proudy a je pro ně důležitý současný politický a hospodářský vývoj.
26.2. – Ministerstvo dopravy loni vyplatilo autobusovým a železničním dopravcům 222,2 milionu korun jako kompenzace za povinné slevy z jízdného, nejvíce za studentské slevy. Je to meziročně o pět procent méně. Zatímco slevy na železnici zůstaly prakticky na úrovni roku 2014 a činily 87,5 milionu, vyplacené slevy za autobusy klesly o devět milionů na 134,7 milionu. Méně na kompenzacích vyplatilo ministerstvo dopravy naposledy v roce 2011.
26.2. – V roce 2014 bylo podle Svazu dovozců aut registrováno na českém trhu 1703 nových osobních a dodávkových vozidel na CNG, v roce 2015 to pak bylo 3242 vozidel. Jedná se o největší meziroční nárůst registrací prodejů nových CNG osobních a dodávkových vozidel v historii. Celkově (včetně ojetých CNG vozů, nových CNG autobusů, nákladních vozů atd.) na českých silnicích v roce 2015 přibylo více než čtyři tisíce CNG vozidel, aktuálně jich jezdí u nás již zhruba 13 tisíc. Tomu odpovídal i meziroční nárůst prodeje paliva CNG, který dosahoval za rok 2015 u některých prodejců i více než 130 procent.
22.2 – Ministerstvo dopravy chce prosadit povinné veřejné soutěže na údržbu silnic prvních tříd. Tato výběrová řízení by přitom vypisoval právě resort dopravy. Počítá s tím materiál, který úřad poslal do meziresortního připomínkového řízení. Vloni úřad se soutěžemi na nového správce silnic neuspěl. Tendry zastavil v létě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě stížnosti správy a údržby silnic Vysočiny.
23.2. – V České republice je celkem 7010 čerpacích stanic. Poprvé za posledních pět let jejich počet meziročně nevzrostl. Je jich dokonce o tři méně než na konci roku 2014. Vyplývá to z nové statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu. Česká republika je ale i tak v počtu pump evropským rekordmanem. A počet čerpacích stanic, které jsou veřejně přístupné všem řidičům, dále roste.