Průzkum: evropský leasing čeká úspěšný konec roku

Průzkum: evropský leasing čeká úspěšný konec roku

2.10. - V anketě European Business Confidence Survey, kterou vždy jednou za půl roku provádí konzultantská společnost Invigors EMEA pro federaci evropských leasingových asociací Leaseurope, letos v létě vyjádřilo 87 procent respondentů názor, že v příštích šesti měsících bude evropský leasingový trh růst. Loni v prosinci tento názor zastávalo 80 procent dotázaných. Pokles trhu předpokládalo v létě 6 procent dotázaných, o půl roku dříve to bylo 5 procent.

Téměř dvě třetiny manažerů, přesně 65 procent, nyní očekávají, že se nezhorší situace v pohledávkách z leasingu po lhůtě splatnosti. Průzkum zároveň odhalil, že leasingové firmy se musejí vypořádat se sílícím konkurenčním prostředím, 39 procent respondentů totiž čeká snížení marží, zatímco na konci loňského roku takto odpovědělo jen 29 procent účastníků průzkumu. Přesto 70 procent manažerů předpovídá, že se ve druhém pololetí letošního roku zvýší čistý zisk jejich firmy. Pouze 7 procent z nich počítá naopak s poklesem.

Partner společnosti Invigors EMEA Richard Ryan k výsledkům dodal: „Pohled na další vývoj trhu zůstává celkově optimistický. Je to způsobeno trvalým hospodářským růstem a také investicemi v kombinaci s pokračujícím snadným přístupem k likviditě.“

Obdobně vidí situaci na trhu představitelé tuzemských leasingových firem sdružených v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA), která je také členem Leaseurope. „Už první pololetí naznačilo, že v letošním roce bude pokračovat růstový trend, který trvá nepřetržitě od skončení poslední recese, tedy od roku 2013. V oblasti financování firemních investic jsme v prvním pololetí zaznamenali meziroční růst o 1,6 procenta, v kategorii financování domácností o 4,1 procenta. Pokud bude česká ekonomika nadále posilovat, očekáváme i ve druhém pololetí růst trhu v řádu jednotek procentního bodu. Protože jsme otevřenou ekonomikou, zásadní je pro nás také vývoj v eurozóně, především pak v Německu. Nedojde-li na mezinárodní scéně k velkým turbulencím, můžeme být stále optimisty,“ uvedl generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

(mna)

spinner