Vnitrozemská plavba

​Vnitrozemská plavba v České republice slaví 100 let

14.6. – Před 100 lety byla v Děčíně založena vnitrozemská plavební společnost ČSPL. Tato společnost se postupem času stala symbolem pro celou vnitrozemskou plavbu v České republice. Od roku 2018, kdy se společnost stala součástí skupiny Rhenus, provádí investice do svých plavidel a je podle nového majitele připravena se postavit budoucím výzvám.

ČSPL bývala největším středoevropským říčním rejdařstvím

9.6. - Plavidla z válečných reparací byla základem vzniku jedné z nejznámějších českých dopravních firem – Československé plavby labské (ČSPL). Před 100 lety, 13. června 1922, ji založil stát s pomocí bank pod názvem Československá plavební akciová společnost labská. Firma se postupně propracovala mezi deset největších vnitrozemských lodních dopravců v Evropě. Po roce 1989 a následné privatizaci se však propadla do finančních problémů a skončila v konkurzu. Část firmy provozující říční nákladní dopravu ČSPL poté koupila společnost ARGO Bohemia a v roce 2018 se společnost ČSPL stala součástí skupiny Rhenus Group.

​Modernizovaný výtah na Orlické přehradě prodlouží plavební sezonu a převeze i větší lodě

29.5. – Malá sportovní plavidla můžou nyní snadněji překonávat hráz Orlické přehrady na řece Vltavě. Umožní jim to modernizovaný lodní výtah, který uvedl do provozu ministr dopravy Martin Kupka spolu se zástupci Povodí Vltavy a firmy Metrostav. Modernizace vyšla na 122,4 milionu korun, peníze na ni poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

ŘVC chce letos předložit nové varianty splavnění Labe do Pardubic

16.5. - Ředitelství vodních cest (ŘVC) chce letos předložit nové varianty splavnění Labe v úseku od Přelouče do Pardubic. Proti původní trase plavebního kanálu přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy dlouhodobě vystupovali ekologové a stavbu úspěšně blokovali. Nové vedení vodní cesty by se mělo co nejvíce vyhnout celé evropsky významné lokalitě Louky u Přelouče, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu za 122 mil. Kč

3.5. - Na Orlické přehradě skončila rozsáhlá přestavba lodního výtahu pro menší sportovní plavidla, jeho provoz začne v pátek. Práce si vyžádaly 122 milionů korun a byly hrazeny z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury, uvedl na dotaz ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

​Děčínský vodní stupeň projde novým ekologickým posouzením

27.4. – Stát nadále uvažuje o stavbě děčínského vodního stupně. Podle studie Technologické agentury ČR je možné kompenzovat opatření, která by byla se stavbou spojená. Opatření budou zahrnutá v novém posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), řekl novinářům ministr dopravy Martin Kupka. Dřívější studie Národního parku České Švýcarsko tvrdí, že by vybudování jezu zničilo vzácné bahnité náplavy, jejichž zánik nijak kompenzovat nelze.

Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů

18.4. - Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím plujícím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů v Černém moři. Oznámily to včera podle agentur AP a DPA bulharská a rumunská námořní správa. Agentury upozornily, že opatření je součástí nového balíku sankcí vůči Rusku, který minulý týden přijala Evropská unie.

Turistická lodní doprava po Labi v Ústeckém kraji zahájila sezonu

16.4. - Sezonu včera zahájila turistická lodní doprava po Labi. Novinkou jsou dopolední plavby z Litoměřic do Ústí a odpolední z Ústí do Litoměřic a integrace přívozu mezi Hřenskem a německou obcí Schöna do systému Dopravy Ústeckého kraje.

Na Brněnské přehradě začala 76. plavební sezona, potrvá do 30. října

10.4. - Na Brněnské přehradě včera brněnský dopravní podnik zahájil 76. lodní sezonu. Přes studené a větrné počasí se přišlo na slavnostní nástup kapitánů podívat mnoho lidí, kteří se dopoledne vydali na zahajovací okružní plavbu po hladině. V 10:45 vyplula první loď na pravidelnou plavbu, sezona letos potrvá do 30. října, řekl ČTK generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Plavební komora Hněvkovické přehrady má nová dolní vrata

20.3. - Společnost Metrostav osadila plavební komoru Hněvkovické přehrady u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku novými dolními vraty. Jde o součást projektu obnovy vodního díla, který trvá druhý rokem a letos skončí. Náklady na rekonstrukci přehrady činí přibližně 250 milionů korun. Hněvkovice pak mají mít odolnost i vůči desetitisícileté vodě, řekl ČTK mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostřiha.

spinner