Finanční služby

Povinné ručení

V letošním roce se očekává další růst sazeb povinného ručení

PRAHA (15.4.) – I přes zpomalení propadu z předchozích let skončil trh povinného ručení v loňském roce v rekordní ztrátě pět procent. Nezachránil ho ani rostoucí počet pojištěných vozidel. Na očekávaný nepříznivý výsledek pojišťovny zareagovaly zdražováním, což by mělo vést ke stabilizaci trhu a jeho pozvolnému růstu. Počet nepojištěných vozidel se v roce 2013 podařilo udržet na stabilní úrovni a výraznější výkyvy neregistrovala Česká kancelář pojistitelů ani u nepojištěných škod.

Pojistné podvody

Pojišťovny loni odhalily pojistné podvody za více než miliardu Kč

PRAHA (18.2.) – Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřily v roce 2013 přes 10 tisíc podezřelých pojistných událostí a prokázaly pojistné podvody za více než miliardu Kč. Celkový finanční objem odhalených pojistných podvodů narostl meziročně pouze o dvě procenta, počet podezřelých případů stoupl významně. Celkový počet 10642 šetřených případů je o 73 procent vyšší než v předchozím roce. „V loňském roce pojišťovny šetřily podstatně více případů podezřelých ze spáchání pojistného podvodu, průměrná výše jejich škody však byla nižší,“ říká specialista na prevenci pojistných podvodů ČAP Ondřej Karel.

ČLFA

Zájem o úvěry a leasingy byl loni meziročně zase o něco větší

PRAHA (13.2.) – Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v roce 2013 prostřed­nictvím leasingu, úvěrů a factoringu celkem 123,35 miliardy Kč, to je o 4,4 procenta více než v roce 2012. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci roku 250,53 miliardy Kč.

Výsledky pojistného trhu

Stagnace českého pojistného trhu pokračuje

PRAHA (28. 1.) – Předběžné neauditované výsledky České asociace pojišťoven (ČAP) potvrdily, že k výrazným změnám v dynamice růstu v roce 2013 ani u jednoho z pojistných segmentů nedošlo. Předpis pojistného v loňském roce kopíroval celkovou ekonomickou situaci v ČR a meziročně posílil o pouhou jednu desetinu procenta. Pojistný trh tak zažil dalších 12 měsíců stagnace. Tempo růstu životního pojištění se snížilo, neživotní pojištění opustilo po čtyřech letech záporné hodnoty a stagnuje.

UniCredit Fleet Management

Jaroslav Laur je novým ředitelem společnosti UniCredit Fleet Management

PRAHA (21.1.) – Novým ředitelem a zároveň i jednatelem společnosti UniCredit Fleet Management, s.r.o., se k 1. lednu 2014 stal Jaroslav Laur, který převzal vedení dceřiné společnosti UniCredit Leasing zabývající se operativním full service leasingem. Jeho hlavním úkolem v čele třicetipětičlenného týmu bude další rozvoj fleetových služeb nabízených retailovým a korporátním klientům UniCredit Fleet Management, s.r.o., v České republice, ale i na Slovensku.

Leasingový trh

Evropský i český leasing by měly růst

PRAHA (17.1.) – Evropský a tedy i český leasing by měly v letošním prvním pololetí růst. Vyplývá to z ankety European Business Confidence Survey, kterou v závěru loňského roku ve spolupráci s agenturou Invigors provedla mezi svými členy Federace evropských leasingových asociací (Leaseurope).

Pojistný trh

Legislativní změny přinesou pojišťovnám vyšší náklady

Nový občanský zákoník (NOZ), který by měl začít platit od začátku příštího roku, rozšiřuje nároky poškozených na náhradu újmy a zvyšuje důraz na stanovení individualizované výše náhrady podle konkrétní situace poškozeného. V některých případech se také rozšíří spektrum osob, které mohou odškodnění požadovat. Pojišťovny se budou muset v souvislosti se změnami v odškodňování připravit na zvýšené náklady, do kterých se již nyní mimo jiné promítá paušální úhrada zásahů hasičů a od příštího roku také tříprocentní odvod do Fondu zábrany škodám (FZŠ).

Martin Diviš (prezident ČAP) pro DN

„Mírné oslabování pojistného trhu pokračuje I letos“

Dlouhodobý nesoulad mezi výběrem pojistného z autopojištění a náklady na likvidaci škod způsobených motorovými vozidly má za následek i v letošním roce mírný pokles českého pojistného trhu v oblasti neživotního pojištění. Podle prezidenta České asociace pojišťoven Martina Diviše je situace již neúnosná a pojišťovny postupně přistupují ke zvyšování pojistných sazeb. To by se však mělo na trhu projevit až příští rok.

Jakub Hradec (ČKP) pro DN

Nová legislativa zvýší náklady jednotlivých pojišťoven

Pojistný trh čeká od Nového roku celá řada legislativních změn, které zvýší výdaje jednotlivých pojišťoven nabízejících produkty spojené s provozem motorových vozidel. A nepůjde přitom jen o nový občanský zákoník. Na legislativní novinky jsme se zeptali výkonného ředitele České kanceláře pojistitelů Jakuba Hradce.

Jiřina Tapšíková (ČLFA) pro DN

Vývoj nebankovního trhu dává naději na lepší zítřky

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) hlásí za devět měsíců letošního roku poměrně velmi dobré výsledky. Celý trh s nebankovním financováním vzrostl meziročně o téměř pět procent. „Došlo nejen k mírnému oživení v souhrnných obchodech členů ČLFA, ale po dlouhé době v tomto rámci také k růstu financování podnikatelských investic, což nejlépe odráží kondici tuzemských firem,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

spinner