Finanční služby

​ČLFA slaví 25 let působení na českém trhu

13. 9. – Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje největší poskytovatele leasingu, účelových úvěrů a factoringu, slaví 25. výročí založení. První členská schůze jedné z našich nejstarších finančních oborových institucí proběhla 17. září 1991. Tehdy zastřešovala leasingové firmy z celého Československa a nesla název Asociace leasingových společností ČSFR.

​České pojišťovny zpřísňují postupy při šetření škod způsobených uprchlíky

9.8. – Česká asociace pojišťoven (ČAP) jménem svých členských pojišťoven upozorňuje silniční dopravce na zpřísnění postupů při šetření vzniku škod na zboží v důsledku uprchlické krize. Informovala o tom vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

​Tempo růstu pojistného trhu posílilo meziročně o dvě procenta

29.7. – Celkové předepsané pojistné členů České asociace pojišťoven (ČAP) meziročně vzrostlo o zhruba 1,2 miliardy Kč, což odpovídá dvouprocentnímu růstu. Za pozitivním vývojem pojistného trhu v prvním pololetí nadále stojí neživotní pojištění, které meziročně posílilo na svém objemu o přibližně 4,5 procenta, a opět se tak stalo dynamičtějším segmentem. I životní pojištění, které v posledních dvou letech výrazněji oslabovalo, však zmírnilo pokles, a to z 3,4 procenta v prvním čtvrtletí na 2,2 procenta.

​Za pracovní úraz je nově až čtyřnásobně vyšší odškodné

29.7. – Zaměstnanci mohou nyní počítat až se čtyřnásobně vyšším odškodněním za pracovní úrazy. Největší podíl (45%) na celkové úrazovosti má přitom zpracovatelský průmysl, jak ukazují nejnovější data Státního úřadu inspekce práce. Nejvíce smrtelných úrazů pak připadá na stavebnictví. Nová pravidla pro odškodnění úrazů loni přineslo příslušné nařízení vlády a upravují zejména bolestné a náhrady na snížené uplatnění.

​V ČR jezdí 7,5 milionu pojištěných motorových vozidel

14.7. – V prvním pololetí letošního roku přibylo v databázi České kanceláře pojistitelů 138 963 vozidel se sjednaným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla, které je nezbytné pro provoz na pozemních komunikacích. Celkem je u nás pojištěno 7 499 570 vozidel všech kategorií. Nárůst počtu pojištěných vozidel kopíruje statistiku nově registrovaných vozidel v ČR. Odhad počtu nepojištěných provozovaných vozidel se i nadále pohybuje mezi 120 a 130 tisíci.

​České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku

1.7. – České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.

Pro pojišťovny není problém pojistit stroj i jeho obsluhu

Provozovatelé skladů, výrobních areálů a logistických center si jsou vědomi rizik, která mohou při práci s manipulační technikou nastat, a nepodceňují proto pojištění. V centru jejich zájmu dnes už nestojí jen majetkové živelní pojištění, pojištění odcizení a strojní pojištění, často žádají i pojištění odpovědnosti. V nabídkách pojišťoven nechybí ani tzv. allrisk pojištění, které chrání techniku komplexně proti celé řadě nejrůznějších rizik.

​Členové ČLFA půjčili v prvním čtvrtletí na auta o 41 procent více peněz než loni

1.6. – V prvním čtvrtletí letošního roku razantně vzrostla poptávka po financování automobilů pomocí leasingu a účelových úvěrů. Vyplývá to z podrobných statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Její členové v letošních prvních třech měsících poskytli klientům z řad firem a domácností na nové i ojeté osobní či užitkové automobily 13,69 miliardy korun, to je o 40,6 procenta více než ve stejném období loňského roku.

Pojišťovny stále častěji k prohlídce škod využívají drony

26. 5. – České pojišťovny začínají stále častěji využívat k průzkumu, prohlídce a důkladné dokumentaci místa pojistných událostí speciální drony. Zájem ovšem roste i o jejich pojištění. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven. „Začínáme v likvidaci škod používat jako první tuzemská pojišťovna vlastní drony, řízené vlastními licencovanými piloty. Máme na ně licenci a povolení k provádění leteckých prací," řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. „Létáme pouze na vymezeném území a zaznamenáváme výhradně data z hlášené pojistné události," doplnil první licencovaný pilot ČP Martin Fišr.

​UTA otevřela pobočku v České republice

24.5. – Společnost UNION TANK Eckstein GmbH & Co. KG (UTA), nabízející palivové a servisní karty, otevřela 1. května v Praze svou pobočku. Minulý týden to na tiskové konferenci oznámili její zástupci. Již loni v listopadu UTA otevřela svou pobočku i v Rumunsku.

spinner