Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) získá další miliardy na důležité dopravní projekty. Evropská komise v prosinci schválila investiční projekt rozsáhlé rekonstrukce železničního uzlu Břeclav, na nějž Česká republika z evropských fondů získá zhruba 1,6 miliardy Kč.
Infrastruktura
11.1. – Kabinet premiéra Petra Nečase schválil návrh aktualizovaného harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury do roku 2013. Mezi prioritními stavbami, které se mají letos zahájit, je oprava některých úseků dálnice D1, prodloužení hradecké dálnice D11 a modernizace železniční trati mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem. Za nové stavby plánuje ministerstvo v letošním roce utratit přes 46 miliard Kč, o dvě miliardy více než investovalo loni.
10.1. – Spor o poslední pozemek na dostavbu dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové je podle ministra dopravy Pavla Dobeše dořešen. Ministerstvo a Ředitelství silnic a dálnic souhlasí s návrhem právního zástupce majitelky pozemku Jaroslavy Štrosové na bezúplatný převod jejího pozemku státu, oznámil ministr. Spor o pozemky se vlekl 17 let.
Pro zajištění dlouhodobé stability financování dopravní infrastruktury zahraniční experti doporučují zpracování plovoucích finančních plánů na období tří až sedmi let pomocí metod projektového řízení a systémů hospodaření s dopravní cestou. Základním předpokladem využití těchto metod je však kvalitní příprava nejen z pohledu dopravně-technického, ale také z hlediska ekonomicko-finančního, a využití kvalitních dopravních dat.
Na počátku listopadu Evropská komise potvrdila dalších více než sedm miliard Kč z prostředků Evropské unie na velké české dopravní projekty. Konkrétně se jedná o projekt „D1, stavba 0135 Kroměříž – Říkovice a R55, stavba 5503 Skalka – Hulín“, na který Evropská unie přispěje částkou přes šest miliard Kč, a „Modernizace západní části Praha hl. n., 2. část nástupiště I – IV“. Oba projekty jsou již stavebně dokončeny a uvedeny do provozu.
Výstavba nové infrastruktury
Ministerstvo hledá možnosti úspor v investičních projektech ŘSD
Potenciální úspory v řádu několika desítek procent našlo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) při podrobné analýze investičního procesu. V druhé polovině října to oznámil ministr dopravy Pavel Dobeš, na jehož podnět vedení organizace prověrku uskutečnilo. Za jednu z cest k úsporám považuje i přijetí novely zákona, která by měla zabránit spekulacím s pozemky.
Ředitelství silnic a dálnic bude moci příští rok zahájit dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Umožní to připravované zvýšení rozpočtu fondu dopravy o čtyři miliardy Kč, které schválila vláda. Po setkání s prezidentem Václavem Klausem to minulý týden novinářům řekl ministr dopravy Pavel Dobeš.
Vláda minulý týden schválila návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) s výdaji 41 miliard Kč. Rozpočet fondu je tak o čtyři miliardy vyšší než v červnu schválené rozpočtové rámce fondu pro rok 2012, které počítaly s 37 miliardami Kč. Ministři za vládní Věci veřejné (VV), které zastupuje mimo jiné právě ministr dopravy Pavel Dobeš, podmiňovali schválení státního rozpočtu na příští rok tím, že fond získá více než 37 miliard Kč.
Požadavky v žádostech o podporu revitalizace železničních vleček převýšily objem prostředků, které na tento dotační projekt vyčlenilo ministerstvo dopravy. V rámci druhé výzvy projektu se sešlo devět žádostí na celkem 265,8 milionu Kč, ministerstvo mělo připraveno o 41 milionů Kč méně. Minulý týden to oznámil Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
Jihozápadní část Pražského okruhu vydělala od svého otevření na výběru mýta od provozovatelů nákladních vozidel přes 289 milionů Kč. Celkem 23 kilometrů dlouhým úsekem projíždí v pracovních dnech v obou směrech denně na deset tisíc nákladních vozidel. Celkem jím podle mluvčího českého mýtného systému Davida Šimoníka projely zhruba tři miliony kamionů.