28.1. – Firmy Alstom a Siemens učinily další ústupky evropským úřadům v zájmu své chystané fúze. Oznámil to dnes francouzský Alstom, který tak zároveň potvrdil páteční informaci agentur Bloomberg a DPA o výhradách, které existují na straně Bruselu. „Stále ale není jisté, zda obsah tohoto balíčku obavy Evropské komise dostatečně rozptýlí,“ uvedla společnost ve svém sdělení. Chystaným spojením měla vzniknout druhá největší železniční firma na světě s ročními tržbami zhruba 15 miliard EUR (384 miliard Kč), ale dohoda narazila na námitky regulátorů.
Železniční doprava
24.1. – Český dopravce Leo Express plánuje od letošního prosince zavést vlakové spojení mezi Prahou a Ukrajinou. Vlaky by jezdily přes polský Krakov, informuje internetový portál Rynek Kolejowy. Úvahy o vlakovém spojení na Ukrajinu potvrdil mluvčí firmy Emil Sedlařík. Výhodou oproti autobusům, kterých na této trase jezdí velké množství, má být větší pohodlí i hraniční kontrola přímo ve vlaku.
Na prosincovém jednání konference o klimatu v polských Katovicích se Rail Freight Forward, sdružení železničních spedic a asociací z celé Evropy, zavázalo ke snížení emisí CO2 v dopravě o 290 milionů tun v příštích deseti letech.
Evropská unie formulovala začátkem roku 2018 své priority na období let 2018 a 2019. Hlavním předsevzetím byla jednotnější, silnější a demokratičtější unie. Její prohlášení obsahovalo sedm prioritních oblastí a 31 nových legislativních návrhů, jež by měly být přijaty do voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Jinak v praktickém životě dopravní sektory vcelku utěšeně prosperovaly také díky solidní světové hospodářské situaci. Problém především v Evropě měl sektor říční dopravy kvůli nebývalému nedostatku vody.
23.1. – Dálkové vlaky RegioJetu loni přepravily 5,9 milionu cestujících, což je meziroční růst o 1,2 milionu. Důvodem je z velké části zásadní zvýšení počtu spojů, které spojují Prahu s Brnem, Bratislavou a Vídní. Podle předběžných výsledků společnost Radima Jančury loni dosáhla zisku 100 milionů Kč, což je nejlepší výsledek od roku 2011, v němž vstoupil na železnici, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. Tržby z jízdného jsou 1,5 miliardy korun. České dráhy a Leo Express zatím výsledky nezveřejnily.
22.1. – Zamítnutí fúze železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens by byl „ekonomický omyl a politická chyba“. Těmito slovy se včera na Evropskou komisi (EK) obrátil prostřednictvím médií francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Informaci, že německo-francouzský plán na vytvoření evropského železničního šampiona nezíská souhlas evropských regulačních orgánů, přinesla s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.
22.1. – Na elektrifikované železniční trati z Klatov přes Plzeň do Kařezu ve směru na Prahu budou v letech 2022 až 2036 jezdit nové osobní a spěšné vlaky Českých drah (ČD). Vítěze veřejné soutěže schválila včera rada Plzeňského kraje. ČD nabídly nejnižší cenu, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek.
21.1. – Evropská komise zablokuje spojení železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens. S odkazem na své zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters. Spojením měla vzniknout druhá největší firma v odvětví s ročními tržbami zhruba 15 miliard EUR (384 miliard Kč).
21.1. – O technickém řešení vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Drážďany se rozhodne ve druhé polovině roku. Po páteční schůzce ministra dopravy Dana Ťoka s jeho saským protějškem Martinem Duligem o tom informovalo ministerstvo dopravy. Ministři řešili také propojení železnice mezi Rumburkem a Seifhennersdorfem.
15.1. – Dozorčí rada Českých drah dnes bude jednat o doplnění představenstva společnosti. V pětičlenném vedení firmy schází dva lidé. Hledání nových členů představenstva, kteří zároveň převezmou pozice náměstků pro provoz a pro správu majetku, trvalo téměř čtyři měsíce. Dozorčí rada bude jednat o dvou kandidátech, jejich jména však společnost odmítla sdělit. Spekuluje se o Michalu Heřmanovi, bývalém šéfovi polské těžební firmy PG Silesia, a Michalu Verešovi ze Železniční společnosti Slovensko.