Vydání 21/2022

Umberto de Pretto (IRU): Nejednotný přístup ke kompenzaci cen PHM může narušit hospodářskou soutěž

Rostoucí náklady, nedostatek řidičů, dekarbonizace silniční dopravy, válka na Ukrajině, ale také třeba uplatňování balíčku mobility 1 v praxi. Jak se s těmito tlaky vyrovnává obor silniční nákladní dopravy, to nám přiblížil generální tajemník Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) Umberto de Pretto.

Ing. Petr Kozel (VCHD Cargo): Řidiči jsou naší nejlepší profesionální vizitkou

Společnost VCHD Cargo slaví letos 25 let od svého založení. Historii i současnost firmy nám přiblížil Ing. Petr Kozel, CEO a předseda představenstva VCHD Cargo, a. s.

Jubilant MAN Česká republika: Vždy na špičce vývoje a nabídky

MAN poskytuje své služby v České republice již třicet let. Již tři desetiletí dodává kompletní dopravní řešení a poskytuje služby tisícům spokojených českých zákazníků. Letos slaví 30. narozeniny pod heslem „Rosteme spolu“.

V rámci prvních výzev OPD3 je připraveno 85 miliard

Minulý týden byly vyhlášeny první čtyři průběžné nesoutěžní výzvy Programu Doprava 2021 – 2027 (OPD3). Otevřeny jsou pro Správu železnic (SŽ) a Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Souhrnný příspěvek EU v rámci prvních čtyř výzev je zhruba 85 miliard korun (57,9 miliardy pro ŘSD a 27,1 miliardy pro SŽ). Příjem žádostí začal 10. října. Současně začaly oficiálně fungovat i nové webové stránky OPD3.

Co přineslo září v dopravě

Vývoz ukrajinských zemědělských produktů i přes slibný začátek po uzavření trojstranné dohody v září neprobíhal z více důvodů požadovaným tempem. Na Ukrajinu stále připlouvá příliš málo lodí, aby rychle vyčistily hory obilí nahromaděné během měsíců války, a to navzdory chráněnému námořnímu koridoru podporovanému OSN a Mezinárodní námořní organizací (IMO). Tato situace hrozí, že se zvýší globální ceny potravin a zanechá místní farmáře s nedostatkem peněz, které potřebují pro založení další úrodu. Prezident Vladimir Putin navíc začátkem měsíce vyvolal obavy, že by Rusko mohlo stáhnout podporu pro námořní koridor z toho důvodu, jak obvinil Kyjev, že ho používá k vývozu do Evropské unie a Turecka, spíše než pro chudé národy, které nejvíce potřebují potraviny, zejména v Africe (cca třetina ukrajinského agroexportu skutečně směřovalo do zemí EU).

Zeptali jsme se Martina Felixe, mluvčího Sdružení ČESMAD Bohemia

Jak se silniční dopravci vyrovnávají s vysokými vstupními náklady? Daří se je promítat do cen?

Letošní veletrh IAA ve znamení elektromobility

Zatímco na běžných silnicích potkáváme těžká nákladní vozidla, která i se vznětovými motory plní přísné emisní normy, v Hannoveru na letošním veletrhu IAA byl k vidění zcela jiný svět – s trochou nadsázky se dá říci, jako by nic jiného než elektromobilita (respektive vodík) v těžké nákladní dopravě již neexistovalo. Přesto však porota soutěže o Mezinárodní nákladní vozidlo roku udělila titul Truck of the Year 2023v provozu reálně využitelnému vozidlu, nové řadě DAF XD.

IAA 2022: Ocenění pro eActros LongHaul a premiéra nového modelu eCanter

Svou premiéru na veletrhu IAA Transportation 2022 měl koncepční prototy modelu eActros LongHaul, jehož sériová výroba je plánována od roku 2024. A ihned také získal získal ocenění 2023 Truck Innovation Award. Navíc dceřiná společnost koncernu Daimler Truck Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation představila novou generaci modelu FUSO eCanter, lehkého nákladního vozidla se zcela elektrickým pohonem, které bylo nedávno představeno v Japonsku.

Miroslav Hnat (IVECO): Plyn v cestnej doprave určite bude mať aj naďalej svoje nezastupiteľne miesto

Jedním z vystavovatelů na Dni plynové mobility, který se uskutečnil v září v Praze, byla i značka IVECO. Jak se na perspektivu plynu a alternativních pohonů dívá tento výrobce užitkových vozidel a autobusů, nám přiblížil Miroslav Hnat, business line manager IVECO Czech & Slovakia.

DAF uvede na trh novou generaci XD a XF Electric

Společnost DAF posiluje svou pozici předního výrobce vozidel „s nulovými emisemi“ uvedením nových elektrických vozidel DAF XD a XF Electric na trh. Tato inovativní nákladní vozidla mají zcela nové modulární hnací soustavy pro „bezemisní“ dojezdy od 200 až přes 500 kilometrů na jedno nabití. Modely DAF XD Electric a DAF XF Electric budou k dispozici jako tahače i podvozky a lze je objednat už nyní.

Gen5: Nová řada hybridních pneumatik Continental pro regionální dopravu

Odvětví dopravy a logistiky zažívá nebývalý rozmach. Změny v chování spotřebitelů a rychlý růst online nakupování vedly k tomu, že se doprava stala největším odvětvím obchodu se zbožím v Evropě. Stabilní dodavatelské řetězce jsou životně důležitější než kdy dříve. Především regionální doprava nabývá stále většího významu, a zejména vozidla zapojená do regionální přepravy zboží musí prokázat schopnost absorbovat neustále se měnicí požadavky.

​Model IVECO E-WAY jako řešení pro udržitelnou mobilitu

Společnost IVECO Bus představila na letošním veletrhu IAA v Hannoveru svá řešení pro udržitelnou osobní mobilitu, a to včetně elektrického autobusu E-WAY, který je vybaven nejnovější bateriovou technologií.


Autobusem roku 2023 je MAN Lion‘s City E

Budoucnost je elektrizující, tak reagovala značka MAN na oznámení, že Autobusem roku 2023 se stal její model MAN Lion‘s City E. Letošní vyhlášení výsledků navazuje na ocenění modelu Neoplan Cityliner, který se stal Autobus roku 2022. „Toto nové ocenění je opakovaným potvrzením efektivních, komfortních a inovativních produktů společnosti MAN Truck & Bus,“ uvedla značka MAN.

Ing. Aleš Doucek, Ph.D. (HYTEP): Rozvoj výroby obnovitelného a nízkouhlíkového vodíku je již v plném proudu

Letošní rok je hlediska cen a dostupnosti energií naprosto turbulentní a návrat k stabilitě trhu lze jen těžko v dohledné době očekávat. O to víc vystupují do popředí doposud spíš alternativní zdroje, jako například vodík. Jaká je perspektiva právě tohoto nosiče energie, to nám přiblížil Ing. Aleš Doucek, Ph.D., předseda představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP) a vedoucí oddělení Vodíkové technologie ÚJV Řež.

spinner