Vnitrozemská plavba

ŘVC chce letos předložit nové varianty splavnění Labe do Pardubic

16.5. - Ředitelství vodních cest (ŘVC) chce letos předložit nové varianty splavnění Labe v úseku od Přelouče do Pardubic. Proti původní trase plavebního kanálu přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy dlouhodobě vystupovali ekologové a stavbu úspěšně blokovali. Nové vedení vodní cesty by se mělo co nejvíce vyhnout celé evropsky významné lokalitě Louky u Přelouče, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu za 122 mil. Kč

3.5. - Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu pro menší sportovní plavidla, jeho provoz začne v pátek. Práce si vyžádaly 122 milionů korun a byly hrazeny z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury, uvedl na dotaz ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

​Děčínský vodní stupeň projde novým ekologickým posouzením

27.4. – Stát nadále uvažuje o stavbě děčínského vodního stupně. Podle studie Technologické agentury ČR je možné kompenzovat opatření, která by byla se stavbou spojená. Opatření budou zahrnutá v novém posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), řekl novinářům ministr dopravy Martin Kupka. Dřívější studie Národního parku České Švýcarsko tvrdí, že by vybudování jezu zničilo vzácné bahnité náplavy, jejichž zánik nijak kompenzovat nelze.

Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů

18.4. - Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím plujícím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů v Černém moři. Oznámily to včera podle agentur AP a DPA bulharská a rumunská námořní správa. Agentury upozornily, že opatření je součástí nového balíku sankcí vůči Rusku, který minulý týden přijala Evropská unie.

Turistická lodní doprava po Labi v Ústeckém kraji zahájila sezonu

16.4. - Sezonu včera zahájila turistická lodní doprava po Labi. Novinkou jsou dopolední plavby z Litoměřic do Ústí a odpolední z Ústí do Litoměřic a integrace přívozu mezi Hřenskem a německou obcí Schöna do systému Dopravy Ústeckého kraje.

Na Brněnské přehradě začala 76. plavební sezona, potrvá do 30. října

10.4. - Na Brněnské přehradě včera brněnský dopravní podnik zahájil 76. lodní sezonu. Přes studené a větrné počasí se přišlo na slavnostní nástup kapitánů podívat mnoho lidí, kteří se dopoledne vydali na zahajovací okružní plavbu po hladině. V 10:45 vyplula první loď na pravidelnou plavbu, sezona letos potrvá do 30. října, řekl ČTK generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Plavební komora Hněvkovické přehrady má nová dolní vrata

20.3. - Společnost Metrostav osadila plavební komoru Hněvkovické přehrady u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku novými dolními vraty. Jde o součást projektu obnovy vodního díla, který trvá druhý rokem a letos skončí. Náklady na rekonstrukci přehrady činí přibližně 250 milionů korun. Hněvkovice pak mají mít odolnost i vůči desetitisícileté vodě, řekl ČTK mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostřiha.

​Senát podpořil dohodu s Německem o rozvoji Labské vodní cesty

2.3. – Senát podpořil česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. Rozhodl o tom přes námitky ekologicky zaměřených senátorů, podle nichž dohoda předjímá vybudování sporného jezu u Děčína a vodního kanálu u Přelouče. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) tyto námitky odmítl.

Technologie ABB zajišťuje rychlé nabíjení nových, elektřinou poháněných trajektů v Amsterdamu

14.2. - Technologie pro přeměnu energie společnosti ABB zajišťuje stabilní napájení rychlonabíjecích stanic, které slouží pěti novým elektrickým trajektům na linkách s nepřetržitou dopravou přes nizozemský lodní kanál North Sea Canal v Amsterdamu. Nové trajekty objednal městský dopravní podnik Gemeentelijk vervoerbedrijf (GVB) v rámci své snahy o přeměnu ve společnost s bezemisním provozem. GVB chce novými elektrickými trajekty postupně nahradit celou stávající flotilu lodí s naftovými motory, která pochází z 30. let 20. století.

Splavnění Labe do Pardubic je stále ve hře

12.1. - Zastavení prací na projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe, které má vláda ve svém programovém prohlášení, nezpůsobí konec příprav splavnění Labe do Pardubic. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ředitelství vodních cest (ŘVC) se splavnění tohoto úseku snaží prosadit už mnoho let, vystupují však proti němu ekologické organizace. Nelíbí se jim, že by plavební kanál u Přelouče měl vést přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy. ŘVC proto připravuje jinou variantu trasy a čeká se na její posouzení.

spinner