​Kontejnerová loď Ever Given, která blokovala Suez, opustila egyptské vody

​Kontejnerová loď Ever Given, která blokovala Suez, opustila egyptské vody

14.7. - Kontejnerová loď Ever Given, která v březnu skoro na týden zablokovala Suezský průplav, včera opustila egyptské vody a pokračuje do Rotterdamu. S odkazem na zdroje z egyptského přístavu Port Said to uvedla agentura Reuters. Podle serveru MarineTraffic, který sleduje pohyb lodí po světových mořích, se plavidlo včera dopoledne nacházelo ve Středozemním moři severně od Egypta.

Ever Given, jedna z největších kontejnerových lodí na světě, zablokovala klíčový dopravní uzel v březnu, a na šest dní tak paralyzovala globální obchod. Přes 400 metrů dlouhá loď o hmotnosti 220 000 tun má na palubě přibližně 18 300 kontejnerů.

Po vyproštění musela Ever Given od 29. března zůstat zakotvena i se svou indickou posádkou ve Velkém Hořkém jezeře, které odděluje severní část průplavu od jižní. Na základě soudního příkazu ji tam držela Správa Suezského průplavu (SCA), která požadovala odškodné. Loď mohla odplout až 7. července, až se na vyřešení sporu dohodli majitelé lodi spolu s jejími pojistiteli a se správou průplavu. Podrobnosti vyrovnání nezveřejnili.

(čtk)

Foto: SCA

spinner