2.2. – ArcelorMittal Ostrava, největší výrobní areál v České republice, který má celkem 190 kilometrů kolejí, mění svůj lokomotivní park. Dodavatelem 20 nových lokomotiv je společnost CZ LOKO z České Třebové. Huť si od změny slibuje vyšší bezpečnost pro obslužný personál, snížení hluku i emisí a zvýšení efektivity provozu. První lokomotivu huť slavnostně převzala 28. ledna za účasti zástupců obou firem.
Železniční doprava
28.1. – Ve středu 27. ledna 2016 vyjela na rychlíkovou linku mezi Brnem, Českou Třebovou a Prahou první nová jednotka InterPanter. Cestujícím nabízí komfort srovnatelný s vlaky vyšší kvality včetně klimatizace nebo WiFi připojení k internetu. Postupně tyto nejmodernější rychlíkové jednotky nahradí všechny dosluhující staré „koženky“, které doposud obsluhují města na této trase, například Blansko, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Choceň nebo Přelouč.
28.1. – Řecko uskuteční nový tendr na prodej jediného domácího železničního přepravce TrainOSE. Atény chtějí k privatizaci podniku přilákat více zájemců, uvedla řecká privatizační agentura HRADF. Investoři se budou moci začít hlásit od 1. února. Závazné nabídky musejí předložit do 26. dubna.
26.1. - Evropská komise počítá se zpřísněním hlukových limitů na železnici. Pracovní dokument, který vydala na přelomu roku, je dalším krokem při realizaci cílů stanovených již v roce 2005. V roce 2006 byly změněny předpisy tak, aby se hlučnost nových železničních vozů snižovala rychleji.
25.1. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že Jihočeský kraj postupoval správně při výběru dopravce pro takzvané šumavské lokálky. Zamítl tak návrh Českých drah, které výsledek tendru napadly. Ve výběrovém řízení na zakázku za více než dvě miliardy korun uspěl loni na jaře dopravce GW Train Regio. Ten by měl zajistit obslužnost železničních tratích České Budějovice – Černý Kříž, Číčenice – Nové Údolí a Strakonice – Volary.
22.1. – Německý železniční koncern Deutsche Bahn připravuje rozsáhlý sanační program. Od listopadu 2015 je vyhodnocována smysluplnost provozu všech ucelených vlaků se ziskovostí nižší než 20 procent a u jízd jednotlivých vozů nebo skupin vozů pak se ziskovostí nižší než sedm procent.
21.1. – Jihomoravský kraj plánuje nakoupit do svého vlastnictví vlaky pro regionální dopravu za 7,1 miliardy korun se šestimiliardovou podporou z příslušného evropského dotačního programu. V tom je zatím zhruba 20,3 miliardy, avšak jen zhruba polovina je určená na regionální vlaky. Druhá polovina je přichystaná pro dálkovou dopravu.
20.1. – V roce 2015 se na železničních přejezdech událo celkem 164 střetnutí. I když se jedná o nejnižší počet od roku 2003, následky jsou poměrně tragické: zahynulo 32 osob a dalších 135 utrpělo zranění. Vyplývá to z údajů Drážní inspekce ČR
19.1. – Ve vrcholovém managementu rakouského železničního a logistického koncernu Rail Cargo Group proběhla v lednu 2016 řada změn. K 31. prosinci loňského roku skončili ve funkcích členů představenstva Reinhard Bamberger a Georg Kasperkovitz. Novými členy představenstva RCG se stali Erik Regter a Ferdinand Schmitz.
19.1. – Liberecký kraj chce v příštích letech pořídit moderní vlaky pro další regionální železniční tratě. Stejně jako u předchozích zakázek by měli nové vlaky nakoupit dopravci, kteří zakázky získají. Předběžně se počítá s pořízením deseti až 12 motorových vlaků každý za 60 až 80 milionů korun. Zakázka tak může být za 600 milionů, ale také bezmála za miliardu korun. Z toho 85 procent by ale mohla krýt dotace EU.