3.7. – Tržby dopravní a logistické skupiny C.S.CARGO v loňském roce vzrostly na téměř 4,7 miliardy Kč. Významně se na tom podílel zejména segment logistiky, kde se výnosy díky rozšíření skladové kapacity zvýšily o plných 40 procent. Pozitivní vliv do výsledků firmy přineslo také oživení v přepravách do Ruska a do všech bývalých států SNS. Investice skupiny do obnovy vozového parku přesáhly 200 milionů Kč, oznámila firma v tiskové zprávě.
Silniční doprava
29.6. – Společnost DAF Trucks uvede ve spolupráci se společností VDL v letošním roce do provozu a předá zákazníkům první sérii nákladních vozidel CF Electric. Vozidla disponují nejmodernější technologií VDL E-Power, která neprodukuje žádné emise a je téměř bezhlučná. Vozidla pro provozní zkoušky vyrobí společnost DAF, kompletní montáž elektrické výzbroje pak provede VDL Groep. Projekt je ukázkou úzké spolupráce obou společností v oblasti elektrifikace užitkových vozidel.
28.6. – Od začátku července si řidiči budou moci zažádat o nový řidičský průkaz na kterémkoliv úřadě obcí s rozšířenou působnosti v zemi. Díky elektronizaci systému by se navíc měla doba zpracování žádostí zkrátit ze současných standardních 20 dní na polovinu. Nový systém včera představilo ministerstvo dopravy. Se zavedením nového systému podraží žádost o nový průkaz.
25.6. – Přední evropská dopravní společnost Girteka Logistics si objednala 500 vozidel DAF XF. „Přesvědčila nás vynikající spolehlivost, bezpečnost a nízké provozní náklady, proto jsme se rozhodli přidat k našemu rozrůstajícímu se vozovému parku 500 vozidel DAF XF. Většinu převezmeme do provozu v období mezi červencem a říjnem 2018,“ řekl Mindaugas Raila, ředitel společnosti Girteka Logistics. „Nová vozidla DAF jsou součástí našich plánů na další rozšiřování podnikání po celé Evropě,“ dodal.
25.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Turkish Airlines zakládají joint venture se ZTO (Čína) a s Pal Air. Turkish Airlines, čínská expresní služba ZTO i v Hongkongu sídlící Pal Air uzavřely v minulých dnech v Istanbulu strategické partnerství. Podle něho zakládají joint venture se sídlem v Hongkongu a vytvářejí tím nového globálního integrátora. Podnik bude podle potřeby zajišťovat logistické služby „dům – dům“, tak i správu skladů, management objednávek a management dodavatelských řetězců. Partneři plánují s ohledem na světově rostoucí poptávku po e-commerce v příštích pěti letech obrat ve výši dvou miliard USD. ZTO patří v Číně k vedoucím poskytovatelům balíkových služeb. Roční objem vyčísluje podnik na 6,22 miliardy balíků (2017). Velká část aktivit ZTO připadá na podnik Alibaba. Tento obr v on-line obchodě a jeho logistická dceřiná společnosti Cainiao chtějí získat za 1,38 miliardy USD kolem 10 % podílu na ZTO. Transakce bude zřejmě završena ještě do konce června. Pal Air disponuje širokou sítí expresních poštovních služeb v Hongkongu, Číně, Thajsku, Vietnamu, Indii a v USA. Turkish Airlines nalétává asi 300 destinací ve 121 zemích. 29. října má zahájit provoz nové letiště v Istanbulu.Bude fungovat jako nejdůležitější křižovatka pro Turkish Airlines. Postupně zde bude mít nákladní dceřiná společnost Turkish Cargo překládkovou kapacitu až čtyři miliony tun.
25.6. – Volkswagen AG a Ford Motor Company podepsaly memorandum o vzájemném porozumění a zabývají se myšlenkou na vytvoření strategické aliance, která by posílila konkurenceschopnost obou společností a umožnila jim lépe sloužit zákazníkům po celém světě. Informoval o tom Ford Motor Company.
V České republice je nedovoleně manipulováno s tachometrem až u 42 procent ojetin. V jiných zemích EU je tato situace podobná. Poslanci Evropského parlamentu proto vyzývají Evropskou komisi, aby proti těmto praktikám v rámci EU zakročila. Koncem května to uvedla europoslankyně a členka Výboru pro dopravu Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která je současně členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.
Snad nejožehavějším tématem dopravní současnosti je smrtelná silniční nehodovost. Jakkoli chlácholivě mají působit rok od roku snižované počty těchto nehod, celková čísla jsou nadále spíše úděsná. Na problematiku pohlédneme z několika mezinárodních optik.
21.6. – Stát vybral v květnu na mýtném více než 952 milionů Kč. To v meziročním srovnání představuje nárůst o zhruba 3,3 procenta. Kamiony během měsíce učinily přes 43 milionů transakcí, což je nejvyšší číslo za dosavadních 11,5 roku vybírání mýtného v České republice. Vyplývá to z údajů správce tuzemského mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkem stát na mýtném vybral 92,4 miliardy Kč.
19.6. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU uspořádala setkání zástupců 28 zemí EU o budoucnosti silniční dopravy v éře po brexitu. Velká Británie je druhým největším obchodním partnerem Evropské unie, naopak EU je nejvýznamnějším obchodním partnerem pro Velkou Británii.