Finanční služby

​Přibližně šest procent řidičů někdy vědomě řídilo nepojištěné vozidlo

15.3. – Zhruba dvě třetiny motoristů nejsou spokojeny s aktuálním přístupem vůči neplatičům povinného ručení a jsou přesvědčení, že by měl být zaveden systém, který by je přiměl povinné ručení platit. Celkem 75 procent motoristů považuje za spravedlivé, aby neplatiči povinného ručení přispívali na nepojištěné škody do garančního fondu. Jedno procento motoristů dokonce přiznává, že vědomě neplatí povinné ručení. Úmyslně tak může jezdit v ČR bez povinného ručení až 80 tisíc vozidel, z celkového odhadovaného počtu 120 tisíc nepojištěných vozidel. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu agentury SC&C pro Českou kancelář pojistitelů.

​Leasingová firma Arval za loňský rok rostla o 19 procent

1.3. – Jedna z největších tuzemských leasingových společností Arval CZ loni navýšila počet vozů ve svém vozovém parku o 19 procent. Celkem tak už provozuje více 16 500 vozidel ve financovaném fleetu a plánuje další růst. Arvalu pomáhá loajalita klientů, nové produkty a pokračující zájem firem o operativní leasing. Trendem v oboru je rozšíření leasingových služeb živnostníkům anebo menším podnikatelským subjektům. Na tento segment se chce firma letos zaměřit.

​Členové ČLFA loni poskytly meziročně o sedm procent více finančních prostředků

15.2. – Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v roce 2016 prostřed­nictvím leasingu, úvěrů a factoringu 154,96 miliardy korun, tedy o sedm procent více než v roce 2015. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci loňského roku 251,70 miliar­dy korun.

​Nebankovní financování vzrostlo meziročně o desetinu

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvních třech čtvrtletích letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 115,46 miliardy Kč, to je o 9,6 procenta více než ve stejném období roku 2015. Na financování firemních investic a provozu bylo určeno 92,42 miliardy Kč a na financování zboží či služeb pro domácnosti 23,04 miliardy.

​Operativní leasing letos láme rekordy

Zájem o operativní leasing ze strany tuzemských firem i domácností za první pololetí opět potvrdil oblíbenost tohoto produktu při financování nových osobních i užitkových automobilů. V prvním pololetí letošního roku vzrostl podle informací České leasingové a finanční asociace objem leasingových obchodů o téměř 24 procent. Největší růst vykázalo financování aut a ostatních silničních dopravních prostředků: o 26 procent. V rámci leasingového trhu movitých věcí silně vzrostl podíl operativního leasingu, a to na 57,6 procenta. V prvním pololetí loňského roku mu přitom patřilo 48,6 procenta tohoto trhu.

Firmy podceňují ekonomický provoz vozového parku

23.11. – Klíčem k úsporné správě vozového parku není pouze výhodný nákup a prodej vozidel, ale i jejich ekonomický provoz, jehož dominantní složkou bývá účet za palivo. Přestože existuje telematika a další reportní systémy, pomocí kterých je možné ekonomičnost jízdy kontrolovat, 72 procent fleet manažerů v Česku se přiznává k tomu, že tyto nástroje nepoužívá. Informace vyplývají z aktuálního průzkumu Volkswagen Financial Services, který byl proveden mezi 203 fleet manažery z českých firem s minimálním počtem pěti firemních automobilů do 3,5 tuny.

Na povinném ručení pojišťovny stále prodělávají

Náklady povinného ručení (POV) nadále výrazně převyšují vybrané pojistné. Podrobná analýza ČKP jasně ukázala, které segmenty pojištěných vozidel a řidičů mají největší vliv na výslednou roční dvoumiliardovou ztrátu produktu. V oblasti nákladních firemních vozidel a tahačů návěsů vybrané pojistné nepokrývá ani všechny škody, natožpak další náklady spojené s POV, a musí tak být dotované jinými segmenty.


​Nástrojem na omlazení vozového parku může být operativní leasing

13.10 – Průměrné stáří tuzemského vozového parku se neustále zvyšuje a aktuálně dosahuje téměř 15 let. Vláda proto chystá motivační bonus za likvidaci přestárlých automobilů, který by mohl činit i 5 000 Kč. Podle expertů by se měl týkat i firemních vozidel. Firemní automobily jsou však obvykle výrazně mladší než vozidla soukromá. To platí hlavně pro společnosti, které využívají operativní leasing. Takové firmy disponují ve srovnání s ostatními mladší flotilou s průměrným stářím do čtyř let.

​U Allianz se povinné ručení bude platit podle najetých kilometrů

​U Allianz se povinné ručení bude platit podle najetých kilometrů Premium

22.9. – Allianz začne jako první pojišťovna v tuzemsku počítat sazby povinného ručení a havarijního pojištění podle ujetých kilometrů. Nebude však kvůli tomu klientům do automobilů montovat žádné telematické jednotky, takže obavy z neustálého sledování odpadají. Informoval o tom ředitel pojišťovny Jakub Strnad. Ostatní pojišťovny sazby stanovují podle rizikovosti, věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu či výkonu motoru a dalších kritérií.

​ČLFA slaví 25 let působení na českém trhu

13. 9. – Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje největší poskytovatele leasingu, účelových úvěrů a factoringu, slaví 25. výročí založení. První členská schůze jedné z našich nejstarších finančních oborových institucí proběhla 17. září 1991. Tehdy zastřešovala leasingové firmy z celého Československa a nesla název Asociace leasingových společností ČSFR.

spinner