Statistika ČLFA

Leasingový trh hlásí zatím poměrně dobrou sezonu

Leasingový trh hlásí zatím poměrně dobrou sezonu

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvních třech čtvrtletích letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu celkem 98,68 miliardy Kč, což je o 11 procent více než ve stejném období roku 2013. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního třetího čtvrtletí 224,89 miliardy Kč.

„Členové asociace zaznamenali ve všech oblastech nárůst, největší pak ve financování podnikatelských investic, které meziročně posílilo o 15 procent. Pokračuje tak trend, který se výrazněji projevuje od začátku roku v přímé návaznosti na zlepšený výkon ekonomiky,“ řekla předsedkyně představenstva ČLFA Jiřina Tapšíková. Podle jejích slov sektor financování firemních investic navíc těží z toho, že pro značnou část malých a středních podniků jsou stále obtížně dostupné klasické bankovní úvěry. Adekvátní alternativu pak hledají v produktech členů ČLFA. „Obdobný vývoj sledujeme i v mnoha tradičních západních ekonomikách,“ dodala zástupkyně asociace, která sdružuje 46 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Finanční leasing zažívá své oživení

Ze souhrnných 98,68 miliardy Kč bylo 71,69 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 26,99 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošních třech kvartálech uzavřely 749 287 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 2 110 946 aktivních smluv. Zvýšený zájem o financování firemních investic se pozitivně odráží na celkových objemech leasingových obchodů, přitom finanční leasing v době recese výrazně ztrácel. Letos je tomu jinak: za první tři čtvrtletí uzavřeli členové ČLFA leasingové kontrakty v objemu 28,75 miliardy Kč, což značí meziroční nárůst o 17,3 procenta (měřeno výší pořizovacích cen financovaných komodit u patnácti největších společností). Podobně dynamický nárůst vykázala i oblast podnikatelských úvěrů: členové asociace jejich prostřednictvím poskytli klientům 28 miliard Kč, tedy o 17,3 procenta více než ve stejném období loňského roku (také zde jde o výsledek patnácti vedoucích společností oboru).

Operativní leasing potvrzuje růst z minulých let

V rámci leasingového trhu movitých věcí potvrdil svůj nárůst z posledních let operativní leasing – v prvních třech čtvrtletích mu náleželo 45,8 procenta tohoto trhu (loni v tomto období to bylo 46 procent). Členové ČLFA uzavřeli v prvních třech kvartálech letošního roku nejvíce kontraktů na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 45,31 miliardy Kč, z toho 19,73 miliardy bylo určeno na nové osobní vozy. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 40 procent všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvních devíti měsících. V porovnání s loňskem si domácnosti vzaly více půjček na nové vozy, naopak počet smluv na ojetiny klesl. Letos se zatím daří také factoringu. Do konce září objem prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu meziročně stoupl o 12,9 procenta na 16,6 miliardy Kč. Celkový objem pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA se přitom meziročně zvýšil o 17,9 procenta na 115,1 miliardy Kč. Meziroční nárůst o 2,6 procenta zaznamenala oblast financování domácností, které členské firmy asociace realizují prostřednictvím spotřebitelských úvěrů a v menší míře spotřebitelským leasingem.

Tomáš Johánek

spinner