16.12. – Německé drážní svazy Allianz pro Schiene, VDV a VPI považují návrh zákona, předložený spolkovým ministerstvem dopravy k zákazu provozu hlučných nákladních vagonů za správný směr k tomu, aby se do konce roku 2020 snížil drážní hluk na polovinu. Jednotně se však také vyslovují kriticky k ministerstvem plánovanému omezování rychlostí vagonů s nesníženým hlukem. To by prý mělo za následek prodlužování jízdních dob a ztráty kapacit. S oběma dalšími svazy je jednota v požadavku, aby se ceny tras pro hlučné nákladní vlaky od prosince 2020 výrazně zvýšily.
Kombinovaná doprava
11.11. – Železniční operátor Far East Land Bridge Ltd. (FELB) nabízí od 29. září nové spojení z čínského Kantonu (Guangzhou) do Moskvy. V průběhu října najela služba na dvoutýdenní frekvenci, od listopadu jsou k dispozici odjezdy každý týden.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.
Skupina METRANS přepravila v loňském roce 900 346 TEU, což byl meziroční nárůst pět procent. Letos chce toto číslo ještě zvýšit, a to se neobejde bez potřebných investic jak do vozového parku, tak do terminálů. METRANS se v posledních letech soustřeďuje na snižování nákladů formou investic v řádu několika miliard korun ročně do nových produktivnějších vagonů a lokomotiv, ale i do rozšiřování počtu a kapacit stávajících terminálů. Využívá přitom nízké inflace, tudíž nízkých úroků.
8.9. – Mělnický přístavní terminál, který zároveň funguje jako překladiště kontejnerů vlakové a kamionové dopravy, splňuje limity vlivu na životní prostředí. Potvrdila to studie, kterou si nechalo zpracovat vedení radnice po stížnostech na hluk a emise z výfukových plynů. Právě proto radnice nadále požaduje, aby se množství nákladních aut i kontejnerů nepohybovalo na povoleném maximu.
Meziroční nárůsty objemu nedoprovázené kombinované přepravy po železnici (vyjádřené v přepravených hrubých tunách) se mezi roky 1993 až 2007 pohybovaly většinou mezi 10 až 15 procenty, výjimku tvořil rok 2009, kdy s ohledem na celosvětovou ekonomickou a hospodářskou krizi došlo i v ČR k poklesu o zhruba 10,5 procenta. Od roku 2010 se pak meziroční nárůsty pohybují kolem jednoho milionu hrt, což odpovídá zhruba 10 procentům. V roce 2015 činil meziroční nárůst více než 1,22 milionu hrt, tedy 11 procent.
23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí
Má-li se kombinovaná doprava v ČR stát důležitou a stále významnější součástí otevřeného veřejného dopravního systému a v příštích letech dosáhnout srovnatelné úrovně, jako je v Německu, Rakousku, Itálii, Švýcarsku nebo v jiných rozvinutějších zemích, pak v tomto směru musí svoji nenahraditelnou roli sehrát stát i u nás. Tvrdí to jednatel českého operátora kombinované dopravy, společnosti Bohemiakombi Vladimír Fišer.
Vídeňská spedice Roland Spedition nabízí od července vlastní kontejnerový vlak spojující hamburské kontejnerové terminály CTA, CTB a EKOM/EUROGATE s terminálem TRICON v Norimberku. Frekvence odjezdů je prozatím stanovena na tři spoje týdně. Z Hamburku odjíždějí kontejnerové vlaky vždy v pondělí, ve středu a ve čtvrtek.
15.8. – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac v prvním pololetí 2016 zvýšil objem přepravy o 12,3 procenta ve srovnání s prvními šesti měsíci loňského roku. „Naše rozvojová strategie je ukazuje jako úspěšná. Pomáhá nám nízká cena pohonných hmot pro motorová vozidla a také oslabování kurzu eura,” řekl generální ředitel Hupacu Bernhard Kunz.