20.4. – Přesně jeden rok od vypuknutí pandemie koronaviru se český automobilový průmysl začíná dostávat opět do kondice, a to navzdory nejisté poptávce na hlavních exportních trzích i kritickému nedostatku čipů a dalších materiálů. V prvním čtvrtletí tohoto roku bylo vyrobeno 333 520 motorových vozidel, tedy o 2,7 % více než ve stejném období loňského roku. Samotná březnová výroba osobních vozidel se pak blíží výkonnosti předkrizových let.
Aktuálně
20.4. – Zemědělci kritizují plán vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan. Trať se dotkne pěstitelů, kteří pěstují chmel a zeleninu, sdělili v pondělí zástupci Agrární komory ČR. Podle Svazu pěstitelů chmele ČR se tak stát na jedné straně snaží o zápis chmelařské krajiny do Seznamu světového dědictví UNESCO, na druhé straně chce stejně cennou oblastí s dlouhodobou pěstební historií vést vysokorychlostní trať.
20.4. – Dne 29. března podepsaly společnosti IVECO Bus a INDCAR partnerskou smlouvu na výrobu nízkopodlažních minibusů pod značkou IVECO, které budou na trh uvedeny pod názvem Daily Access.
20.4. – Leo Express začal navyšovat počet komerčních spojů mezi Prahou a Ostravskem a Starým Městem u Uherského Hradiště. Vzhledem k pozvolnému návratu cestujících po konci lockdownu jich v tomto týdnu vyjede 75 % oproti plnému provozu. V dalších týdnech je dopravce připraven v případě pokračujícího růstu zájmu spoje dále posilovat.
20.4. – Podmínky platné pro přepravu nebezpečných věcí jsou novelizovány ve dvouletých cyklech. Občas se však stane, že určitou změnu podmínek některý ze smluvních států potřebuje, aby se stala platnou, co nejdříve. Je to například určité ustanovení, které bylo na společném zasedání ADR/ADN a RID schváleno již na úvod dvouletého cyklu změn. Stát pak má možnost takové ustanovení uvést v platnost právě tzv. mnohostrannou dohodou (dříve se také používal název „zvláštní ujednání“), která je uvedena v Dohodě ADR pod oddílem 1.5.1 Dočasné odchylky.
19.4. – Bohdan Wojnar, dosavadní prezident Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP), ukončil s účinností k 15. 4. 2021 na vlastní žádost činnost v čele sdružení. Vedením AutoSAPu byli až do volby nového prezidenta pověřeni viceprezidenti Miroslav Dvořáka a Robert Kiml.
19.4. – V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 Kč a 90 minutové z 32 na 42 Kč. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Zdražení kritizuje pražská opozice, které vadí, že jde o další zdražování života v Praze.
19.4. – Švédská vláda chce v následujících 12 letech na budování a údržbu silnic a železničních tratí vydat 876 miliard švédských korun (2,2 bilionu Kč). Investice je součástí plánu skandinávského státu dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality, připomněla agentura Bloomberg. Projekt musí schválit zákonodárci.
19.4. – Dopravce Eurostar, který provozuje rychlovaky pod Lamanšským průlivem, se dohodl na refinancování části svých úvěrů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace deníku The Telegraph. Již dříve zástupci dopravce řekli, že stav společnosti je kritický.
19.4. – Šéf maďarské nízkonákladové letecké společnosti Wizzair József Váradi už nespoléhá na to, že se letecká doprava v létě zotaví. Protipandemická opatření přetrvávají a očkování proti covidu-19 podle něj vázne. Uvedla to agentura Bloomberg. Nejasný výhled ohrožuje plánované zvýšení kapacity, upozornil mimo jiné József Váradi. Jeho pohled se liší od optimističtějších plánů konkurenčních leteckých společností easyJet a Ryanair.