Námořní doprava

Zeman podepsal novelu, která má zabránit znečišťování moří lodním odpadem

14.4. - Zabránit znečišťování moří vypouštěním lodního odpadu má v návaznosti na předpisy Evropské unie novela o námořní plavbě, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Novela se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. O podpisu ČTK informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

​Suezský průplav od května zvýší poplatky za tranzit lodí

26.3. – Suezský průplav zvýší od května poplatky za tranzit lodí. Oznámil to správce této dopravní tepny spojující Středozemní a Rudé moře. Navýšení se dotkne například ropných tankerů, jež tvoří podstatnou část plavidel, které průplav využívají. Informovala o tom agentura AP.

​Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové firmě P&O Ferries

24.3. – Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové společnosti P&O Ferries. Nelíbí se jí způsob, jakým firma propustila své zaměstnance, řekl premiér Boris Johnson. Firma krátce předtím oznámila, že část propuštěných zaměstnanců dostane téměř dvouleté odstupné. Popírá přitom, že v souvislosti s vyhazovem všech svých zaměstnanců porušila zákon, když jim to předem nesdělila. Informovala o tom včera BBC.

Maersk předvolán k podání vysvětlení na Ministerstvo spravedlnosti USA

18.3. - Maersk potvrdil listu The Loadstar, že jeho předvolání ministerstva spravedlnosti USA (DOJ) souvisí s „probíhajícím vyšetřováním narušení dodavatelského řetězce“. Bez oficiálního oznámení či odpovědi ze strany DOJ na žádost o vyjádření existuje však málo podrobností o tom, proč byla druhá největší kontejnerová linka na světě předvolána. Mluvčí dopravce pro Severní Ameriku Tom Boyd prohlásil, že předvolání je spojeno s vyšetřováním, a dodal: „Nevidíme žádné důkazy o skutečném nebo údajném protiprávním jednání ze strany společnosti Maersk, ale budeme s ministerstvem nadále spolupracovat, protože bude pokračovat ve vyšetřování.“

Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50 000 kontejnerů

16.3. - Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů, které v zemi uvázly. Informoval o tom včera generální ředitel firmy Sören Skou. Firma, která patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě, na začátku března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastaví rezervace nových kontejnerů do Ruska a z něj. V ruských přístavech doručuje kontejnery rezervované před začátkem ozbrojeného konfliktu.

Vyšetřovací výbor Kongresu USA žádá po rejdařích informace o jejich hospodaření

10.3. - Společnosti Hapag-Lloyd, CMA CGM a Maersk byly Kongresem USA požádány o poskytnutí podrobných informací o pozadí svých přepravních sazeb, příplatků a vysokých zisků. V dopisech adresovaných osobně příslušným generálním ředitelům dopravců vyzývají předsedové dvou podvýborů Kongresu, James E. Clyburn a Raja Krishnamoorthi, společnosti, aby do 16. března odpověděly na podrobný dotazník. Dotazy, které jednotlivě odpovídají na příslušné okolnosti dopravců, se v podstatě točí kolem stejné základní otázky: Jak lze vysvětlit, že provozní náklady lodních společností vzrostly mnohem méně než příslušné příjmy nebo přepravní sazby? Podle kongresového výboru se náklady Hapag-Lloydu zvýšily meziročně v prvních devíti měsících roku 2021 o 16 procent; průměrná přepravní sazba dosažená společností Hapag-Lloyd se však ve srovnání se stejným obdobím zvýšila o 66 procent. Tento nepoměr existuje podle amerického výboru také u CMA CGM. Provozní náklady vzrostly za prvních devět měsíců loňského roku o 28 procent, zatímco tržby vzrostly o téměř 73 procent. Naproti tomu v Maersku se provozní náklady v roce 2021 zvýšily o 21 procent, ale průměrné přepravní sazby se zvýšily o 83 procent.

Právě vychází v DN č. 5

​Vladimír Doboš: Přístav Hamburk patří při snižování uhlíkové stopy k lídrům mezi námořními přístavy

10.3. – Společnost Port of Hamburg Marketing zveřejnila minulý týden výsledky přístavu Hamburk za rok 2021. O jejich komentář a přiblížení situace v námořní dopravě v současné době jsme požádali Vladimíra Doboše, vedoucího reprezentace společnosti Hafen Hamburg Marketing v Praze.

​Skupina Kuehne+Nagel dosáhla v roce 2021 výjimečných výsledků

3.3. – Kuehne+Nagel má za sebou výjimečně úspěšný finanční rok 2021. Skupina v porovnání s předchozím rokem docílila významného navýšení všech klíčových hospodářských ukazatelů: čistý obrat vzrostl o 61 % na 32,8 miliardy švýcarských franků (CHF), EBIT stoupl o 175 % na 2,9 miliardy CHF a celoroční výnosy v hodnotě 2,2 miliardy CHF byly o 173 % vyšší. Konverzní poměr, který zohledňuje EBIT jako procentuální podíl v hrubém zisku skupiny, dosáhl úrovně 30 %, čímž výrazně přesáhl 16% cíl stanovený do roku 2022. K dosaženým výsledkům přispěl vývoj ve všech obchodních jednotkách skupiny.

​Sněmovna schválila námořní novelu o nakládání s lodním odpadem

3.3. – Sněmovna zrychleně schválila novelu o námořní plavbě, která upravuje nakládání s lodním odpadem. Předloha vychází z unijních předpisů a týká se také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. Vládní předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

​Logistické firmy DHL a Kuehne+Nagel přestaly expedovat do Ruska

3.3. – Společnosti DHL a Kuehne+Nagel, největší evropské logistické firmy, pozastavily kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu expedici zásilek do Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg. Dopravu do Ruska zastavili i hlavní přepravci kontejnerů. „Naše služby Rusku a Bělorusku byly pozastaveny, až do odvolání nepřijímáme ani zásilky do těchto zemí,“ uvedla DHL ve sdělení na svém webu. Logistická firma spadá pod německou poštu Deutsche Post. Do Ruska pomáhala dodávat vakcínu proti koronaviru a další materiál pro boj s pandemií covidu-19.


spinner