PRAHA (27.10.) – Vlaky na tuzemských tratích od zavedení nového jízdního řádu 13. prosince zrychlí na řadě dálkových tratí o minuty. Důvodem je především dokončení stavebních prací na modernizaci některých železničních tahů, což umožní vypustit časové rezervy potřebné na průjezd staveništěm. Cesta do Ostravy tak bude o zhruba šest minut rychlejší, o deset minut rychlejší spojení pak cestující čeká mezi hlavním městem a Českými Budějovicemi. Uvedly to České dráhy.
Železniční doprava
Nový jízdní řád
Vlaky od prosince zrychlí na řadě tratí až o několik minut
Zabezpečení železničních přejezdů
Železniční přejezdy budou hlídat i laserová čidla
Zavedení detektorů překážek, úprava dopravního značení a do budoucna i využívání systému evropského vlakového zabezpečovače a inteligentních dopravních systémů. S těmito návrhy jako řešením bezpečnostní situace na železničních přejezdech, kde ročně zahyne několik desítek osob a dochází k obrovským škodám, přišlo ministerstvo dopravy ve spolupráci se SŽDC a dalšími členy ministerské pracovní skupiny věnující se situaci na přejezdech.
Polský státní dopravce PKP CARGO začal o prázdninách pravidelně využívat k ochraně svých vagonů, areálů železnic a především přepravovaného nákladu drony. Po ukončení několikaměsíčních zkoušek se drony, které PKP CARGO zakoupilo, začaly využívat na území celého státu, zejména pak ve Slezském vojvodství. Bezposádkové stroje obsluhují speciálně vyškolení operátoři, kteří složili státní zkoušky a získali certifikáty Úřadu civilního letectví.
Evropská unie
Boj o politický pilíř 4. železničního balíčku vrcholí
Bezprostředně před jednáním ministrů dopravy členských zemí Evropské unie v Lucemburku o definitivním schválení „politického pilíře“ 4. železničního balíčku žije Brusel znovu čilou aktivitou lobbistů. Německý železniční koncern Deutsche Bahn (DB) prostřednictvím německého stálého zástupce při EU usiluje doslova v posledních minutách o to, aby návrh na oddělení financování infrastrukturní a dopravně-provozní části integrovaných železničních společností nebyl formulován příliš striktně a umožnil určitou koexistenci.
Převod nádraží
MD nevylučuje variantu, že se nádraží převádět nebudou
PRAHA (20.10.) – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky by se měla do konce října zabývat převodem nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Zda se ale dlouhodobě plánovaný miliardový obchod uskuteční, není jisté. Podle ministra dopravy Dana Ťoka hrozí, že převod majetku za cenu 3,2 miliardy korun stanovenou znaleckým posudkem neprojde přes řídicí orgány a dozorčí radu Českých drah. Dopravce dlouhodobě počítal s prodejem majetku za zhruba dvojnásobnou cenu, stanovenou jinou metodou odhadu.
Železniční regulátor
Nezávislý regulační úřad posílí transparentnost na železnici
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky minulý týden schválila návrh ministerstva dopravy na vznik nezávislého regulačního úřadu na železnici. Ten bude mít za úkol hlídat transparentní přístup provozovatele dráhy při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům, řešit bude také spory mezi dopravci a provozovateli dráhy, uzavírání smluv o přístupu na dráhu, ale třeba také výlukový jízdní řád.
Zeptali jsme se
Zeptali jsme se: Ing. Libora Lochmana, Ph. D., výkonného ředitele Sdružení evropských železničních a infrastrukturních společností (CER)
„V jaké fázi je momentálně projednávání čtvrtého železničního balíčku na půdě evropských institucí, kdy se dá očekávat nějaký verdikt?“
„Návrh čtvrtého železničního balíčku se dělí na dvě části – technickou a politickou. Na konci června se podařilo v rámci jednání mezi Radou, Evropskou komisí a Evropským parlamentem dosáhnout dohody o technické části, její návrh je ve finální podobě. Výsledek mohl být lepší, i tak je to určitě výrazný posun k rychlejšímu a jednoduššímu schvalování vozidel pro přeshraniční provoz. Evropská železniční agentura ERA dostane v tomto směru posílené pravomoci, přičemž samozřejmě bude muset i nadále spolupracovat s národními drážními úřady.
Liberalizace železnice
Ministerstvo prověří možnost soutěže vlakové linky Brno-Olomouc
BRNO (16.10.) – Ministerstvo dopravy na popud šéfa firmy RegioJet Radima Jančury prověří možnost, jak by mohly České dráhy (ČD) vyčerpat 1,1 miliardy korun na nákup nových vlaků z evropských fondů tak, aby zároveň ministerstvo mohlo na provozování linky Brno – Břeclav – Olomouc vypsat tendr. Jančura nesouhlasí s tím, aby na tuto rychlíkovou linku ministerstvo uzavřelo smlouvu s ČD na deset let bez soutěže, jak uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.
Ministerstvo dopravy
Rychlíky mezi Brnem a Olomoucí budou dalších deset let provozovat ČD
PRAHA (12.10.) – Ministerstvo dopravy uzavře smlouvu s Českými drahami na desetiletý provoz na trase z Brna do Olomouce přes Břeclav. Na Žofínském fóru to uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Zakázku zadalo ministerstvo státnímu dopravci přímo bez otevřeného výběrového řízení. Původně měly České dráhy, které už na trati jezdí, získat prodloužení o 15 let, nakonec bude smlouva o pět let kratší. O záměru smlouvu podepsat informoval resort také na své úřední desce.
Čtvrtý železniční balíček
Ministři dopravy našli shodu nad čtvrtým železničním balíčkem
LUCEMBURK (8.10.) – Na podobě balíku návrhů směřujících k liberalizaci železniční dopravy se v Lucemburku shodli ministři dopravy zemí Evropské unie. Takzvaný čtvrtý železniční balíček nebude pro ČR znamenat problém. Uvedl to český ministr Dan Ťok.