21.7. - ČR a Německo budou společně zajišťovat podmínky pro plavbu na Labi, ministr dopravy Karel Havlíček o tom včera podepsal dohodu se svým německým protějškem Andreasem Scheuerem. Dohoda stanoví základní parametry pro fungování labské vodní cesty z Pardubic až do Hamburku, kde má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Parametry budou zajišťovat obě země. Dohodu nyní musí ještě schválit Parlament.
Vnitrozemská plavba
27.6. – Politický akční plán „Naiades III“, kterým chce Evropská komise posílit evropskou vnitrozemskou plavbu do roku 2027, obsahuje celkem 35 bodů. Hlavními cíli je učinit dopravu na vodních cestách ještě šetrnější ke klimatu a zvýšit podíl objemu nákladní říční dopravy v EU. Tento podíl je v současné době 6 %, uvedla komisařka pro dopravu Adina Valeanová.
13.6. - Na dolním Labi se zlepšuje zázemí pro lodě. Ve Hřensku skončila modernizace ochranného stání pro velká plavidla, v Děčíně začala stavba přístaviště pro sportovní lodě. V plánu má Ředitelství vodních cest (ŘVC) budování dalších přístavů či servisního zázemí v Ústeckém kraji. V Česku stále roste zájem o rekreační a sportovní plavbu. Řekl to ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů při páteční plavbě z Děčína do Hřenska.
14.5. – Krajský úřad Královéhradeckého kraje 23. dubna zastavil řízení o povolení výjimky ke škodlivému zásahu plánovaného plavebního kanálu u Přelouče do biotopů 44 zvláště chráněných druhů organismů. Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) nedodalo závazné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a další podklady. Žádost byla podána před 13 lety v dubnu 2008, uvedlo v tiskové zprávě ekologické sdružení Děti Země, které proti stavbě kanálu dlouhodobě vystupuje.
4.5. - Cílem dohody je zajistit a udržovat splavnost Labe v určitých parametrech od Pardubic až do Hamburku. Umožní více využívat labskou vodní cestu pro ekologicky šetrnou nákladní dopravu, skloubit dopravní využití s vodohospodářskými potřebami a zachování cenného přírodního prostoru.
2.5. - Lodní dopravu na Labi mezi Českem a Německem by nově měla řídit společná dohoda obou států. Ta stanoví základní parametry pro fungování labské vodní cesty, které by měly zajistit oba státy. Dohodu v pondělí projedná vláda. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy.
26.4. – V sobotu 24. dubna dopoledne provedl tým zhotovitele první zkušební zdvih nového železničního mostu přes Vraňansko-hořínský plavební kanál v Lužci nad Vltavou. Jde o první pohyblivý železniční most v České republice. Zdvih mostu byl plně automaticky řízen počítačem a ovládání se uskutečnilo provizorně z mostu. Po kompletaci zbývajících dvou zdvižných silničních mostů bude zprovozněn dálkový řídící systém a všechny mosty budou ovládány z dispečerského stanoviště ve velíně plavební komory Hořín. Ředitelství vodních cest ČR tak dokončením série nových mostů umožní během června letošního roku proplutí prvních vysokých lodí z Mělníka do Prahy.
2.4.- Na hladinu Brněnské přehrady se po zimní přestávce vrací lodě Dopravního podniku města Brna (DPMB). Letošní sezóna je v pořadí sedmdesátá pátá, epidemiologická situace oslavám zatím nepřeje, přesto je podnik chystá. Spolu s Teplárnami Brno by DPMB rád uspořádal Den čisté mobility. Lodě vypluly bez slavnostního zahájení dnes podle jízdního řádu.
2.4. - Ředitelství vodních cest minulý týden zprovoznilo nový silniční most, který umožňuje vozidlům bezpečně překonat plavební kanál Vraňany-Hořín a zpřístupňuje pravobřežní ostrov u obce Vrbno. Nový most nahradil původní jednopruhovou provizorní mostní konstrukci, která byla na konci své životnosti. Zvýšení podjezdné výšky na 7 metrů umožní snadné proplutí velkých osobních lodí i nákladních plavidel s nadměrným nákladem, které se na kanál kvůli nízkým mostům doposud nedostaly. Most vybudovalo Ředitelství vodních cest ČR v rámci projektu Zvyšování podjezdných výšek na Vltavské vodní cestě.
30.3. - Zástupci Ministerstva dopravy České republiky a Ministerstva infrastruktury Polské republiky se shodují ve věci výběru optimální trasy vodního koridoru, který umožní splavnění Odry až do České republiky. Varianta vodní cesty západně od Bohumína v úseku státní hranice ČR/Polsko – Koźle je na území ČR nejkratší, důsledně se vyhýbá cenným meandrům Odry a pro město Bohumín bude znamenat rozvojové možnosti a lepší protipovodňovou ochranu.