25.4. – Zaměstnancům Českých drah nyní trvá údržba pětivozového vlaku InterPanter v brněnském depu v Maloměřicích zhruba šest až osm hodin, od října příštího roku by to mělo být jen čtyři až pět hodin. V tu dobu by měla být hotová nová opravárenská hala, kam se téměř 140 metrů dlouhá jednotka vejde celá. Dosud se musí postupně posunovat halou, která je původně určená pro údržbu lokomotiv, v úterý to řekl vedoucí odboru údržby v Depu kolejových vozidel Brno Miroslav Pražák.
Aktuálně
25.4. – Ministerstvo vnitra chce prosadit zákaz jízdy kamionů od sobotní půlnoci do nedělních 22:00. Očekává, že se tím uvolní odstavná místa pro nákladní automobily, kterých v Česku chybí zhruba 1500. Kamiony nyní nesmějí jezdit po dálnicích v neděli od 13:00 do 22:00. Za porušení zákazu jízdy by hrozila řidičům pokuta do 5000 Kč. Šoféři návrh kritizují s tím, že budou muset být déle na cestách a čekat před hranicemi.
25.4. – Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos dnes skončí po necelém roce ve funkci a odejde z dozorčí rady. Ostatním členům rady to oznámí na dnešním jednání. Důvodem jeho odstoupení jsou zdravotní důvody. Nového předsedu bude ze svých řad volit samotná rada, zda ho vybere už dnes, však není jisté.
24.4. – Česko vybralo v letošním prvním čtvrtletí na mýtu 2,7 miliardy Kč, což je meziročně o čtyři procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím březen, kdy se vybralo 963 milionů Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12 a čtvrt roku překonaly 101 miliard Kč.
24.4. – Přepravní a logistická skupina C.S. Cargo nakoupila v roce 2018 vozidla za téměř 155 milionů Kč. Pořídila za ně 51 kamionů různých značek, 48 přípojných vozů a šest návěsů pro přepravu specifické manipulační techniky. Včera o tom informovala společnost v tiskové zprávě. Nová vozidla skupina zařadila zejména do své české flotily, část pak směřovala do Polska.
24.4. – Společnost Kapsch po skončení smlouvy na provoz mýta z Česka neodejde. Chce se zaměřit na další projekty, například systém elektronických dálničních známek. Kvůli ztrátě mýta však firma nejspíš propustí část zaměstnanců. Řekl to generální ředitel tuzemského Kapsche Karel Feix. Rakouská firma je provozovatelem mýtného systému v Česku od roku 2007, na konci letošního roku ji vystřídá konsorcium CzechToll/SkyToll.
23.4. – Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů Kč ze zisku Řízení letového provozu do státního rozpočtu. Zhruba 20 milionů Kč chce využít na výcvik řídících letového provozu armády, zbytek by měl být součástí rozpočtové kapitoly ministerstva. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který je k dispozici. Loni ŘLP odvedlo státu 105 milionů Kč.
23.4. – Novým obchodním ředitelem společnosti PEMA Praha se stal Jan Hák, který ve společnosti působí čtvrtým rokem a ve světě dopravní techniky se pohybuje více než patnáct let. Pod jeho vedením bude PEMA Praha nadále rozvíjet svoji činnost v oblasti pronájmu dopravní techniky, která je pro svoji flexibilitu stále vyhledávanějším řešením v oblasti autodopravy v zahraničí i v České republice. Firma to oznámila tento týden v tiskové zprávě.
23.4. – Letecká společnost SmartWings zruší 124 letů odlétajících během léta z Mezinárodního letiště Leoše Janáčka nedaleko Ostravy, jde o 13 procent sezonních letů. Důvodem je pozastavení provozu letounů Boeing 737 MAX po leteckých nehodách těchto strojů. Zrušení se dotkne hlavně turistických spojů. Letiště situaci řeší s cestovními kancelářemi. Řekla to mluvčí letiště Kateřina Pustějovská.
23.4. – České dráhy obhájily ratingové hodnocení na stupni Baa2 u agentury Moody's. Z dlouhodobého hlediska považuje agentura hospodářskou situaci drah za stabilní. Hodnocení oznámila Moody's. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Udržení stabilního ratingu by podniku mělo pomoci například při letošním refinancování dluhopisů.