27.5. – Rychlý a bezpečný přenos dat je v digitalizované logistice stále důležitější. Základním předpokladem je existující komunikační infrastruktura. Aby bylo možné prozkoumat, jak spolehlivé jsou různé komunikační sítě, spojili výzkumní pracovníci Fraunhoferova institutu pro materiálové toky a logistiku IML své síly s mezinárodní logistickou společností Dachser a asociací EPAL (European Pallet Association e. V.) a provedli celoevropskou studii – vybavili 50 europalet EPAL sledovacími zařízeními a vyslali je na cestu po Evropě.
Informatika
27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje založení ITIS Holdingu společností PPF a Matejem Okálim, holding bude zahrnovat provozovatele českého mýtného systému CzechToll a technologickou společnost TollNet. Okáli je šéfem CzechToll i firmy SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. Také ta má spadat pod ITIS Holding stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem. PPF o záměru informovala již letos v březnu.
24.5. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by podle Mátla ohroženy být neměly.
23.5. – V Česku vzniká ambiciózní projekt digitální technické mapy (DTM) celé republiky. Dílo má za cíl poskytovat spolehlivé a přesné informace o polohopisu a dopravní a technické infrastruktuře. Jednotlivé kraje již zakázky za stovky milionů realizují nebo finišují jejich přípravu. Z ucelených dat by měla profitovat nejen veřejná správa, ale i správci technické a dopravní infrastruktury, soukromé společnosti či samotní občané.
21.5. – Kybernetický útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR byl podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na profesionální úrovni. Šlo o ransomware, který zašifroval data. NÚKIB zná útočníka, z taktických důvodů jej nyní nezveřejní. Včera o tom informovala mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Kybernetickému útoku čelilo ŘSD v úterý.
21.5. – Již téměř rok usnadňuje elektronické podání žádosti o řidičský průkaz život desetitisícům řidičů. Ministerstvo dopravy nyní za tento projekt převzalo ocenění na 24. ročníku konference ISSS, kde se vyhlašovaly ceny Český zavináč pro nejzajímavější projekty elektronizace veřejné správy v ČR.
20.5. – V Brně se chýlí ke konci projekt, ve kterém město od roku 2015 zkvalitnilo 55 křižovatek za 365 milionů korun. Zrekonstruovalo nebo vybudovalo 47 semaforů a doplnilo deset kamerových dohledů. Bylo šest etap, nyní se pracuje na poslední z nich, uvedla primátorka Markéta Vaňková. Většinu nákladů, téměř 339 milionů, pokryla dotace.
18.5. – Poslanci z Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) v Evropském parlamentu včera schválili zprávu „Cesta k digitální dekádě“, což je konkrétní plán EU, jak do roku 2030 dosáhnout digitální transformace ekonomiky a společnosti. Stanovisko, s nímž Evropský parlament půjde do dalších jednání, nese českou stopu. Vypracovala ho europoslankyně z ČR Martina Dlabajová. Její zprávu podpořila drtivá většina kolegů.
17.5. – Dva klíčové dopravní projekty si po roce a půl od svého spuštění připsaly milionové prodejní výsledky. Jednotnou jízdenku na železnici neboli OneTicket si od počátku ostrého provozu koupily už více než dva miliony cestujících. Elektronických dálničních známek se od zahájení provozu prodalo přes devět milionů. Oba projekty provozuje státní podnik CENDIS.
Společnost Eurowag je celoevropskou integrovanou platformou pro platby a mobilitu zaměřenou na odvětví silniční dopravy. Stranou její pozornosti nezůstává ani elektromobilita a alternativní paliva. Co v těchto oblastech nabízí, to nám přiblížili David Nurkovič, Product Owner eFleet Management, a Roy van Son, Alternative Fuel Manager.