SILNIČNÍ DOPRAVA – V Německu se schyluje k žalobě proti dlouhým silničním soupravám. Drážní lobby „Aliance pro železnici“ jakož i „Německá pomoc životnímu prostředí“ hodlají žalovat pravidla povolování dlouhých nákladních vozidel (20,25 m) a zastavit tak nasazování těchto vozidel na německých silnicích.
Silniční doprava
19.4. – Pět mrtvých a 60 zraněných si vyžádala srážka osobního vlaku a autobusu na železničním přejezdu v …… Tak nějak by vypadal začátek zprávy z nehody, kdyby k ní opravdu došlo. Jednotky Integrovaného záchranného systému v úterý 18. dubna 2017 trénovaly koordinaci jednotlivých činností v případě nehody s hromadnými zraněními. Téma akce, připravené pro zhruba 150 záchranářů, koresponduje s aktuálním jevem z posledních měsíců, tedy s nerespektováním signalizace výstražného zařízení na železničních přejezdech.
15.4. – Zelená vlna expanze společnosti FlixBus se dostává do další faze. Společnost zdvojnásobuje od dubna počet svých mezinárodních linek z Prahy a Brna. Nově se objeví autobusy FlixBusu v destinacích jako Záhřeb, Krakov, Budapešť, Maribor, Gent nebo Maastrich. Dále nové linky spojují mezinárodní letiště po celé Evropě jako například amsterdamský Schiphol (AMS) nebo letiště ve Stuttgartu (STR). Společnost zároveň rozšiřuje své služby mimo metropolitní centra a zahajuje spojení s Ostravou a Olomoucí.
15.4. – Dne 11. dubna byl zahájen prodej nového modelu Crafter na českém trhu. Již krátce po své premiéře v loňském roce byl tento největší model značky Volkswagen Užitkové vozy vyhlášen jako International Van of the Year 2017.
15.4. – V Česku v současné době chybí až 10 tisíc profesionálních řidičů. Hlavním důvodem jsou nízké platy a náročná a riziková práce, shodují se personální agentury. Podle jejich odhadů bude navíc každým rokem dalších zhruba pět tisíc šoférů ubývat. V ČR je zaměstnáno kolem 125 tisíc profesionálních řidičů.
10.4. – Ministerstvo dopravy odložilo zpřísnění bodového systému za přestupky řidičů. Návrh, který chystalo 14 měsíců, chce ministr Dan Ťok předat svému nástupci v úřadu po podzimních parlamentních volbách. Řekl to v pořadu otázky Václava Moravce v České televizi.
„Jaká je podle vašich informací situace, co se týče podvodů při sjednávání zakázek mezi dopravci a speditéry?“
„Po masivní veřejné komunikaci problematiky s fantomovými dopravci a speditéry se situace výrazně zlepšila. Většina firem si je rizika již dobře vědoma. Zodpovědné firmy si proškolily své zaměstnance a zavedly do svých pracovních postupů ověřovací mechanismy.
Asociace krajů požaduje, aby vláda poskytla regionům jednu miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů, které se rozhodla navýšit s platností od počátku roku. Po jednání rady asociace v polovině března to novinářům řekla její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Hejtmani o tom podle ní ještě chtějí s vládou jednat a věří tomu, že kabinet se s tímto požadavkem vypořádá v nejbližší době. Mluvčí vlády Martin Ayrer připomněl, že vláda loni v říjnu rozhodla formou nařízení o zvýšení minimální hodinové mzdy řidičů. Přetrvávajícím problémem se ale bude premiér Bohuslav Sobotka zabývat.
7.4. – Vyhlášená celostátní stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla jen Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně Pardubický a okrajově Zlínský. V Libereckém kraji se připojili řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. Dopravní odbory hodnotí průběh stávky pozitivně, na jihu Moravy by se podle nich mohl protest zopakovat. Olomoucký kraj bude po dopravci Arriva Morava, jehož řidiči stávkovali, požadovat třímilionovou pokutu.
3.4. – Automobilovému průmyslu se u nás v posledních letech nebývale daří, rostou objemy výroby, nové modely jsou úspěšné, auta vyráběná v České republice jsou vnímána jako kvalitní. Automobilky se ale v současné době potýkají s nedostatkem lidí, a to nejen těch kvalifikovaných. Musejí zvládnout nástup tzv. čtvrté průmyslové revoluce, pocítí i uvolnění umělého oslabování koruny. Jaké jsou tedy výhledy do budoucna?