Informatika

Více než třetina autoparků v České republice využívá telematiku

23.11. – Tuzemští podnikatelé využívají ve velké míře telematické prvky pro správu svých vozových parků. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory pracuje s telematikou 35 % českých firem. O dvě procenta tak převyšují průměr zemí EU. Firmy používají telematické systémy nejčastěji pro snižování nákladů na vozový park, prevenci zneužití a lokalizaci vozidel nebo zlepšení provozní efektivity.

Dopravci stále nevrátili až dvacet tisíc jednotek ze starého mýta

4.11. – Dopravci stále ještě nevrátili až 20 000 palubních jednotek ze starého mikrovlnného mýtného systému. Termín pro jejich vrácení a tím získání zaplacené kauce za ně přitom mají už jen do konce listopadu. Uvedli to zástupci současného správce mýta společnosti CzechToll a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Starý mikrovlnný mýtný systém přestal fungovat po listopadu 2019.

​Papírové dálniční známky končí, v prosinci začíná prodej elektronických

4.11. – Už od prosince bude možné koupit nové elektronické dálniční známky platné od roku 2021. Novinkou bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až 90 dní předem. Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod na webu www.edalnice.cz.

​Letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week proběhne on-line

2.11. – Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest společně s dalšími partnery připravují již třetí ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week, který se letos kvůli aktuální situaci způsobenou pandemií koronaviru uskuteční v on-line podobě. Festival věnovaný kosmickým technologiím, kosmickému vzdělání i byznysu potrvá od 6. do 14. listopadu a nabídne bohatý program pro všechny fanoušky vesmíru. Týden plný přednášek, panelových diskusí a živých vysílání oslaví vesmírné úspěchy v Evropě i v České republice a seznámí návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy.

​České firmy mohou získat prostředky na vlastní kosmický projekt

12.10. – Využití nových technologií pro vědecký výzkum a rozvoj technologií pro ryze komerční prostředí i pro potřeby státu – to jsou dvě hlavní zaměření budoucí české mise, kterou Evropská kosmická agentura (ESA) poptává v České republice formou soutěže za více než miliardu korun na zhruba 10 let. Výsledkem by mohl být samostatný kosmický let v režii českých aktérů. Termín pro podání návrhů je do 14. prosince 2020. Od vývoje a otestování hardware, což byla dosud typická role českých firem, se tak české subjekty budou nově podílet také na systémovém návrhu, vypuštění a provozu na oběžné dráze.

Společnost C.S.CARGO sází v logistice na robotizaci

7.10. – Rychlejší a efektivnější zpracování dat je jednou z priorit společnosti C.S.CARGO. Budoucnost logistiky vidí firma v digitalizaci a automatizaci každodenních procesů a proto se spojila se společností HandyBot a propojila své stávající systémy s doporučenými robotickými nástroji.

Telematika od Eurowagu umožňuje platby mýta i ochranu před podvody s palivem

4.10. – Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, uvádí od října na trh novou inovaci, Produkt E.V.A. (Enhanced Vehicle Assistant) kompletně mění platby mýta a telematické služby. V kombinaci s palubní jednotkou EETS společnosti Eurowag, EVA poskytuje snadné platby mýtného v 8 zemích a 3 nejfrekvento­vanějších tunelech. Pokročilá integrace telematiky přináší dopravcům výrazné úspory nákladů u paliva a údržby, zatímco unikátní geolokační technologie (Fuel Guard) je chrání před většinou podvodů s pohonnými hmotami a jejich krádežemi.

​Úsekově měření rychlosti u Jesenice a Modletic je již připraveno k ostrému provozu

17.9. – Na vybraných úsecích dálnice D0 u Jesenice a Modletic probíhala výstavba úsekového měření rychlosti. Systémy již úspěšně prošly zkušebním provozem a z technického ani administrativního hlediska již nic nebrání jejich užívání v rámci ostrého provozu. Uvedl to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).


​Česko požádá o prodloužení pilotu C-Roads o půl roku

17.9. – Česko požádá o prodloužení testovací fáze inteligentního evropského dopravního systému C-Roads o šest měsíců. Pilotní projekt měl původně skončit na konci letošního roku, na jaře jej však na několik měsíců přerušila koronavirová epidemie. Včera to uvedl vedoucí oddělení inteligentních dopravních systémů a výzkumu a vývoje ministerstva dopravy Martin Pichl.

​Začala fungovat platforma sdružující nabídky kapacit vagónů a lokomotiv

14.9. – RAILVIS.com, inovativní online platforma pro oblast železniční nákladní přepravy, která efektivně propojuje všechny evropské železniční dopravce, spustila ostrý provoz. Česká nezávislá platforma RAILVIS.com nabízí svým uživatelům možnost snadno a rychle najít volné kapacity lokomotiv či vagónů, a díky kompletní digitalizaci přináší revoluční až třicetinásobnou úsporu času oproti tradičním objednávkovým procesům.

spinner