Informatika

​Motoristé nakoupili první milion elektronických dálničních známek

28.1. – Prodeje nových elektronických dálničních známek překonaly po necelých dvou měsících od spuštění první milion prodaných kusů za přibližně 1,5 miliardy Kč. Zájem je hlavně o roční známky. Uvedl to včera mluvčí projektu elektronické známky Martin Opatrný. Elektronické viněty letos nahradily staré papírové kupony, jejichž platnost definitivně skončí koncem ledna.


​Zahraniční projektoví manažeři hodnotí vzdálené řízení dvakrát pozitivněji než Češi

​Zahraniční projektoví manažeři hodnotí vzdálené řízení dvakrát pozitivněji než Češi Premium

26.1. – Česká společnost Easy Software, která dodává vlastní softwarová řešení na řízení pojektů do 26 zemí světa, oslovila české a zahraniční projektové manažery z více než 250 firem napříč segmenty s hodnocením loňského „covidového” roku. Průzkum s názvem „Trendy projektového řízení 2020“ odhalil mezi tuzemskými a zahraničními manažery zásadní rozdíly.

​Elektronické dálniční známky vstupují v platnost

1.1. – Dnešním dnem nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích, a nově tedy začíná platnost elektronických dálničních známek. „Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit již nyní a jejich platnost je možné až o 3 měsíce odložit,“ uvedl mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný.

Pardubický vědec Aleš Filip získal cenu Galileo Masters 2020

23.12. – Vědec Aleš Filip z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice získal prestižní cenu Galileo Masters 2020 za Českou republiku. Zvítězil s nápadem, který by mohl přispět ke snížení nákladů na provoz železnic a zvýšit bezpečnost na tratích pomocí letecké bezpečnostní služby EGNOS. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí vysoké školy Martina Macková.

Daniel Priban: Naším cílem je propojit každého s každým

Společnost TIMOCOM před dvěma roky představila cestu, po níž se hodlá ubírat – Smart Logistics System. Že toto rozhodnutí bylo správné, se naplno potvrdilo i letos během pandemie koronaviru, kdy logistické a dopravní firmy začaly v mnohem větší míře hledat nová chytrá řešení. Na co se nyní společnost TIMOCOM především zaměřuje a jaké výzvy vidí u svých zákazníků, to nám přiblížil ředitel její české pobočky Daniel Priban.

DKV nově umožňuje úhrady mýtného v Maroku

21.12. – DKV Mobility, poskytovatel služeb pro mobilitu, umožňuje s okamžitou platností hradit marocké mýtné bezhotovostně v režimu PrePay prostřednictvím palubní jednotky TAG JAWAZ. Příslušnou smlouvu podepsaly nedávno společnosti DKV Mobility a Afriquia SMDC, distributor mýtných boxů. Síť zpoplatněných silnic a dálnic v Maroku má délku 1 750 kilometrů. Palubní jednotku (OBU) lze komfortně a snadno pořídit na 40 prodejních místech a u čerpacích stanic podél hlavních dopravních tepen v Maroku. Mýtné se uhradí automaticky, což řidičům umožní používat na mýtných stanicích průjezdné pruhy.

IVECO uvádí na trh hlasového společníka řidiče nákladního auta

8.12. – Špičkový projekt značky IVECO, postavený na bázi technologií Amazon Web Services (AWS) a realizovaný zavedením hlasové služby prostřednictvím produktu Amazon Alexa, udává nové standardy v oblasti inovativních služeb pro řidiče.

​Před deseti lety padlo rozhodnutí o přesídlení Galilea do Prahy

7. 12. – Před deseti lety, 8. prosince 2010, přišla z Bruselu českými politiky dlouho očekávaná zpráva. Z jednání velvyslanců EU vyplynulo, že administrativní část evropského navigačního systému Galileo (GSA) bude sídlit v Praze. Česko tak, po více méně formálním schválení příslušnými ministry, získalo první agenturu EU a stalo se administrativním centrem satelitní navigace v Evropě. Podle zástupců agentury dosud odvedla do českého rozpočtu přes tři miliardy korun. Příští rok se má přeměnit na Agenturu EU pro kosmický program a rozšířit ze současných 200 zaměstnanců až na zhruba 600 lidí.

​Stát včera spustil prodej dálničních známek, většinu dne ale nefungoval

2.12. – Stát včera s velkými problémy spustil prodej nových elektronických dálničních známek. Systém byl od rána po většinu dne mimo provoz kvůli technické chybě, znovu fungovat začal až po vyřešení problému po 16. hodině. Nefunkční systém vyvolal vlnu kritiky ministerstva dopravy. Řidiči nyní mohou koupit nové známky s platností nejdříve od ledna 2021. Elektronické viněty nahradí dosavadní papírové kupony. Dosud řidiči i přes potíže nakoupili přes 800 nových dálničních známek.

Geis: Obrázky jsou pro zahraniční pracovníky výstižnější než slova

30.11. – Současná doba je plná paradoxů. Na jedné straně roste obava, že automatizace a robotizace připraví mnoho lidí o práci a současně je čím dál větším problémem najít do mnoha profesí pracovníky. Řešením mohou být dělníci ze zahraničí. Jenže jak překonat jazykovou bariéru a efektivně je zaučit? Práce na montážních linkách či ve skladech logistických center má mnoho společného. Zdánlivě se jedná o neustálé opakování jednoduchých úkonů, které by měl po krátkém zapracování zvládnout každý. Jenže skutečnost je jiná.

spinner