​České pojišťovny zpřísňují postupy při šetření škod způsobených uprchlíky

​České pojišťovny zpřísňují postupy při šetření škod způsobených uprchlíky

9.8. - Česká asociace pojišťoven (ČAP) jménem svých členských pojišťoven upozorňuje silniční dopravce na zpřísnění postupů při šetření vzniku škod na zboží v důsledku uprchlické krize. Informovala o tom vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Většina pojišťoven, které nabízejí pojištění odpovědnosti silničního dopravce, zintenzivnila individuální šetření škodních událostí způsobených uprchlíky. Ti, ve snaze dostat se do Velké Británie či Švédska, vnikají do nákladních prostorů kamionů a ohrožují nejen samotné řidiče, ale též poškozují či zcela znehodnocují přepravované zboží.

Ačkoliv je obtížné jednoznačně stanovit, zda se jedná o okolnosti, které dopravce nemohl odvrátit či jejich následky odstranit, pojišťovny je pečlivě prověřují. Důsledně zjišťují, zda dopravce nebo jeho zaměstnanec svým hrubě nedbalým jednáním neporušil povinnosti stanovené pojistnou smlouvou a při vědomí zvýšeného rizika sám nepřispěl ke vzniku či zvýšení rozsahu škodní události. Pojišťovny rovněž posuzují, zda nejsou dány okolnosti, na základě kterých může dopravce prokázat svoji liberaci v případech, kdy se i přes poskytnutou péči a rozumně dostupná opatření nedalo poškození zboží uprchlíky odvrátit.

Pro větší názornost nabízejí některé pojišťovny na svých webových stránkách i příklady preventivních opatření, které mohou silničním dopravcům pomoci ke snížení škod způsobených uprchlíky.

(tj) 
spinner