7.12. – Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) navrhuje kvůli nedostatku řidičů linkových autobusů přejít na prázdninový provoz. V současnosti v tuzemsku chybí okolo 20.000 profesionálních řidičů a další velké množství je v pracovní neschopnosti kvůli koronaviru. Kvůli tomu dopravci nevypravují část spojů, které zajišťují dopravní obslužnost, a hrozí jim sankce od krajských úřadů. Řekl to předseda společenství Bedřich Danda.
Aktuálně
7.12. – Britská výzkumná organizace Aerospace Technology Institute (ATI) včera představila návrh dopravního letadla poháněného tekutým vodíkem, které je teoreticky schopno dosáhnout výkonu současných letadel střední velikosti bez emisí oxidu uhličitého. Koncept FlyZero plánuje letadlo pro přepravu 279 cestujících, které by dokázalo z Londýna do San Franciska letět bez mezipřistání, a to stejnou rychlostí a se stejným pohodlím jako současná letadla, uvedla agentura Bloomberg.
6.12. – Spolková vláda Německa se musí zodpovídat Evropskému soudnímu dvoru (ESD), protože podle názoru Evropské komise neuplatňuje správně předpisy EU o bezpečnosti a interoperabilitě v železniční dopravě na regionální dopravní sítě. Vzhledem k tomu, že řízení o nesplnění povinnosti, které probíhá od července 2016, situaci nezměnilo, bude nyní podána stížnost, uvedla komise.
6.12. – V průběhu ledna až listopadu 2021 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 190 668 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 8 029 registrací více, tj. +4,4 %. „Elektrická a plynová vozidla si v součtu připsala 8344 registrací, meziročně o 2384 více (tj. +40 %; podíl 4,37 %). Nejméně registrací za posledních 8 let bylo evidováno u CNG vozidel, meziročně o 40 %. Od roku 2017 se počet těchto vozidel každoročně snižuje. Naopak doposud nejvyšší počet registrací byl evidován u LPG vozidel. Podíl plynových vozidel tak na všech registracích činil 1,36 %, ta elektrická (pozn. BEV+PHEV+FCEV) se pak na všech registracích podílela 3 %.
6.12. – Společnosti Siemens Mobility a mnichovský dopravní podnik Stadtwerke München (SWM) v srpnu úspěšně ukončily roční testování polovodičové technologie na bázi karbidu křemíku (SiC) použité v tramvaji Avenio, která byla provozována v Mnichově. Nyní představily výsledky výzkumu. Studie zjistila, že hluk motoru produkovaný vozidlem prudce poklesl a zároveň došlo ke snížení spotřeby energie během jízd, které tramvaj vykonala v síti pro veřejnou dopravu.
6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.
6.12. – Dlouhodobý růst cen pohonných hmot se zřejmě zastavil. Analytici očekávají v příštích týdnech na čerpacích stanicích zlevňování. Tento vývoj již v průběhu listopadu předznamenaly tzv. plošné ceny paliv, které bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Plošná cena pro firmy sdružené v nákupní alianci Axigon klesla v minulém týdnu na čerpacích stanicích EuroOil o korunu a deset haléřů na 34,69 Kč/l. To je o 21 haléřů méně, než aktuálně nabízejí nejlevnější čerpací stanice na trhu.
6.12. – Stát rozdělil mezi 39 projektů půl miliardy korun z programu Doprava 2020+, který podporuje inovativní projekty v dopravě. Vybíral ze 199 návrhů. Vybrané projekty se věnují například automatizaci v dopravě, digitalizaci nebo novým postupům v jednotlivých dopravních i stavebních odvětvích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Šlo o třetí soutěž v programu, v předchozích dvou kolech stát podpořil kolem 80 projektů.
5.12. – Evropský výrobce letadel Airbus dodal za listopad kolem 55 strojů. S odvoláním na zdroje z odvětví o tom informovala agentura Bloomberg. Mluvčí společnosti odmítl měsíční údaje před jejich kontrolou a oficiálním zveřejněním komentovat.
5.12. – Auta vybavená novými tzv. chytrými technologiemi mohou podle mezinárodní studie snížit nehodovost na silnicích až o polovinu. Už nyní aktivní záchranný systém eCall, který automaticky při nehodě kontaktuje tísňovou linku, podle dat zamezí v Evropě až 2500 obětí nehod ročně. Automobilů s chytrými technologiemi bude přitom postupně přibývat. Uvedl to projekt Česko v datech.