​Invalidé třetího stupně budou mít ve veřejné dopravě, vyjma MHD, slevu 50 procent

​Invalidé třetího stupně budou mít ve veřejné dopravě, vyjma MHD, slevu 50 procent

23.6. - Invalidé třetího stupně budou mít podle ministra dopravy Martina Kupky od 1. července nárok na slevu 50 procent ve veřejné dopravě, vyjma městské hromadné dopravy (MHD). Od pondělí budou moci u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žádat o QR kód k získání slevy. Opatření, které včera přijala vláda, se bude týkat zhruba 100 000 lidí. Martin Kupka to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu

Slevu budou lidé moci uplatnit v železniční dopravě ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě. K prokázání bude třeba průkaz totožnosti a platný QR kód. Ten budou lidé moci předložit v papírové i elektronické podobě, a to v nově upravené mobilní aplikaci OneTicket.

"Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete, a pak ho už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu," uvedl Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

Martin Kupka dodal, že část invalidů, kteří měli průkaz ZTP nebo ZTP/P slevu mohli čerpat už nyní, ale část lidí na ni nárok neměla. "Jsem rád, že se nám společnými silami daří plnit další důležitý slib. Tento krok pomůže řádově desítkám tisíc lidí. Zároveň celý systém děláme tak, aby byl pro všechny uživatelsky co nejpřívětivější," řekl.

Studenti a žáci do 26 let a senioři nad 65 let mají v současné době slevu 50 procent ve vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech i v městské hromadné dopravě zajíždějící za hranice města. Ve vlacích platí na jízdenky do druhé třídy. Dříve měli nárok na slevu 75 procent, vláda Petra Fialy ji od dubna snížila o čtvrtinu.

(lan)

Ilustrační foto: LAN 

spinner