25.12. Německý letecký nákladní dopravce Lufthansa Cargo přechází od 1. ledna 2017 na „štíhlejší“ organizační strukturu. Řídicí struktura bude výrazně zjednodušená, koncern počítá se zrušením 35 procent vedoucích pozic v managementu. Celosvětový odbyt bude nově rozdělen mezi osm regionálních jednotek, jejichž činnost bude koordinovat člen představenstva LH Cargo pro produkty a odbyt Alexis von Hoensbroech.
Letecká doprava
LOGISTIKA
Evropská asociace logistických center – EUROPLATFORMS
Valná hromada proběhla ve Španělsku
Valná hromada EUROPLATFORMS se uskutečnila v hlavním městě španělské Andalusie Huelva na pozvání posledního prezidenta EUROPLATFORMS a nyní generálního ředitele huelvského přístavu Ignacia Álvareze Ossoria. Účastníci jednali o projektech TEN-T a DTLF, o novém, racionálnějším způsobu projednávání přihlášek nových členů, a zejména diskutovali o postavení logistických center v nové logistice jakožto podstatných oblastech kontroly směrování logistických řetězců s dopady na hospodárnost a udržitelnost dopravy. Na zasedání bylo schváleno přijetí finské organizace Limowa za člena EUROPLATFORMS.
13.10. – Poptávka po přepravě leteckého zboží v červenci celosvětově stoupla, největší nárůst se ukazuje v Evropě. Podle čísel světové asociace aerolinek IATA se zlepšila celková poptávka v tunokilometrech ve srovnání se stejným měsícem před rokem o pět procent. Za posledních 18 měsíců to byl nejrychlejší růst. Evropské aerolinky zaznamenaly zvýšení poptávky po leteckém zboží o 7,2 procent, zatímco kapacita narostla o 3,8 procent. IATA to přisuzuje rostoucím exportním zakázkám v Německu. U dopravců z oblasti Perského zálivu má jít o zvýšení poptávky o 6,7 procent a kapacity o 11 procent.
7.10. – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) ratifikovala dohodu o omezení emisí v letecké dopravě. Jde o první mezinárodní klimatickou dohodu, která stanovuje emisní limity pro jednotlivé odvětví. Dohoda stanoví, že horní hranici emisí pro aerolinky bude úroveň z roku 2020, která by v následujících 15 letech neměla být překročena. Aerolinky, které stanovený limit překročí, si budou muset koupit emisní povolenky od jiných odvětví.
3.10. - Řetězce Lidl a Aldi staví energeticky efektivní sklady. Potravinářský řetězec Lidl chce ve svém novém logistickém centru v německém Grossbeerenu (Teltow – Fläming) ušetřit za rok tisíc tun C02. Budou zde použita kromě jiného fotovoltaická zařízení, jak sdělil Wolf Tiedeman, odpovědný u společnosti Lidl Deutschland za centrální oblast. K dispozici bude také elektro-tankovací stanice. Do konce tohoto roku nabídne firma zákazníkům 20 e-tankovacích stanic a do roku 2017 tři nová logistická centra v Hildesheimu, Radeburgu a Cloppenburgu, vybavená energeticky efektivní technikou.
22.9. – Největší německá letecká společnost Lufthansa a čínské vlajkové aerolinie Air China uzavřely dohodu o společném podniku. Oba přepravci budou moci vzájemně nabízet letenky svého partnera na vybraných linkách mezi Čínou a Evropou, sdělily dnes obě společnosti. Dohoda završuje dva roky jednání. Rozhovory začaly podpisem předběžné dohody v červenci 2014 a jejich výsledkem je dohoda na nejužší možné spolupráci vyjma vzájemného sloučení.
22.9. - Systém výběru mýtného v Belgii ve velké míře uživatele silnic uspokojuje. Ředitel oddělení telekomunikací u dcery Německého telekomu „T-systems“ Patrick Ude hovoří po pěti měsících praxe o „velké stabilitě v belgickém systému“. T-systems (76 procent) a rakouský stavební koncern Strabag (24 procent) jsou majiteli firmy Satellic, jež je za systém mýtného v Belgii technicky odpovědná. Turbulence při zahajování systému počátkem dubna, kdy dopravní a logistický sektor byly velice kritické; měly být motivovány i tím, aby bylo výběru zabráněno.
19.9. – Czech Airlines Technics (CSAT), dceřiná společnost Českého Aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby letadel, uzavřela novou šestiletou smlouvu s další českou leteckou společností, a to Travel Service. CSAT tak nyní poskytuje dopravci generální opravy podvozků, pronájem náhradního podvozku, výměnu podvozků a opravy vybraných komponentů pro celou flotilu Travel Service.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.
Robert Siegel: Poptávka na trase Praha – Dubaj poroste podobně ,jako na dalších celosvětových trzích
Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 50 milionů tun nákladu. Významnou měrou se na tomto výsledku podílela společnost Emirates SkyCargo, která je jedním z pěti dopravců, již dnes operují do Prahy pravidelné nákladní spoje. Šestileté působení dopravce na českém trhu zhodnotil v rozhovoru pro Dopravní noviny viceprezident komerční nákladní dopravy pro Evropu a Rusko Robert Siegel.