​Tempo růstu pojistného trhu posílilo meziročně o dvě procenta

​Tempo růstu pojistného trhu posílilo meziročně o dvě procenta

29.7. - Celkové předepsané pojistné členů České asociace pojišťoven (ČAP) meziročně vzrostlo o zhruba 1,2 miliardy Kč, což odpovídá dvouprocentnímu růstu. Za pozitivním vývojem pojistného trhu v prvním pololetí nadále stojí neživotní pojištění, které meziročně posílilo na svém objemu o přibližně 4,5 procenta, a opět se tak stalo dynamičtějším segmentem. I životní pojištění, které v posledních dvou letech výrazněji oslabovalo, však zmírnilo pokles, a to z 3,4 procenta v prvním čtvrtletí na 2,2 procenta.

Neživotní pojištění posílilo oproti prvnímu čtvrtletí 2016 o 1, 7 miliardy Kč, a dosáhlo tak úrovně 38,8 miliardy Kč. K dosaženému výsledku přispěl zejména 9,6% nárůst v havarijním pojištění. „Narůstající propojištěnost v oblasti havarijního pojištění je potěšující zprávou. Lidé si více uvědomují, že škody, které vznikají na vlastním vozidle a které jsou způsobené nejčastěji havárií, ale i živly, vandalizmem, odcizením nebo střetem se zvěří, je lepší pokrýt vhodným pojištěním než výrazně zatížit rodinný rozpočet,“ komentuje výsledky výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Podle jeho slov si svůj majetek více chrání i podnikatelé. Tříprocentní meziroční nárůst počtu smluv i celkového objemu pojistného v pojištění podnikatelských rizik prý svědčí o jejich větší odpovědnosti i o příznivém vývoji české ekonomiky. K meziročnímu růstu o 2,5 procenta došlo i v povinném ručení, což oproti 1,9 procentnímu zvýšení za první čtvrtletí představuje mírnou akceleraci, ta je však dána především rostoucím počtem pojištěných vozidel.

Životní pojištění nadále klesá, tempo poklesu však zpomaluje (z 3,4 procenta v prvním čtvrtletí) na 2,2 procenta. Vyšší pokles pokračuje u produktů s jednorázově placeným pojistným, konkrétně o 30 procent, to ale představuje proti poklesu o 43 procent dosaženému za první čtvrtletí roku 2016 jeho částečnou korekci. U produktů s běžně placeným pojistným představuje aktuální pokles pouze 0,8 procenta.

(tj)

spinner