13.9. – Jednotnou jízdenku na železnici využilo za zhruba osm měsíců jejího fungování v ostrém provozu přes 755 000 cestujících. Zájem o jízdenky OneTicket stoupl především během letních prázdnin, kdy se prodalo přes 300 000 kusů. Běžný měsíční průměr přitom činí kolem 50 000 prodaných jízdenek. Informoval o tom správce systému, státní společnost Cendis. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce.
Informatika
V každém průmyslovém odvětví se dnes k optimalizaci procesů využívají tzv. Big Data, což vede přímo ke zvýšení zisku. Pokud jde o dodavatelský řetězec, firmy musí mít přístup k přesným a užitečným informacím. Proto je využití síly Big Data zásadní pro efektivní správu dodavatelského řetězce. Jenže jaké jsou konkrétní příležitosti, které Big Data poskytují logistickému sektoru?
12.8. – Cestování v tuzemsku bude efektivnější a jednodušší. Postará se o to tzv. multimodální plánovač tras. Služba bude k dispozici městům, samosprávám a operátorům veřejné dopravy pro zajištění pohodlného pohybu obyvatel. Společný projekt Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT a společnosti CEDA Maps, a. s., zajistí cílovým uživatelům možnost plánovat trasy každodenní mobility s možností kombinace různých způsobů dopravy, s využitím i lokálně sdílených prostředků dopravy. Na rozdíl od obdobných služeb na trhu nový plánovač zohledňuje i cestující s různými druhy pohybových omezení nebo těžkými zavazadly.
3.8. – Praha chce v budoucnu zautomatizovat administraci pokut za dopravní přestupky. Využít k tomu chce výstupy projektu, který město s využitím dotace od Technologické agentury ČR zpracuje ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy (MF UK) a právní kanceláří PRK Partners. Včera to schválili pražští radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba by nasazení metody nyní často zdlouhavý proces zrychlilo a ušetřilo by čas úředníků.
19.7. – Česká republika se může těšit na realizaci svého prvního ambiciózního projektu z Národního kosmického plánu. Evropská kosmická agentura (ESA) doporučila k realizaci projekt Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications (SLAVIA), který má položit základní kámen pro pozdější těžbu na asteroidech, a to pomocí dvojice dvacetikilogramových družic, z nichž každá ponese trojici přístrojů určených zejména k průzkumu úlomků asteroidů, resp. meziplanetární hmoty vstupující do atmosféry Země. V současné době finišují jednání ESA s konsorciem vedeným brněnskou firmou S.A.B. Aerospace, s. r. o, aby bylo možné projekt obou družic realizovat. Během 12 měsíců má vzniknout studie proveditelnosti, na jejímž základě se stanoví harmonogram realizace.
17.7. – V České republice patří železniční doprava ke strategickým oblastem dopravy, ať už se jedná o dálkové tranzitní koridory, vnitrozemskou páteřní železniční síť či regionální dráhy. Prioritou meziresortní spolupráce by mělo být financování rozvoje a digitalizace přeshraničních koridorů, posílení bezpečnosti na trati i zlepšení komfortu cestujících. K tomu by mělo přispět mimo jiné pokrytí mobilními sítěmi nové generace, 5G.
Ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl v červnu zvolen předsedou správní rady letos ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze. Při této příležitosti jsme ho požádali o přiblížení situace v oblasti kosmických aktivit v České republice.
15.7. – Obrat on-line portálu a vyhledávače dopravců Zaslat.cz v prvním čtvrtletí roku 2021 vzrostl o 116 %. Počet přepravených balíků se navíc oproti minulému roku zdvojnásobil. Lidé v prvních měsících roku nakupovali stejně intenzivně jako během uplynulé vánoční sezóny. Důvodem už nebyla jen karanténa, ale i výhody doručovacích služeb, jako je komfort nebo flexibilita, na které si zákazníci zvykli. Výrazně vzrostl i počet B2C zásilek ze zahraničí.
Agentura GSA se sídlem v Praze se letos transformovala v Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA). Co je cílem této změny a jaký dopad bude mít na české firmy, to nám přiblížil její výkonný ředitel Rodrigo da Costa.
Brno se prostřednictvím společnosti Brněnské komunikace zapojilo do českého pilotního projektu inteligentního evropského dopravního systému C Roads, jehož cílem je naučit komunikovat vozidla s okolím i mezi sebou navzájem. Inteligentní dopravní systémy (C ITS) v Brně odborníci testují převážně na velkém městském okruhu a radiálách, které město spojují s dálnicí D1. Osvědčily se, řekl Roman Nekula z Brněnských komunikací. Brno začátkem června také jako součást veletrhu Urbis Smart City Fair hostilo mezinárodní konferenci na toto téma.