SŽ vydá na posílení komunikační sítě půl miliardy korun

SŽ vydá na posílení komunikační sítě půl miliardy korun

Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD-Telematika a společnost TTC Marconi.

Technologická síť Správy železnic slouží jednak k přenosu dat dopravců či cestujících a také ke komunikaci s dopravci při řízení dopravy, a to včetně zabezpečovacích funkcí. Správa nechá zrekonstruovat síť, která pokrývá celou tuzemskou železnici. Prostřednictvím sítě se například distribuuje signál železniční mobilní sítě GSM-R, jenž slouží výhradně potřebám řízení dráhy a jejího zabezpečení včetně komunikace s dopravci.

ČD-Telematika a TTC Marconi už zahájili práce letos v srpnu, dokončit by je měli v listopadu příštího roku. „Správa železnic přistoupila k realizaci této stavby z důvodu zvyšujících se požadavků a nároků na přenosovou kapacitu sítě. Dalším důvodem je povinnost Správy železnic, jako organizace spadající do kritické infrastruktury, plnit požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti. Ke stavbě takového rozsahu jsme přistoupili poprvé,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Důvodem nárůstu datového toku je podle ní naplňování strategie dálkového řízení a ovládání technologií zajišťujících provozuschopnost železniční sítě z centralizovaných pracovišť. Zejména jde podle mluvčí o dálkové videopřenosy z kamerových systémů. Rekonstrukce sítí má do budoucna umožnit další modernizace. „Navýšení nedostatečných kapacit stávající sítě pro moderní širokopásmové služby je nezbytnou podmínkou pro připravovaný projekt národního jednotného záznamového prostředí pro řízení dopravy,“ dodala Friebová. Systém má správě lépe zabezpečit a usnadnit archivaci, vyhodnocování a zpracování množství záznamů.

(čtk)

Foto: Ministerstvo dopravy 

spinner