8.2. – Předsedou představenstva Letiště Praha se stal šéf Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Tříčlenné představenstvo společnosti doplnil poté, co valná hromada rozhodla o zvýšení počtu členů na čtyři. Dosavadní předseda letiště Jiří Kraus byl zvolen místopředsedou představenstva Letiště Praha, které je dceřinou firmou Aeroholdingu.
Letecká doprava
26.1. – Mezinárodní letiště Brno-Tuřany si v loňském roce, i přes pokles poptávky v cestovním ruchu, udrželo přízeň cestujících. A to především u pravidelných leteckých linek. Celkově prošlo letištěm 417 725 cestujících, zatímco v roce 2015 to bylo 466 046 osob. V oblasti pravidelné dopravy osob lze loňský rok hodnotit jako úspěšný.
26.1. – Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v roce 2016 potřetí za sebou historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků opět potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru pro letecké dopravce.
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA
INFORMACE O NADCHÁZEJÍCÍCH MEZINÁRODNÍCH SETKÁNÍCH
Konference RAME 4. až 6. května 2017 v Casablance
Regionální speditérská konference RAME (Region Africa and Middle East) uvítá delegáty z Evropy, Afriky, Středního východu a dalších zemí. Konference je fórem, jež umožní prezentovat současné výzvy a příležitosti k aktivitám v daném regionu.
20.1. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky tento týden schválila návrhy projektů ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), které mají pomoci rozvoji letectví a kosmických aktivit v ČR pro roky 2017 a 2018. Rozpočet na tyto aktivity činí 375 milionů Kč ročně.
19.1. – Přístavní správa Hamburg Port Authority (HPA) letos více investuje z vlastních prostředků, aby se udržela výkonnost Hamburku jako univerzálního přístavu a aby byl nachystán pro budoucí úkoly. Asi 240 milionů eur půjde kromě jiného do obnovy silničních a železničních mostů. Loni šlo kolem 200 milionů eur do různých akcí, jež slouží k udržení konkurenční schopnosti přístavu. Inženýři se musejí vyrovnávat s rychlým růstem velikosti lodí, jež budou později projíždět pod mosty.
19.1. – Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13, 074.517 cestujících. V meziročním srovnání je to o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. Ještě více stoupl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.
16. 1. – Airbus Group plánuje do konce roku otestovat prototyp samopilotovaného létajícího auta. Nový vůz by měl odstranit problémy s chaosem na silnicích. Uvedl to generální ředitel Airbusu Tom Enders na digitální technologické konferenci v Mnichově.
11.1. – V německém letectví dojde k přísnějšímu prověřování zaměstnanců. Spolková rada odsouhlasila reformu zákona o letecké bezpečnosti. Ta předpokládá zejména přísnější kontroly kolem leteckého zboží. V zásadě budou smět letecké podniky nakládat svá letadle zbožím, jež bude označeno jako bezpečné. Zákon zostřuje prověřování pracovníků v bezpečnostně citlivých oblastech.
V letošním roce jsme především vzpomněli 60 let existence námořního kontejneru, který odstartoval revoluci v přepravě zboží přes moře. A připomněli jsme si, že pán, který stál v roce 1956 za vznikem této skvělé ocelové skříně, byl Malcom McLean, dopravní podnikatel z USA. A byla to jeho vize, která našla završení v současných lodních obrech přepravujících najednou skoro 20 tisíc těchto ložných jednotek mezi všemi kontinenty světa.