9.9. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahájilo tento týden stavbu úseku dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku. Za 1,952 miliardy korun bez DPH jej postaví společnost Skanska. Se zprovozněním úseku dlouhého 8,8 kilometru počítají silničáři v roce 2024, uvedl při slavnostním zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
Aktuálně
9.9. – Mercedes-Benz nabízí od září 2021 modelovou řadu Sprinter s rozsáhle modernizovanou technikou, která zahrnuje mimo jiné nový motor, novou převodovku a nový systém pohonu všech kol. Výsledkem je vyšší úroveň jízdního komfortu, a to v téměř jakémkoli terénu. Nejvýznamnější změnou je mimořádně výkonný a hospodárný dvoulitrový vznětový motor OM 6–54 známý již z portfolia osobních vozů Mercedes-Benz. Zákazníci budou moci zanedlouho objednávat tento čtyřválec v až čtyřech výkonových stupních.
9.9. – Aktuálně stále více mezinárodních firem ze Západu zvažuje svůj přesun do východní Evropy. Pryč jsou doby, kdy byla primární destinací Asie. Tento trend prohloubila zejména covidová pandemie, kdy si nadnárodní korporace uvědomily, že kvůli strategickým surovinám či součástkám potřebují mít své sklady či továrny blíže svým hlavním trhům.
9.9. – Od října letošního roku se zájemci o získání řidičského oprávnění budou v testech i při přípravě na ně setkávat s novými otázkami. Ty se zaměřují na řešení nyní častých situací na našich silnicích, jako je jízda u pruhu pro cyklisty či jízda za zhoršených povětrnostních podmínek. Nové zkušební otázky včera představili zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR.
9.9. – Aerolinky postupně obnovují na pražském letišti další letecké linky. V následujících týdnech spustí nové spoje SkyUp Airlines, Blue Air a Wizz Air, Smartwings pak obnoví lety do Dubaje, Londýna nebo Petrohradu. Po pauze se do Prahy vrací i flydubai, Air Arabia, Ural Airlines nebo Transavia France. Informovalo o tom Letiště Praha. V současnosti fungují na Letiště Václava Havla v Praze přímá spojení do celkem 115 destinací od 45 dopravců.
"U klíčových destinací dochází aktuálně k navyšování provozu. To vytváří příznivé podmínky i pro obnovu příjezdového cestovního ruchu, který na své podstatné oživení po pandemii teprve čeká. Na podpoře tohoto segmentu intenzivně pracujeme s agenturou CzechTourism a Prague City Tourism. Současně připravujeme podporu výjezdového turismu do exotických destinací, kde očekáváme výrazný zájem v nadcházející zimní sezóně,“ uvedl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip.
V září zahájí provoz i nové linky. Wizz Air začne od 18. září létat do Neapole, Blue Air spustí od 20. září spojení do Milána na letiště Linate a ukrajinský dopravce SkyUp Airlines bude od 23. září létat mezi Prahou a Kyjevem až třikrát týdně. Během září plánují obnovit provoz také další dopravci, kteří doposud své lety z Prahy po koronovairové pandemii nespustili. Do Moskvy na letiště Žukovskij začne opět létat společnost Ural Airlines, do Paříže na letiště Orly pak Transavia France. K dispozici jsou také znovu přímé linky například do Bristolu, Nantes, Hamburku či Billundu.
Více letů z Prahy pak od září nabídne airBaltic na trase do lotyšské Rigy, British Airways na londýnské letiště Heathrow či Rossiya Airlines do Petrohradu. Každý den mohou nově cestující využít spojení do Helsinek s Finnair, do Bruselu s Brussels Airlines nebo do Moskvy s ČSA i Aeroflotem. Do významných evropských měst, které slouží také jako důležité přestupní body, navyšují počet frekvencí KLM, Air France i Lufthansa.
Provoz na pražském letišti v posledních měsících postupně roste. Letiště v červenci odbavilo přes 605 000 pasažérů, což je o 53 procent více než v předchozím měsíci. Zároveň jde při meziročním porovnání o nárůst o 140 procent. To překonalo i původní prognózy o růstu po koronavirové krizi. I přes poslední nárůst je však letový provoz nadále hluboko pod čísly před vypuknutím pandemie koronaviru. Pražské letiště kvůli koronavirové krizi loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let.
(čtk)
Foto: Letiště Praha
9.9. – Noví autobusoví dopravci, které Pardubický kraj vybral v opakovaném výběrovém řízení, začnou v regionu jezdit až v polovině příštího roku. Dřívější termín by mohl způsobit komplikace. Dopravci mají s hejtmanstvím smlouvy na deset let, náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš s nimi jednal o nejdůležitějších bodech budoucí spolupráce.
8.9. – EU za posledních 30 let schválila řadu předpisů na ochranu životního prostředí před negativními účinky lodní dopravy. Mnoho z nich překračuje minimální mezinárodní standardy. S ohledem na změnu klimatu a očekávaný nárůst dopravy to však podle zprávy Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA) a Evropské agentury pro životní prostředí (EUA) na ochranu citlivých mořských a pobřežních oblastí a zdraví Evropanů nestačí.
8.9. – Stavební produkce v červenci reálně meziročně vzrostla o 0,5 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s červencem 2020 snížila o 2,2 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 %. Uvedl to Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).
8.9. – Veřejnou dopravu v Praze a ve středních Čechách by měl v budoucnu řídit jeden organizátor místo nynějších dvou. Na sloučení organizací Ropid a Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) se dohodli zástupci kraje a Prahy. Se sloučením do jednoho subjektu vlastněného Prahou i krajem se počítá do roku 2024, řekl na včerejším setkání se středočeskými starosty v Praze krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.
8.9. – Věřitelé zadlužených Českých aerolinií (ČSA) zatím přihlásili do insolvenčního řízení s leteckou společností pohledávky za více než 19,4 miliardy korun. Přihlášených věřitelů společnosti je kolem 5900. Insolvenční soud zatím přezkoumal dluhy za přibližně 845 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních informací Městského soudu v Praze. ČSA jsou od března v úpadku, jejich provoz ale pokračuje. Firma deklarovala plán na reorganizaci s cílem své záchrany.