OSTRAVA 10.8. – Kontrakt na dodávky komponentů pro výrobu celkem 112 lokomotiv v hodnotě více než 420 milionů Kč (20,5 milionů USD) získala společnost INEKON GROUP. Do strojů ukrajinských železnic – Ukrzaliznica dodá nové statické měniče z produkce plzeňské firmy Di-Elcom. Zakázka by měla být dokončena v roce 2016. „Lokomotivy jsou vyráběny v Gruzii. Námi dodávané komponenty jsou součástí jejich elektrického vybavení. Šest z nich už bylo úspěšně dokončeno a jsou nasazeny v běžném provozu,“ říká Josef Hušek, generální ředitel a předseda představenstva INEKON GROUP, a. s.
Železniční doprava
PRAHA 9.8. – O údržbu a opravy souprav LEO Express se starají odborníci firmy TrainClinic. Součástí smlouvy na koupi pěti vlaků LEO Express s dodavatelem, švýcarskou firmou Stadler, je totiž i zajištění plného servisu na dobu 10 let a garance 98 procentní provozuschopnosti souprav LEO Express. „Pro nás je tento model velmi výhodný. Chceme se soustředit na to, co umíme nejlépe, tedy provozovat samotnou železniční dopravu a poskytovat kvalitní vlakové služby našim zákazníkům. Za servis a údržbu odpovídá firma Stadler, respektive TrainClinic. Očekáváme, že tyto služby budou mít skutečně švýcarské parametry a zatím jsme velmi spokojeni, “ vysvětluje Leoš Novotný, majitel společnosti LEO Express.
České dráhy vybraly vítěze zakázek na opravy kolejových vozidel v celkové hodnotě 5,3 miliardy Kč. Následující čtyři roky se o plánované opravy vagonů a lokomotiv budou starat vítězové čtrnácti výběrových řízení. Informoval o tom mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Železnice se loni v Německu dokázala udržet v nákladní dopravě s tržním podílem 17,6 procenta na pozici z roku 2008. Velmi dobře si přitom vedli zejména konkurenti státních drah Deutsche Bahn: zatímco nákladní divize DB Schenker Rail zvýšila přepravní výkony o 4,3 procenta, privátní a regionální železniční podniky vykázaly nárůst o devět procent, tedy více než dvojnásobný.
Zabezpečení železnice
Systém ETCS dodá na první českou železniční trať firma AŽD Praha
PRAHA 7.8. – První železniční úsek v Česku napojí na evropský zabezpečovací systém (ETCS) společnost AŽD Praha. Za zprovoznění zabezpečovacího zařízení mezi Kolínem, Břeclaví a státní hranicí firma dostane od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) 585 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v registru veřejných zakázek. ETCS sjednotí zabezpečení hlavních železničních tahů, nyní mají jednotlivé členské země EU vlastní zabezpečovací systémy.
PRAHA 7.8. – Nový železniční dopravce LEO Express dokončil první vlnu výběru vlakových posádek a dalších pracovníků nezbytných pro rozjezd vlakové dopravy mezi Prahou a Ostravou v letošním roce. Na čtyři desítky stevardů/stevardek, strojvedoucích, dispečerů, ale i pokladních a operátorů/operátorek call centra, kteří prošli náročným výběrovým řízením, tak nyní posiluje tuto společnost.
PRAHA 2.8. – Aktuální situace v evropském železniční dopravě, liberalizace a otevírání trhu novým soukromým dopravcům a také role Evropské unie v těchto procesech. To byla témata, o kterých v Praze při společném jednání diskutovali Leoš Novotný, majitel společnosti LEO Express, a Libor Lochman, výkonný ředitel CER –Community of European Railway and Infrastructure Companies.
Ing. Petr Šlegr (SŽDC) pro DN
Jsme na začátku přípravy konkrétních projektů vysokorychlostních tratí
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má za sebou několik významných personálních změn ve vedení. Jednou z nových tváří je bývalý náměstek ministra dopravy Petr Šlegr, který má nyní jako náměstek generálního ředitele SŽDC ve své gesci modernizaci tratí. Zeptali jsme se ho mimo jiné na to, jaký bude osud některých regionálních tratí, a kdy se zlepší průjezdnost například pražským železničním uzlem.
Přepracovaná verze („recast“) prvního železničního balíčku je konečně realitou. Poslanci Evropského parlamentu, zástupci členských států Evropské unie a představitelé Evropské komise se v polovině června shodli na hlavních zásadách reformy evropského železničního trhu. Nyní ještě musí s návrhem vyjádřit souhlas ministři dopravy zemí EU a také plénum Evropského parlamentu, jde však o pouhou formalitu.
Nový systém pravidelného rychlého spojení velkých a středně velkých německých měst osobními vlaky s označením D-Takt (Deutschland-Takt) lze zavést, protože nebude představovat překážku pro rozvoj nákladní dopravy. K tomuto závěru dospěli účastníci červnového diskusního fóra o systému D-Takt v Berlíně.