Finanční služby

Ing. Libor Bosák (ČLFA) pro DN

Velké firmy využívají stále častěji výhody full-service leasingu

Český leasingový trh zažívá v posledních letech opět poměrně razantní růst. Do konce letošního září je tento růst meziročně sedmiprocentní. Roste zájem o operativní leasing soukromých osob, velké firmy dávají více přednost kompletním službám v rámci full-service leasingu. To vše v době, kdy se novým předsedou představenstva České leasingové a finanční asociace stal Ing. Libor Bosák. Zeptali jsme se ho tedy nejen na to, jak se bude vyvíjet leasingový trh v příštích letech.

Studie Oxford Economics

Malé a střední podniky dávají přednost leasingu před úvěry

Malé a střední podniky v Evropské unii využívají leasing pro financování investic ve větší míře a častěji než jiné vnější finanční zdroje. Upřednostňují ho třeba před dlouhodobými bankovními úvěry. Oceňují jeho dostupnost. Vyplývá to ze studie Oxford Economics, jejíž vypracování si zadala Federace evropských leasingových asociací Leaseurope.

Mgr. Jan Matoušek (ČAP) pro DN

Vývoj sazeb povinného ručení závisí na postoji pojišťoven

Výsledky povinného ručení z posledních let naznačují, že by se sazby tohoto pojištění měly dále zvyšovat. Podle nového výkonného ředitele České asociace pojišťoven Mgr. Jana Matouška ale záleží na obchodní strategii jednotlivých pojišťoven, které se mohou rozhodnout, že budou povinné ručení dotovat z jiných pojistných produktů a sazby nezvýší.

Pojištění motorových vozidel

Pojišťovny vyplácejí více peněz, pojištění stále prodělává

Vloni zahájené zdražování povinného ručení letos přibrzdilo své tempo, kvůli důsledné segmentaci se pojistné zvyšuje zejména nejrizikovějším skupinám motoristů. Meziročně se průměrné pojistné navýšilo pouze o 30 Kč na 2775 Kč. Rychleji než příjmy z pojistného ale rostou náklady na pojistná plnění poškozeným. Vyplývá to z informací České asociace pojišťoven.

Pojištění dopravců

Škody od imigrantů pomohou nahradit některá pojištění

Stále aktuálním tématem jsou problémy silničních dopravců směřujících zejména do Velké Británie přes francouzské přístavy, kde se do kamionů snaží dostat nelegální imigranti. České pojišťovny nenabízejí speciální pojistný produkt, který by kryl škody způsobené těmito imigranty na kamionech či přepravovaném zboží, využít však lze tradiční produkty jako je například pojištění odpovědnosti za převážený náklad.

Parkování

Platit za parkování se bude i přes mobilní aplikace

Letos je to přesně 80 let, kdy začaly ve Spojených státech fungovat první parkovací hodiny na světě. Ty si vynutili obchodníci, aby zabránili před svými prodejnami parkovat lidem, kteří u nich nehodlají nakupovat. Současné terminály se těm z 30. let již příliš nepodobají. Budoucnost patří terminálům s pouze bezkontaktním rozhraním, kam není potřeba instalovat kontaktní čtečku ani PIN klávesnici, stačí mít pouze datové připojení.

Aliance Axigon

S vrácením DPH za čerpání v zahraničí pomůže tankovací karta

PRAHA (15.11.) – Firmy, které tankují v zahraničí, mohou část nákladů dostat zpět. Nárok na vrácení DPH z pohonných hmot uznává každý členský stát EU. S místními daňovými úřady je ovšem potřeba komunikovat v úředním jazyce toho kterého státu. Požadavky na doložení dokladů se navíc značně liší. Čas na vratky za loňský rok uplynul 30. září. Byrokratické kolečko za letošek může trvat až osm měsíců, takže je nejvyšší čas ho odstartovat. Je tu ale ještě jedna možnost. Využívat tankovací kartu, která vrácení DPH nabízí automaticky po celý rok. Bez papírování.

Statistika ČLFA

Objem operativního leasingu vzrostl meziročně o 40 procent

PRAHA (14. 11.) – Význam operativního leasingu při financování firem i domácností roste. Potvrdila to data České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za tři čtvrtletí letošního roku. Členové asociace v nich formou operativního leasingu poskytli klientům z řad podnikatelů i domácností 19,24 miliardy korun, tedy o 39,9 procenta více než ve stejném období loňského roku.

Pojištění MaxiON

Ochranu před bankrotem firmám zajistí novinka MaxiON od ČPP

PRAHA (13. 11.) – Česká podnikatelská pojišťovna přichází s pojištěním, které kryje škody vzniklé vyčerpáním limitu na majetkové škody z povinného ručení. Dokáže tak firmu ochránit před finanční ztrátou, která by pro ni mohla být likvidační.

DKV

DKV nabízí možnost úhrady francouzského mýta i pro vozidla do 3,5 tuny

PRAHA (9.11.) – Společnosti DKV Euro Service, přední evropský poskytovatel služeb pro dopravce, umožňuje bezhotovostní úhradu francouzského mýta Liber-t pomocí karty DKV Card a palubní jednotky Liber-t Box. DKV tak rozšiřuje svoji nabídku úhrady mýta ve Francii kromě nákladních aut nad 3,5 tuny i na malá vozidla.

spinner