Finanční služby

​Nová služba SwopCar umožní samoobslužné sdílení firemních vozidel

29.2. – Společnost LeasePlan uvádí na trh novou službu pro sdílení vozidel – SwopCar. Firmám umožní využívat vozy jednotlivými zaměstnanci podle aktuálních potřeb. Tím lépe pokryjí požadavky na mobilitu a optimalizují výdaje na vozový park. Leaseplan chce novu službou ulehčit klientům administrativu a operativu spojenou s přidělováním referentských aut. Tedy těch, která nemají svého určeného řidiče.

​ČLFA: Financování firemních investic loni vzrostlo o pětinu

​ČLFA: Financování firemních investic loni vzrostlo o pětinu Premium

16.2. – Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v roce 2015 prostřed­nictvím leasingu, úvěrů a factoringu 144,87 miliardy korun, tedy o 7,1 procenta více než v roce 2014. Na financování hmotného majetku bylo určeno 113,21 miliardy korun. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci loňského roku 250,74 miliar­dy korun.

​Pojišťovny odhalily pojistné podvody za více než miliardu

12.2. – Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřily v roce 2015 přes 15 tisíc podezřelých pojistných událostí a prokázaly pojistné podvody v hodnotě 1,2 miliardy Kč. Nejvíce případů odhalily pojišťovny v oblasti pojištění osob, do které vedle životního pojištění spadá také úrazové pojištění a pojištění nemoci.

​Vozový park Kofoly obnovila společnost Business Lease

10.2. – Výběrové řízení Kofoly na „Full servis operativní leasing“ vyhrála společnost Business Lease, která nyní oficiálně předala Kofole poslední vozidlo do jejího vozového parku. Celkem se jedná o 103 vozů značky Škoda Fabia a Škoda Rapid, které obohatily flotilu jednoho z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů u nás.

​V průzkumu spokojenosti s poskytovateli operativního leasingu si nejlépe vedl LeasePlan

8.2. – Společnost LeasePlan má nejspokojenější zákazníky v rámci tuzemského trhu s operativním leasingem automobilů. Vyplývá to z analýzy českého leasingového trhu Český fleet 2015, kterou na základě průzkumu z října a listopadu loňského roku provedla nezávislá odborná společnost Fleet Partners. Do výzkumu spokojenosti se zapojilo 533 firem využívajících operativní leasing.

​Pojistný trh v roce 2015 podrželo neživotní pojištění

29.1. – Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven (ČAP) za loňský rok vyplývá, že celkové předepsané pojistné za rok 2015 vzrostlo meziročně o 1,1 miliardy Kč, což odpovídá nárůstu o jedno procento. Stejně jako v loňském roce drží pojistný trh neživotní pojištění, které posílilo o čtyři procenta. Naopak oblast životního pojištění nadále oslabuje, oproti roku 2014 o 3,5 pr­ocenta.

​Ceny povinného ručení loni vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč

25.1. – Ceny povinného ručení loni podle předběžných dat vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč, tedy o zhruba jedno procento. Pojišťovny na tomto typu pojištění tratí ročně dvě miliardy Kč, ekonomická ztráta byla tedy opět asi deset procent ročního pojistného. „Důvodem jsou stále rostoucí náklady,“ řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Ing. Libor Bosák (ČLFA) pro DN

Velké firmy využívají stále častěji výhody full-service leasingu

Český leasingový trh zažívá v posledních letech opět poměrně razantní růst. Do konce letošního září je tento růst meziročně sedmiprocentní. Roste zájem o operativní leasing soukromých osob, velké firmy dávají více přednost kompletním službám v rámci full-service leasingu. To vše v době, kdy se novým předsedou představenstva České leasingové a finanční asociace stal Ing. Libor Bosák. Zeptali jsme se ho tedy nejen na to, jak se bude vyvíjet leasingový trh v příštích letech.

Studie Oxford Economics

Malé a střední podniky dávají přednost leasingu před úvěry

Malé a střední podniky v Evropské unii využívají leasing pro financování investic ve větší míře a častěji než jiné vnější finanční zdroje. Upřednostňují ho třeba před dlouhodobými bankovními úvěry. Oceňují jeho dostupnost. Vyplývá to ze studie Oxford Economics, jejíž vypracování si zadala Federace evropských leasingových asociací Leaseurope.

Mgr. Jan Matoušek (ČAP) pro DN

Vývoj sazeb povinného ručení závisí na postoji pojišťoven

Výsledky povinného ručení z posledních let naznačují, že by se sazby tohoto pojištění měly dále zvyšovat. Podle nového výkonného ředitele České asociace pojišťoven Mgr. Jana Matouška ale záleží na obchodní strategii jednotlivých pojišťoven, které se mohou rozhodnout, že budou povinné ručení dotovat z jiných pojistných produktů a sazby nezvýší.

spinner