Vydání 16/2022

​Ing. Tomáš Tóth: Společnost ČD Cargo zvýšila v první pololetí objem přepraveného zboží

První polovina letošního roku byla ovlivněna řadou faktorů, s nimiž firmy předem nemohly počítat. Jak za této náročné situace obstál největší tuzemský železniční nákladní dopravce, společnost ČD Cargo, a jaké jsou jeho další plány, to nám přiblížil předseda představenstva ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth.

​UIRR: Růst kombinované dopravy se v prvním pololetí zastavil

Výkony evropské kombinované dopravy se podle Mezinárodní unie kombinované dopravy železnice/silnice (UIRR) ve druhém čtvrtletí roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížily o 0,46 procenta. Tím skončilo šest čtvrtletí oživení po propadech v důsledku pandemie covid‑19.

​IRU: Náklady evropských silničních dopravců prudce rostou

Inflace, slábnoucí poptávka, sociální nestabilita a válka na Ukrajině vedou k bouřlivému vývoji cen v silniční nákladní dopravě. Ukazuje to index sazeb pro letošní druhé čtvrtletí, který vypracovala Mezinárodní unie silniční dopravy IRU a společností Transport Intelligence a Upply.

​Komentář: Co přinesl červenec v dopravě

Léto začalo v oboru dopravy vlnou stávek. Odborový svaz ver.di a Ústřední asociace německých námořních přístavních společností (ZDS) se nedokázaly – ani po dvou jednodenních výstražných stávkách a 6 kolech jednání – dohodnout. Odborový svaz vyžaduje skutečnou kompenzaci inflace, aby zaměstnanci ve všech společnostech nezůstali sami s důsledky trvalého zvýšení cen (v červenci dosáhla inflace v Německu k hranici 10 %, zatímco u nás doma atakovala pomalu dvojnásobnou hranici). Zástupci ver.di považují za důležité, aby byly zajištěny reálné mzdy v roce 2023, a aby se tak vytvořila skutečná inflační kompenzace pro zaměstnance.

​Nové možnosti sledování přeprav pro zákazníky ČD Cargo

Digitalizaci a elektronizaci věnuje akciová společnost ČD Cargo značnou pozornost. Jednou z oblastí, na kterou se zaměřujeme, je zkvalitňování komunikace se zákazníky a zlepšování jejich informovanosti. V letošním roce jsme tak pro naše zákazníky připravili několik novinek, které jak doufáme, přinesou kvalitnější informace v oblasti sledování přeprav a objednávek prázdných vozů.

​České dráhy přepravily o 25 milionů cestujících více

České dráhy přepravily v prvním pololetí letošního roku celkem 75 milionů cestujících, kteří ve vlacích ujeli 3,6 miliardy kilometrů. Rychle roste zájem o cestování na větší vzdálenost. Průměrná přepravní vzdálenost meziročně poskočila skoro o 10 kilometrů.

​CER vyzývá Evropskou unii k podpoře železnice na Ukrajině

Vedoucím představitelům Rady EU, Evropského parlamentu a Evropské komise byla zaslána deklarace, v níž se Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zavazuje k pomoci ukrajinským železnicím.

​Drážní úřad: Počet železničních přejezdů se snižuje

Drážní úřad za první pololetí letošního roku rozhodl o odstranění 35 železničních přejezdů. To je stejné množství, jako za celý rok 2019 a několikanásobek roku 2020 a 2021.

​Zeptali jsme se Petra Vlčka, generálního ředitele společnosti Nymwag

V předchozích letech jste investovali do nových technologií a strojů. Jak se tato změna promítá do vašich aktuálních plánů? Kolik vagonů chcete letos vyrobit a jaké jsou vaše plány do budoucna?

​Zeptali jsme se Radima Paigera, generálního ředitele WALBO WAGONS

Můžete společnost WALBO WAGONS stručně představit? Na co se zaměřujete?

​UPS Healthcare se rozšíří o skupinu Bomi Group

Společnost UPS minulý týden oznámila plán zaměřený na akvizici skupiny Bomi Group, předního mezinárodního poskytovatele logistiky ve zdravotnictví. Transakce rozšíří síť UPS Healthcare v Evropě a Latinské Americe o logistická centra s řízenou teplotou ve 14 zemích a o téměř 3 tisíce kvalifikovaných odborníků z týmu Bomi Group.

​Zeptali jsme se Ing. Jana Medvedě, zástupce generálního tajemníka a vedoucího odboru legislativy a mezinárodních vztahů Sdružení ČESMAD Bohemia

Novela zákona o silniční dopravě umožní mobilním jednotkám provádět kontroly kamionů a autobusů zcela samostatně. Léta jste kritizovali, že státní odborný dozor se více zaměřuje na české firmy a zahraniční dopravci jsou tak zvýhodňováni. Očekáváte od této změny zlepšení tohoto stavu?

​FIATA: Zákazníci požadují revizi pravidel v kontejnerové dopravě

Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA) spolu s evropskými a mezinárodními podnikatelskými organizacemi naléhavě vyzývá Evropskou komisi, aby okamžitě zahájila přezkum svých předpisů o hospodářské soutěži v oblasti kontejnerové dopravy.

spinner