Finanční služby

​Pojistný trh v roce 2015 podrželo neživotní pojištění

29.1. – Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven (ČAP) za loňský rok vyplývá, že celkové předepsané pojistné za rok 2015 vzrostlo meziročně o 1,1 miliardy Kč, což odpovídá nárůstu o jedno procento. Stejně jako v loňském roce drží pojistný trh neživotní pojištění, které posílilo o čtyři procenta. Naopak oblast životního pojištění nadále oslabuje, oproti roku 2014 o 3,5 pr­ocenta.

​Ceny povinného ručení loni vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč

25.1. – Ceny povinného ručení loni podle předběžných dat vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč, tedy o zhruba jedno procento. Pojišťovny na tomto typu pojištění tratí ročně dvě miliardy Kč, ekonomická ztráta byla tedy opět asi deset procent ročního pojistného. „Důvodem jsou stále rostoucí náklady,“ řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Ing. Libor Bosák (ČLFA) pro DN

Velké firmy využívají stále častěji výhody full-service leasingu

Český leasingový trh zažívá v posledních letech opět poměrně razantní růst. Do konce letošního září je tento růst meziročně sedmiprocentní. Roste zájem o operativní leasing soukromých osob, velké firmy dávají více přednost kompletním službám v rámci full-service leasingu. To vše v době, kdy se novým předsedou představenstva České leasingové a finanční asociace stal Ing. Libor Bosák. Zeptali jsme se ho tedy nejen na to, jak se bude vyvíjet leasingový trh v příštích letech.

Studie Oxford Economics

Malé a střední podniky dávají přednost leasingu před úvěry

Malé a střední podniky v Evropské unii využívají leasing pro financování investic ve větší míře a častěji než jiné vnější finanční zdroje. Upřednostňují ho třeba před dlouhodobými bankovními úvěry. Oceňují jeho dostupnost. Vyplývá to ze studie Oxford Economics, jejíž vypracování si zadala Federace evropských leasingových asociací Leaseurope.

Mgr. Jan Matoušek (ČAP) pro DN

Vývoj sazeb povinného ručení závisí na postoji pojišťoven

Výsledky povinného ručení z posledních let naznačují, že by se sazby tohoto pojištění měly dále zvyšovat. Podle nového výkonného ředitele České asociace pojišťoven Mgr. Jana Matouška ale záleží na obchodní strategii jednotlivých pojišťoven, které se mohou rozhodnout, že budou povinné ručení dotovat z jiných pojistných produktů a sazby nezvýší.

Pojištění motorových vozidel

Pojišťovny vyplácejí více peněz, pojištění stále prodělává

Vloni zahájené zdražování povinného ručení letos přibrzdilo své tempo, kvůli důsledné segmentaci se pojistné zvyšuje zejména nejrizikovějším skupinám motoristů. Meziročně se průměrné pojistné navýšilo pouze o 30 Kč na 2775 Kč. Rychleji než příjmy z pojistného ale rostou náklady na pojistná plnění poškozeným. Vyplývá to z informací České asociace pojišťoven.

Pojištění dopravců

Škody od imigrantů pomohou nahradit některá pojištění

Stále aktuálním tématem jsou problémy silničních dopravců směřujících zejména do Velké Británie přes francouzské přístavy, kde se do kamionů snaží dostat nelegální imigranti. České pojišťovny nenabízejí speciální pojistný produkt, který by kryl škody způsobené těmito imigranty na kamionech či přepravovaném zboží, využít však lze tradiční produkty jako je například pojištění odpovědnosti za převážený náklad.

Parkování

Platit za parkování se bude i přes mobilní aplikace

Letos je to přesně 80 let, kdy začaly ve Spojených státech fungovat první parkovací hodiny na světě. Ty si vynutili obchodníci, aby zabránili před svými prodejnami parkovat lidem, kteří u nich nehodlají nakupovat. Současné terminály se těm z 30. let již příliš nepodobají. Budoucnost patří terminálům s pouze bezkontaktním rozhraním, kam není potřeba instalovat kontaktní čtečku ani PIN klávesnici, stačí mít pouze datové připojení.

Aliance Axigon

S vrácením DPH za čerpání v zahraničí pomůže tankovací karta

PRAHA (15.11.) – Firmy, které tankují v zahraničí, mohou část nákladů dostat zpět. Nárok na vrácení DPH z pohonných hmot uznává každý členský stát EU. S místními daňovými úřady je ovšem potřeba komunikovat v úředním jazyce toho kterého státu. Požadavky na doložení dokladů se navíc značně liší. Čas na vratky za loňský rok uplynul 30. září. Byrokratické kolečko za letošek může trvat až osm měsíců, takže je nejvyšší čas ho odstartovat. Je tu ale ještě jedna možnost. Využívat tankovací kartu, která vrácení DPH nabízí automaticky po celý rok. Bez papírování.

Statistika ČLFA

Objem operativního leasingu vzrostl meziročně o 40 procent

PRAHA (14. 11.) – Význam operativního leasingu při financování firem i domácností roste. Potvrdila to data České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za tři čtvrtletí letošního roku. Členové asociace v nich formou operativního leasingu poskytli klientům z řad podnikatelů i domácností 19,24 miliardy korun, tedy o 39,9 procenta více než ve stejném období loňského roku.

spinner