Námořní doprava

​Oficiální český e-shop edalnice.cz nabízí novou službu

4.11. – Od včerejška přibyl na státním e-shopu s elektronickými dálničními známkami edalnice.cz nový rozcestník. Ten uživatele navede na stránky oficiálních e-shopů okolních zemí, kde je možné koupit elektronickou dálniční známku bez dalších dodatečných poplatků.


​Námořní dopravce Maersk prudce zvýšil zisk, varuje ale před zpomalením poptávky

3.11. – Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk za třetí čtvrtletí meziročně zvýšil zisk hrubý provozní zisk (EBITDA) o 56,5 procenta na 10,9 miliardy dolarů (269,8 miliardy Kč). Výsledek tak překonal odhady analytiků. Námořní skupina ale ve své dnešní zprávě o hospodaření zároveň varovala před zpomalováním poptávky v odvětví dopravy kvůli hrozbě globální recese. Snížila i výhled poptávky po kontejnerech v letošním roce a potvrdila celoroční výhled. Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považuje se za barometr světového obchodu.

Co přineslo září v dopravě

Vývoz ukrajinských zemědělských produktů i přes slibný začátek po uzavření trojstranné dohody v září neprobíhal z více důvodů požadovaným tempem. Na Ukrajinu stále připlouvá příliš málo lodí, aby rychle vyčistily hory obilí nahromaděné během měsíců války, a to navzdory chráněnému námořnímu koridoru podporovanému OSN a Mezinárodní námořní organizací (IMO). Tato situace hrozí, že se zvýší globální ceny potravin a zanechá místní farmáře s nedostatkem peněz, které potřebují pro založení další úrodu. Prezident Vladimir Putin navíc začátkem měsíce vyvolal obavy, že by Rusko mohlo stáhnout podporu pro námořní koridor z toho důvodu, jak obvinil Kyjev, že ho používá k vývozu do Evropské unie a Turecka, spíše než pro chudé národy, které nejvíce potřebují potraviny, zejména v Africe (cca třetina ukrajinského agroexportu skutečně směřovalo do zemí EU).

Německo umožní Číně převzít podíl v hamburském přístavu menší než 25 procent

26.10. - Německá vláda umožní čínské rejdařské společnosti Cosco převzít jen takový podíl v hamburském přístavu, který bude menší než 25 procent. Firma tak nezíská vliv na rozhodování provozovatele největšího německého nákladního přístavu, informovala dnes tisková agentura DPA. Firma původě žádala 35procentní podíl a před vstupem čínského investora, který vyvolal spory ve vládní koalici, varovala Evropská komise. Pro kompromisní řešení otázky se dnes rozhodla spolková vláda.

Brusel varoval německou vládu před vstupem čínské firmy do hamburského přístavu

21.10. - Evropská komise letos na jaře varovala německou spolkovou vládu před snahou čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. Dnes o tom píše německý list Handelsblatt s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto záležitostí. Komise upozorňovala, že do rukou čínských úřadů by se mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu.

U evropských břehů stojí desítky lodí s LNG a nemohou vyložit náklad

18.10. - Desítky lodí se zkapalněným zemním plynem (LNG) krouží kolem pobřeží Španělska a dalších evropských zemí a nejsou schopné zajistit si místo pro vykládku, protože zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou plná, upozornila agentura Reuters. Španělská plynárenská firma Enagás navíc včera uvedla, že bude možná muset odmítnout vykládku LNG kvůli obsazenosti svých terminálů. To vyvolává obavy o schopnost Evropy zpracovávat dodávky LNG potřebné k vyrovnání výpadku dodávek z ruských plynovodů.

MSC a FS Group sázejí na synergie v logistice

Společnosti FS Group A MSC podepsaly v Ženevě memorandum o porozumění s cílem vytvořit synergie v oblasti logistiky. K podepsání došlo za přítomnosti zástupců obou společností – Gianluigiho Aponteho a Luigiho Ferrarise. Jejich cílem je rozvíjet intermodalitu s větší a efektivnější synergií mezi námořní a železniční dopravou ve prospěch stále spolehlivějšího a udržitelnějšího logistického řetězce.

​Ve čtvrtek z ukrajinských přístavů vyplulo jedenáct lodí s obilím

7.10. – Z ukrajinských přístavů u Černého moře ve čtvrtek vyplulo hned 11 lodí se 178 000 tunami zemědělských výrobků na palubě. Lodě s nákladem pšenice, kukuřice, ječmene, hrachu a slunečnicového oleje plují do Turecka, Rumunska, Řecka, Izraele a Alžírska, napsala dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na ukrajinská média a společné koordinační středisko.

Odmítnutí čínské nabídky by znevýhodnilo hamburský přístav, tvrdí starosta

20.9. - Pokud by Německo odmítlo nabídku čínské rejdařské společnosti Cosco na koupi podílu v provozovateli kontejnerového terminálu, znevýhodnilo by to přístav Hamburk v hospodářské soutěži. Uvedl to starosta přístavního města, napsala agentura Reuters. Německá vláda možnou transakci spíše nepodporuje.

Polsko otvírá novou vodní cestu, lodě se vyhnou průlivu ovládanému Ruskem

17.9. - Polský prezident Andrzej Duda dnes slavnostně otevřel novou vodní cestu přes Viselskou kosu v Baltském moři. Plavidla tudy plující se vyhnou průlivu ovládanému Ruskem.

spinner