16.7. – Slovensko v letošním prvním pololetí vybralo na mýtném za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných úsecích silnic více než ve stejném období loni. Dnes o tom informoval provozovatel slovenského mýtného systému, firma SkyToll, která v konsorciu usiluje o získání podobné zakázky v České republice.
Silniční doprava
13.7. – Ryze česká rodinná dopravní společnost J.M.I.T, a. s., rozšířila svůj vozový park o sedmnáct nových tahačů. Tentokrát byly za tahače zvoleny modely DAF XF 480 FT SSC Low Deck. Jejich předání se uskutečnilo na půdě autorizovaného dealera DAF, společnosti Truck Trade, spol. s r. o., v Olomouci, která bude zajišťovat i servisní služby pro nová vozidla.
13.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Známka 3 za služby námořních rejdařství. Spokojenost zákazníků s výkony kontejnerových linkových rejdařství jde nahoru. V posledním dotazování britského poradenského podniku námořního výzkumu Drewrya Evropské rady odesílatelů (ESC) je kvalita služby hodnocena ve škále od 1 (= velmi nespokojen) do 5 (= velmi spokojen) známkou 3,2. Odpovídalo 400 odesílatelů a speditérů, kteří vycházejíce ze zkušeností roku 2017 uváděli hodnocení k různým bodům. Pokud šlo o přesnost dokumentace, dosáhli rejdaři známky 3,4 – tedy více než kritéria služby zákazníkům (2,9), spolehlivost v knihování (2,9) nebo doby dopravy (3). Na dotaz, v čem zejména pociťovali zhoršení v roce 2017 oproti roku 2016, odpovídali někteří odesílatelé a speditéři, že jde o šíři spektra výkonů služeb a jejich celkovou kvalitu. „Je zarážející, že velká reorganizace kontejnerových služeb na počátku roku 2017 nepřinesla žádoucí zlepšení, dokonce tu jde někde o opak“ řekl N. Delmeire, generální sekretář svazu ESC.
12.7. – Silniční nákladní doprava v tuzemsku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 9,1 procenta na 87,511 milionu tun přepraveného zboží. K růstu pomohla především vnitrostátní kamionová doprava, zatímco mezinárodní přeprava naopak oslabila. Vyplývá to ze souhrnných statistik ministerstva dopravy.
12.7. – Ministr dopravy v úterý v rozhovoru pro český denní tisk prohlásil, že chce snížit maximální limit pro hmotnost nákladu kamionů na českých silnicích. „Tento návrh na první letmý pohled zní možná logicky, jeho uskutečnění by však situaci nejen neřešilo, ale spíše ještě zhoršilo. Nelze se tedy ubránit dojmu, že se jedná o čistě populistické prohlášení sloužící snad jen k odvedení pozornosti od skutečného jádra problému,“ reagoval v tiskovém prohlášení mluvčí sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix a připojil následující komentář.
11.7. – Ministr dopravy Dan Ťok chce snížit maximální limit pro hmotnost nákladu kamionů na českých silnicích. V Česku lze vozit až 48 tun nákladu, což je jeden z nejtěžších nákladů v Evropě. Státy EU dovolují na jeden kamion v průměru 42 tun. Kamiony jsou podle Dana Ťoka jednou z hlavních příčin špatného stavu tuzemských vozovek. Návrh už podpořila většina členů hospodářského výboru. Nyní chce ministr diskutovat s dopravci. Sdružení ČESMAD Bohemia ale návrh odmítá. Napsaly včera Hospodářské noviny.
11.7. – Na českém trhu práce schází více než 15 tisíc profesionálních řidičů. Tento nedostatek se navíc každoročně prohlubuje zhruba o 5000 šoférů. Důvodem je nedostatek nových uchazečů, kteří vstupují do oboru, vysoké zastoupení řidičů v předdůchodovém věku, kteří odcházejí do penze, a rostoucí ekonomika a objemy poptávaných přeprav. Dopravci proto zvyšují mzdy. Uvedl to ředitel Institutu silniční dopravy sdružení ČESMAD Bohemia Tomáš Bicera. V Česku je nyní zhruba 130 tisíc profesionálních řidičů.
10.7. – Současný provozovatel mýtného systému v tuzemsku, firma Kapsch, nabídla státu odkup akcií části svého podniku, která zajišťuje provoz a obsluhu mýta. Podle firemních odhadů by se prodejní částka měla pohybovat mezi 200 až 400 miliony Kč. Společnost Kapsch o tom včera informovala v tiskové zprávě. Ministerstvo dopravy se návrhem firmy zabývá, prioritou je však podle mluvčího Jakuba Stadlera dokončení současného tendru, který byl nepravomocně zrušen antimonopolním úřadem.
9.7. – Evropští poslanci minulý týden vrátili na začátek jednání o tom, zda se mají na řidiče kamionů stejně jako dosud vztahovat obecná pravidla Evropské unie pro vysílání pracovníků. Kontroverzní otázkou, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě, se tak bude znovu zabývat dopravní výbor parlamentu. Budou ji řešit také členské státy.
4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Euroports rozšiřuje skladovou kapacitu v Tarragoně. Provozovatel námořních přístavů Euroports rozšiřuje kapacitu skladů pro celulózu a papír ve španělském přístavu Tarragona. Podél 300 metrů dlouhého překládkového mola s hloubkou vody 16,5 metrů je nyní k dispozici 30 tisíc m2 plochy. Odpovídá to navýšení kapacity o 24 procent, jak uvedli představitelé Euroports. Celkově provozuje podnik deset terminálů pro lesní produkty v pěti zemích. Tarragona patří k nejrychleji rostoucím přístavům pro tyto komodity v prostoru Středozemního moře. Přístav slouží jak pro přepravu zboží z jižní Ameriky a severní Evropy do Španělska, tak i jako tranzitní hub pro další země ve Středomoří jako jsou Turecko, Řecko, Rumunsko a severní Afrika.