Aktuálně

Alstom prodá svoji továrnu v Reichshoffenu

26.11. - Společnost Alstom oznámila prodej své platformy Coradia Polyvalent, svého výrobního závodu Reichshoffen ve Francii a své platformy TALENT3, která je v současnosti vyvíjena v německém Hennigsdorfu. Kupujícím je španělská společnost CAF.

ŘSD má připraveno na zimní údržbu 200 sypačů a 648 řidičů

26.11. – Začátkem listopadu byla zahájena sezóna zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy. Během letošní zimy se o průjezdné komunikace bude v rámci středisek správy údržby dálnice (SSÚD) starat 770 zaměstnanců. Do připravených směn je zařazeno celkem 648 řidičů a 122 dispečerů. Další kapacity, především pro údržbu silnic I. třídy, jsou na zimu v pohotovosti u dodavatelských firem.

DS 3 Crossback E-Tense: Větší dojezd

26.11. - DS 3 Crossback E-Tense, první 100% elektrický model v nabídce společnosti DS Automobiles, se vyvíjí. Vůz, který je na trhu od roku 2019, má nyní dojezd 341 km podle kombinovaného cyklu WLTP, což představuje nárůst o téměř 7 %.

CMA CGM to myslí s leteckou nákladní přepravou smrtelně vážně

26.11. - Francouzský námořní dopravce CMA CGM pokládá základy pro rozšíření svých aktivit v oblasti letecké přepravy. Například skupina se sídlem v Marseille nejen že rozšiřuje flotilu své letecké nákladní společnosti, která byla založena v únoru 2021, ale také iniciuje formální opatření pro správu nákladních letadel, která byla dosud provozována v denním režimu – CMA CGM zatím nemá nic společného s provozní činností letadel; spíše je provozuje letecká společnost Air Belgium; letiště Lutych je domovským letištěm. Francouzský logistik není odpovědný ani za marketing letecké přepravní kapacity dopravce, za pronájem letadla je spíše odpovědný obchodník ECS Group. Zdá se, že u této konstrukce už dlouho nezůstane. Náznakem toho, že CMA CGM hodlá hrát aktivnější roli v provozu svého dopravního podniku, je nedávná žádost o osvědčení leteckého provozovatele (AOC) u francouzského úřadu pro civilní letectví Direction générale de l'aviation civile (DGAC). Dokumenty žádosti rovněž naznačují, že domovským letištěm dopravce bude nákladní uzel Paris Charles de Gaulle. Jmenováním Oliviera Casanovy generálním ředitelem divize letecké přepravy zahajuje CMA CGM také reorganizaci svých řídících činností v oblasti letecké přepravy. Manažer letecké přepravy, který je ve funkci od začátku října, byl od září 2019 finančním ředitelem Ceva Logistics a zástupcem finančního ředitele CMA CGM.

GEFCO instaluje 290 nabíjecích stanic e-Totem ve svých evropských pobočkách

26.11. - Logistická společnost GEFCO dokončuje ambiciózní projekt instalace 290 nabíjecích stanic pro elektrická vozidla (EV) ve svých pobočkách napříč Evropou. Zařízení od společnosti e-Totem, jednoho z předních francouzských dodavatelů nabíjecích stanic pro elektromobily, pomohou výrobcům automobilů a dealerům nabíjet vozidla před dodávkou koncovým zákazníkům.

Vláda schválila zpřísnění norem pro kontrolu bezpečnosti na dálnicích a silnicích

26.11. - Vláda včera schválila návrh na zpřísnění podmínek pro kontrolu bezpečnosti na dálnicích, silnicích první třídy a vybraných mimoměstských úsecích silnic. Jednou z novinek bude například každých pět let posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích, u rizikových úseků pak budou následovat podrobné prohlídky s návrhy vyššího zabezpečení. Větší kontrola by měla fungovat také při projektování a stavbě dálnic a silnic. Změny jsou součástí novely zákona o pozemních komunikacích. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání vlády v demisi. Novela upravuje také podmínky pro provozovatele mýta.

Svaz průmyslu seznámil bankovní radu ČNB s dopady růstu cen na firmy

25.11. - Svaz průmyslu a dopravy ČR představil členům bankovní rady České národní banky dopady rostoucích cen na firmy. Podle průzkumu mezi průmyslovými firmami přibývá těch, které se za poslední půlrok setkaly s nárůstem cen hlavních surovin potřebných pro výrobu. Více než čtvrtině dotázaných přitom zdražily důležité vstupy o více než 50 %. Po loňské pauze Svaz průmyslu s dalšími zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů navázal na pravidelná setkání a diskuze, na kterých si vyměňují s představiteli ČNB pohled na měnovou politiku a ekonomický vývoj.

Korelace mezi spolehlivostí jízdních řádů a cenou námořní přepravy

25.11. - Dánský poskytovatel výzkumných a analytických, datových a poradenských služeb v rámci odvětví globálního dodavatelského řetězce Sea-Intelligence provedl průzkum, aby zjistil, zda spolehlivost jízdního řádu lodí souvisí s cenou námořní dopravy. Společnost analyzovala vztah mezi těmito dvěma momenty s cílem zjistit, zda období s vysokou spolehlivostí jízdních řádů vedla k vyšším sazbám za přepravu. „Kdykoliv se mluví o spolehlivosti jízdního řádu, přepravci si stěžují na celkovou nedostatečnou kvalitu služeb v odvětví (námořní dopravy). Jedna debata, která se pak často dostává do popředí, je, zda jsou přepravci vůbec ochotni zaplatit prémii za lepší spolehlivost jízdních řádů“, poznamenal Alan Murphy, CEO Sea-Intelligence.

Nový Ford Ranger přináší hi-tech funkce, inteligentní konektivitu a lepší užitné vlastnosti

25.11. - Ford si dnes získal pozornost celosvětového trhu pick-upů, když představil ještě inteligentnější, všestrannější a užitečnější Ranger nové generace. Nový model bude pro zájemce o tento typ automobilu ještě atraktivnějším partnerem. Na základě svých dlouholetých zkušeností s lehkými užitkovými vozy a hlubokého pochopení potřeb zákazníků zapojil Ford do navrhování nového Rangeru zákazníky z různých částí světa. Cílem bylo vytvořit vůz, na nějž se majitelé budou moci plně spolehnout ve svém podnikání, rodinném životě i volném čase.

E15: Aero Vodochody loni hospodařilo se ztrátou 1,026 miliardy, meziročně nižší

25.11. - Výrobce letadel Aero Vodochody loni hospodařil se ztrátou 1,026 mld. Kč, meziročně ji snížil o 108 milionů. Výsledky ovlivnila pandemie i investice do programu nového letounu L-39NG. Oproti roku 2019 klesl čistý obrat společnosti z 2,89 mld. na 2,48 mld Kč. Napsal to včera deník E15, jako zdroj uvedl výroční zprávu Aera Vodochody za rok 2020. Aero Vodochody od konce září patří společnosti HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. Prodej Aera byl podle mluvčího společnosti Tobiáše Tvrdíka časově a administrativně náročnou transakci, její součástí bylo také refinancování dluhů, které firmu dlouhodobě zatěžovaly.

spinner