20.6. – Vrácení DPH a spotřební daně je v silniční dopravě často složité a časově náročné. Navíc vyžaduje dobrou znalost místních předpisů v dané zemi. Přesto se tento krok dopravcům vyplatí. Proč? Protože může dopravním společnostem přinést značné finanční výhody. Jen vrácení spotřební daně může činit přibližně 0,017 až dokonce 0,09 EUR na litr paliva. Jako příklad lze uvést, že při nákupu 1 000 litrů nafty v Belgii může dopravce ušetřit téměř 192 EUR z jednoho tankování. Kdo má tedy na vrácení daní nárok a jak celý proces zvládnout co nejefektivněji? Odpověď přináší Karolina Styrcz, odbornice ze skupiny Eurowag.
Finanční služby
22.5. – Středoevropský správce aktiv ARETE spouští nový investiční fond ARETE Energy Transition , který bude zaměřen na strategické investice do flexibilních energetických zdrojů, klíčové oblasti pro transformaci evropského energetického trhu. Investice budou směřovat primárně do flexibilních výrobních zdrojů elektřiny a tepla na bázi zemního plynu a doplňkově pak do bateriových úložišť a obnovitelných zdrojů, a to zejména na trzích střední a západní Evropy. Fond ARETE Energy Transition plánuje během čtyř let investovat 5 miliard Kč a cílí na výnos 11–12 % ročně.
30.3. – Český zákazník se za poslední dva roky změnil k nepoznání. A spolu s ním se změnil i ekosystém plateb, které mu obchodníci nabízí a které vyžaduje. Placení totiž nepřestává mít klíčovou roli v rámci celého nákupního procesu – stále se jedná o moment, který v zákazníkovi nechává zásadní emoce, promítající se do dalšího potenciálního nákupu. Trh se proto vydává cestou udělat placení nejen pohodlné a bezpečné, ale požadovat ho ve vhodný moment – ideálně až ve chvíli, kdy je zákazník se zbožím spokojený.Sedm zásadních platebních trendů popisuje za fintech Skip Pay ze skupiny ČSOB jeho CEO Richard Kotrlík.
7.3. – Skip Pay, fintech od ČSOB, rozšiřuje své služby na Slovensko. Zákazníkům přináší svůj nejoblíbenější produkt, který v loňském roce v Česku dosáhl růstu objemu plateb o 407 % – nákup na Třetinu. Služba umožňuje rozložit platbu až 100 000 Kč do tří bezúročných splátek. Vstup na slovenský trh je pro Skip Pay logickým krokem – česká a slovenská e-commerce jsou úzce propojené a mnoho obchodníků působí na obou trzích současně. Skip Pay jim nyní nabízí možnost oslovit zákazníky komfortnějšími platebními možnostmi, aby nemuseli konkurovat jen cenou.
18.2. – Společnosti Eurowag, Visa a Nets (součást skupiny Nexi) uzavřely partnerství, jehož cílem je nabídnout novou bezpečnou bezkontaktní předplacenou platební kartu s open-loop pro správu vozového parku.
12.1. – Povinné ručení z provozu vozidla zdražilo za rok 2024 o 8,7 procenta na průměrných 4273 Kč. Od roku 2015 zdražilo o 1084 Kč. Data vycházejí z aktuálních analýz skupiny Klik.cz, která provozuje srovnávače autopojištění. Ceny se podle ní liší v jednotlivých regionech, ale i mezi řidiči.
8.10. – Importér nákladních vozidel Scania reaguje na rostoucí poptávku a rozšířil nabídku automobilů služby Scania Rent. Scania Rent umožňuje dopravcům pronajmout si vozidlo na definované časové období a díky tomu rychle reagovat na neplánované, či nepředvídatelné potřeby zvýšené přepravní kapacity. Děje se tak obvykle při získání nové zakázky, nečekaném výpadku techniky v současné flotile (nehoda s větším poškozením), rychlé expanzi firmy, nebo v době před dodáním nově objednaného vozidla apod.
24.6. – Do pozice obchodního ředitele společnosti Business Lease, specializované na operativní leasing a správu firemních vozových parků, nastoupil Jaroslav Bohata. Ten v obchodním oddělení firmy, která se nyní stará o flotilu 11 800 aut, působí na různých pozicích již 18 let. Naposledy vedl tým account managementu pečující o stávající klienty. V nové roli bude mít vedle toho mimo jiné na starosti také akvizice.
26.3. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, nově umožňuje úhradu slovenského mýtného pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny palubní jednotkou DKV Box Europe. Dosud bylo pro úhradu mýtného na Slovensku k dispozici pouze řešení od slovenského provozovatele mýtného systému.
20.10. – Přechod na elektromobilitu svých flotil realizuje nebo plánuje stále více firem. Jednou z nich je například i logistická společnost PJ Expedis, která od srpna dopravuje zásilky po Praze a blízkém okolí v elektrických dodávkách. Se změnou jí pomáhají i zkušenosti společnosti E.ON. Ta v rámci kompletní dodávky nainstalovala interní rychlodobíjecí stanici, a zároveň zajišťuje i kompletní správu dobíjení spolu s partnerem CCS. Díky spolupráci E.ONu a CCS, která je na trhu v tuto chvíli ojedinělá, tak řidiči PJ Expedis nemuseli přecházet na jiný systém čipů a karet, než na jaký byli zvyklí.