Vláda premiéra Bohuslava Sobotky nedávno přijala Koncepci nákladní doprav pro roky 2017 až 2023, která stanovuje priority nutné pro rozvoj nákladní dopravy. Podle jednatele společnosti Bohemiakombi Vladimíra Fišera je koncepce reálným náhledem na daný neutěšený stav a představuje souhrn dlouho neřešených problémů, které je naléhavě nutné řešit.
Kombinovaná doprava
24.2. – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac v loňském roce přepravil 737 tisíc silničních zásilek po železnici. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 11, procenta, resp. 75 tisíc zásilek. Hupac pokračuje ve své rozvojové strategii a intenzivně se připravuje na oslavy 50 let působení na trhu.
23.2. – Hamburku se podařilo obstát v ostré konkurenci s ostatními přístavy na severu Evropy. Za pozornost stojí především dobré výkony železničních spojů s vnitrozemím. Hamburská společnost Hafen Hamburg Marketing uvedla, že v obchodním roce 2016 bylo z a do přístavu přepraveno po železnici 46,4 milionu tun zboží.
26.1. – Společnost EKOL Logistics v rámci svojí strategie rozvoje intermodálního spojení v rámci Evropy otevírá nové přímé vlakové spojení mezi Terstem a Kielem. Nově bude také nabízet námořní spojení mezi Kielem a švédským Goteborgem prostřednictvím rejdaře Stena Line. Nový produkt představuje první vlakové spojení mezi Terstem a Baltsko-jaderským koridorem.
18.1. – Do Londýna poprvé přijel nákladní vlak, který přímo spojuje Čínu s Británií. Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů s Evropou. Přes 30 vagonů přivezlo náklad oděvů, tašek a dalšího spotřebního zboží z obchodního centra I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Vzhledem k různému rozchodu kolejí v jednotlivých zemích bylo nutné náklad několikrát překládat a měnit lokomotivy i vagony.
16.1. – Největší evropský provozovatel kombinované dopravy Kombiverkehr nabízí od ledna nový přímý kyvadlový vlakový spoj mezi německým Duisburgem (lokalita Ruhrort Hafen) a nizozemským terminálem Moerdijk CCT. Operátor tak posiluje svou síť eu.NETdirekt+, díky které má spoj vynikající „prodloužení“ do Itálie a severní Evropy.
16.1. – Rok 2016 byl pro německý koncern Deutsche Bahn (DB) rekordní. Dráhy na nejdelší železniční trase světa – mezi Německem a Čínou – přepravily více než 40 tisíc kontejnerů. „Je to skvělý základ pro další období. Do roku 2020 chceme počet kontejnerů zvýšit na 100 tisíc, tedy trojnásobek objemu přepravy z roku 2014,“ uvedl člen představenstva DB Ronald Pofalla. Nadějný výsledek byl patrný již koncem září, kdy Deutsche Bahn přepravily 35 tisíc kontejnerů, což je objem přepravy na relaci s Čínou za celý rok 2015.
5.1. – Plánované železniční překladiště v Malešicích vadí okolním městským částem. Negativní stanovisko k posudku vlivu na životní prostředí proti němu podaly Praha 9, Praha 10 a Praha 14. Nový terminál nedaleko spalovny má nahradit ten, který skončil v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Předpokládá se pohyb dvou až tří vlakových souprav a 110 kamionů denně. Obyvatelé proti němu sepisují petici.
30.12. – Poskytovatel globálních logistických služeb Samskip a nákladní složka rakouských spolkový drah ÖBB Rail Cargo Austria nabídnou od ledna 2017 multimodální spojení mezi rumunským terminálem Curtici a největšími logistickými centry ve Švédsku. Služba kombinuje dvě stávající trasy a představuje první přímé spojení mezi Skandinávií a východní Evropou. Systém využívá moderní překladový uzel, který Samskip provozuje v německém Duisburgu.
19.12. – Podpisem grantové dohody s Výkonnou agenturou pro inovace a sítě (INEA) Evropské komise bylo završeno úsilí společnosti AWT k získání dosud nejvyšší dotace v historii společnosti. Rozvoji terminálu věnuje AWT velkou pozornost a v budoucnu by měl hrát velkou roli v logistickém trojúhelníku Balt-Jadran-Severní moře, kde bude hlavním uzlem na jeho jižní straně.