Finanční služby

Pojištění vozidel

ČKP doporučila hradit škody i za zaniklá pojištěná vozidla

Po 1. červenci 2015 došlo k administrativnímu zániku vozidel, která neměla v Centrálním registru vozidel uvedeného vlastníka (tzv. vozidla v polopřevodu). Vozidlo se tak sice stalo ze zákona nezpůsobilým k provozu, tudíž na silnice nesmí, z odhadů ministerstva dopravy však vyplývá, že tisíce administrativně zaniklých vozidel mohou být z technického hlediska stále schopné jízdy. Těmito jezdícími vozidly bude samozřejmě možné způsobovat škody, takové vozidlo proto musí být ze zákona pojištěné.

Pojistný trh v ČR

Předepsané pojistné dosáhlo v pololetí částky téměř 60 miliard Kč

Výsledky statistik členů České asociace pojišťoven (ČAP) za prvních šest měsíců letošního roku potvrzují mírný růst pojistného trhu. Meziročně vzrostlo předepsané pojistné o 200 milionů Kč, což odpovídá 0,3procentnímu růstu. Celkový vývoj je tažený dynamikou v neživotním pojištění, kde došlo k navýšení o 3,2 procenta. V oblasti životního pojištění, které bylo po několik let stabilizujícím segmentem, se naopak prohloubil pokles, a to na úroveň čtyřprocentního snížení objemu pojistného.

Pojištění motorových vozidel

Pojišťovny spustily kampaň za jednotné číslo pomoci řidičům

PRAHA (29.6.) – Česká kancelář pojistitelů (ČKP) spustila informační kampaň pro jednotnou Linku pomoci řidičům. Ta funguje od loňského listopadu a usnadňuje kontakt řidičů po nehodě s asistenční službou, kterou má smluvně zajištěnou prostřednictvím pojišťovny, u níž má zaplacené povinné ručení. Na setkání s novináři to řekl výkonný ředitel ČKP Jakub Hradec. Výhodou služby je lehce zapamatovatelné číslo 1224 a schopnost rychle zasáhnout.

Pojišťovna roku 2015

ČPP ovládla letošní ročník ankety Pojišťovna roku

PRAHA (23.5.) – Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (ČPP) zcela ovládla letošní 15. ročník prestižní ankety Pojišťovna roku, kterou každoročně vyhlašuje Asociace českých pojišťovacích makléřů. ČPP bodovala ve čtyřech z pěti vyhlašovaných kategorií a podařilo se jí získat dvě první a dvě druhá místa. ČPP vyhrála v nejprestižnější kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů a zvítězila i v kategorii Autopojištění. K dvojnásobnému prvenství přidala navíc ještě dvě druhá místa v kategoriích Pojištění občanů a Životní pojištění. ČPP se na předních místech ankety objevuje pravidelně, letos poprvé dosáhla na příčky nejvyšší.

Představenstvo ČLFA

Jiřina Tapšíková zůstává v čele obměněného představenstva ČLFA

PRAHA (20.4.) – Předsedkyní představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) byla na další dva roky opětovně zvolena Jiřina Tapšíková. Ve funkci ji potvrdilo představenstvo asociace na svém dubnovém zasedání, na němž se poprvé sešlo v novém složení, o kterém rozhodla předcházející členská schůze ČLFA.

Leasingový trh

Operativní leasing stále více boduje i u soukromých osob

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v roce 2014 prostřed­nictvím leasingu, úvěrů a factoringu 135,3 miliardy Kč, to je o 9,6 procenta více než předloni. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci loňského roku 251,99 miliardy Kč. „Finanční prostředky poskytnuté členy ČLFA výrazně přispěly k loňskému oživení ekonomiky. Zejména malým a středním firmám umožnily realizaci jejich ambicióznějších plánů,“ řekla Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

Alois Lanegger (Raiffeisen Leasing) pro DN

Nový občanský zákoník přinesl určitou míru nejistoty

Už více než rok se i leasingový trh řídí novým občanským zákoníkem, který přinesl celou řadu změn. Jak se projevil právě v oblasti leasingu, jsme se zeptali ředitele společnosti Raiffeisen Leasing Aloise Laneggera.

ČSOB Leasing

ČSOB Leasing pomohl na svět razicímu štítu Viktorie

Výrobu a dodání razicího štítu Viktorie, který v těchto dnech, týdnech a měsících razí první tunelový tubus na trase třetího železničního koridoru u Plzně, financovala společnost ČSOB Leasing. Pro stroj vážící 1800 tun využila stavební firma Metrostav speciální strukturu leasingového financování. Její příprava začala již v roce 2013, tedy o 1,5 roku dříve než samotná výroba štítu.

Statistika ČLFA

Podnikatelé začali více investovat do strojů

Přesně 14 774 strojů a zařízení loni profinancovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) tuzemským firmám. Prostřednictvím svých produktů – podnikatelských úvěrů a finančního či operativního leasingu – jim na ně poskytly 22,4 miliardy Kč, tedy o 19,1 procenta více než v roce 2013, kdy na 14 177 strojů a zařízení uvolnily 18,8 miliardy Kč.

Ing. Tomáš Síkora, MBA (ČAP) pro DN

„Konkurence nedovolí zdražovat pojištění více, než je nutné“

Český pojistný trh zaznamenal v roce 2014 příznivý vývoj zejména v oblasti neživotního pojištění, skončila totiž cenová válka pojišťoven a ty byly nuceny přizpůsobit se zejména nové legislativě. Ta se podepsala také na rostoucích sazbách povinného ručení. Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven Tomáše Síkory však konkurence pojišťoven nedovolí zdražovat více, než je nutné.

spinner