Letecká doprava

Platy v ČSA

Zaměstnancům ČSA klesnou od února výrazně mzdy

PRAHA (27.1.) – Zaměstnancům Českých aerolinií klesnou platy o desítky procent. Od února vstoupí v platnost nový mzdový řád. Proti citelnému snižování mezd ve společnosti dlouhodobě vystupují zástupci pilotů i stevardů. Ti se doposud s vedením dopravce nedohodli na nové kolektivní smlouvě, do vyjednávání proto museli vstoupit prostředníci. Vedení dopravce snížení mezd obhajuje nutností šetřit.

Nákladní linka do Číny

Air Cargo Global bude provozovat nákladní linku do Číny

PRAHA (27.1.) – Slovenská letecká společnost Air Cargo Global získala přepravní práva na provoz nákladní letecké linky z pražské Ruzyně do Hongkongu přes letiště v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Na svých internetových stránkách to uvedlo ministerstvo dopravy, které oprávnění pro přidělování leteckých linek přiděluje.

Letiště Brno

Brněnským letištěm loni prošlo přes 486 tisíc cestujících

BRNO (25.1.) – Druhé největší letiště v ČR, Letiště Brno odbavilo v loňském roce o pět procent cestujících více než v roce 2013. Z brněnského letiště v roce 2014 odcestovalo 486 134 cestujících, zatímco o rok dříve to bylo 463 023. Před deseti lety, kdy se stalo letiště majetkem Jihomoravského kraje, to bylo za celý rok 171 tisíc cestujících – počet cestujících se tedy za tuto dobu téměř zčtyřnásobil.

Letiště Praha

Letiště Václava Havla Praha loni odbavilo přes 11,1 milionu cestujících

PRAHA (25.1.) – Letiště Václava Havla Praha odbavilo za loňský rok 11 149 926 cestujících, tedy o 1,6 procenta více ve srovnání s rokem 2013, kdy jich branami letiště prošlo necelých 11 milionů. Nadále pokračoval trend z posledních let a vzrostl počet lokálních cestujících, pro které byla Praha počáteční nebo cílovou destinací. Ve srovnání s předchozím rokem jejich počet vzrostl o 5,68 procenta a překročil tak historický rekord z roku 2008.

Letiště Václava Havla

Ruzyňské letiště bude sledovat obličeje cestujících

PRAHA (20.1.) – Na pražském Letišti Václava Havla zřejmě začne fungovat moderní bezpečnostní systém včetně zařízení, které automaticky rozpozná obličeje cestujících. Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů schválila vláda. Na zvýšení bezpečnosti na letišti půjde podle ministra financí Andreje Babiše 187 milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že projekt by měl být na pražském letišti kompletně dokončen během roku 2016. Následně se podle premiéra projekt vyhodnotí a popřípadě se jeho zavedení doporučí i dalším mezinárodním letištím v krajích.

Německo

Letiště Frankfurt spustilo nový logistický systém

Po dvouleté pilotní fázi přešla od ledna informační platforma CCS (Cargo Community System) na mezinárodním letišti ve Frankfurtu nad Mohanem do standardního režimu. Do systému se však nezapojil lídr německého trhu letecké spedice, DHL Global Forwarding. Dceřiná společnost Deutsche Post s okamžitou platností loni v listopadu z účasti na zkušebním programu vycouvala s odůvodněním, že konkrétní přínos celého řešení musí pečlivě zanalyzovat a teprve potom se případně znovu zapojí.

Zpráva IATA

Pokles cen ropy a posílení HDP uspíší růst letecké dopravy

Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA potvrdila zlepšení hospodaření členských aerolinií v důsledku poklesu cen ropy a ropných produktů a celosvětového oživení ekonomického růstu. Kumulovaný čistý zisk leteckých dopravců za rok 2014 dosáhne částky zhruba 19,9 miliardy USD. V polovině roku přitom prognózy hovořily o dosažení přibližně 18 miliard USD. Experti IATA odhadují, že za rok 2015 by celkový čistý zisk mohl stoupnout dokonce na 25 miliard USD.

Německo

Lufthansa Cargo slaví 20 let na trhu

Lídr evropské letecké nákladní dopravy, společnost Lufthansa Cargo, oslavil na konci listopadu 20 let působení na trhu. Dne 30. listopadu 1994 vyčlenil německý národní letecký dopravce Deutsche Lufthansa AG aktivity nákladní složky do samostatného podniku.

Letadla Airbus

Airbus v roce 2014 prodal rekordní množství letadel

TOULOUSE (15.1.) – Společnost Airbus překročila v loňském roce své původní plány a prodejem 629 letadel pro 89 zákazníků překonala svůj prodejní rekord. Dodávky zahrnují 490 letadel z rodiny A320, 108 A330, 30 A380 a také první A350 XWB. Tento výrobní úspěch znamená, že dodávky letadel Airbus se v roce 2014 zvýšily 13. rok v řadě. Byl tak překonán předchozí rekord z roku 2013.

Nová linka ČSA

ČSA budou nově létat z Ostravy do německého Düsseldorfu

PRAHA (12.1.) – Provoz na lince mezi Ostravou a Düsseldorfem zahájí od letošního března České aerolinie. Spoje budou provozovány třikrát týdně letadly ATR 72 s krátkým mezipřistáním v Praze. Kromě nových spojů do Düsseldorfu otevřou ČSA na Letišti Leoše Janáčka Ostrava kancelář pro vystavování letenek a další služby. Od loňského ledna posílily ČSA letecké spojení mezi Ostravou a Prahou a díky novému letovému řádu více propojily Ostravu s dalšími linkami, které společnost a její partneři vypravují z Prahy.

spinner