4.4. – České aerolinie zahájí v letošní letní sezóně pravidelný provoz na nových linkách na Maltu, do Birminghamu, Helsinek, Pisy, Záhřebu, Skopje, Oděsy, Kaliningradu, Kazaně a Ufy. Novinkou letového řádu společnosti je sezónní linka mezi Rijádem a Prahou, kterou budou ČSA provozovat od začátku července do konce září. Kromě toho ČSA opět otevřou sezónní linky do Bilbaa, Porta, Liverpoolu, Linköpingu a Växjö, které zavedly loni v létě.
Letecká doprava
1.4. – Státní podnik Řízení letového provozu České republiky dosáhl za rok 2015 hrubého zisku v celkovém objemu 407 milionů korun a to při celkových výnosech 3,707 miliardy korun. Současně byl dosažen a výrazně překročen plánovaný výsledek hospodaření a podnik tak splnil všechny svoje závazky vůči zakladateli (Ministerstvo dopravy ČR), zaměstnancům, dodavatelům a ostatním obchodním partnerům.
31. 3. – Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited (CEFC) navýšila svůj deseti procentní podíl v největším českém leteckém dopravci Travel Service na 49,92 procenta a zaplatila za to miliardu korun. Čeští akcionáři Travel Service zůstanou i nadále většinovými vlastníky společnosti.
30.3. – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podalo kasační stížnost proti rozsudku umožňujícímu rozšíření Letiště Vodochody. Uvedla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP. O případném pozdržení projektu by mohl rozhodnout soud, kasační stížnost odkladný účinek nemá. Kasační stížnost také podalo Sdružení Stop Letišti Vodochody, ve kterém je 15 obcí z okolí letiště. Potvrdil to starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Obce mají strach například z nadměrného hluku.
30.3. – S počátkem nového letního letového řádu 27. března nabízí německá nákladní letecká společnost Lufthansa Cargo nové destinace. Nákladní speciál MD-11F s přepravní kapacitou 80 tun nově létá jednou týdně na letiště v Dauhá, hlavním městě emirátu Katar, které je domovskou základnou konkurenčních Qatar Airways.
30.3. - Mezinárodní unie silniční dopravy IRU kritizuje zákazy jízd kamionů na úsecích v rakouském Tirolsku. IRU napadá údajně nelegální přijetí těchto zákazů, jež považuje za omezení volného pohybu zboží v EU. Jde o úseky na dálnici A12 v údolí Innu s plánovaným zákazem jízdy kamionů od července 2018. Má jít o třetí pokus Tirolska dosáhnout takového zákazu. Evropský soudní dvůr již dvakrát konstatoval, že tato opatření jsou v rozporu s evropským právem.
Ministerstvo dopravy vzdalo snahu vyřešit spory vlastníků letišť s majiteli pozemků pod nimi. Návrh, který byl součástí novely zákona o civilním letectví a který počítal s povinným vyřešením vlastnických vztahů během jednoho roku, ministerstvo dopravy minulý týden z materiálu pro jednání vlády stáhlo. Minulý týden to řekl mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar. Součástí návrhu zůstalo opatření týkající se omezení hluku na letištích.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE JAKO ŠANCE
ELA upozorňuje, že její německý člen – Spolkové společenstvo Logistika (BVL) – vypisuje veřejnou soutěž k realizaci další části studie Trendy a strategie v logistice a v řízení dodavatelských řetězců s letošním těžištěm ve Zvládnutí šancí digitální transformace. Žádá také o mezinárodní nabídky od logistických institutů, univerzit a vysokých škol, od podnikových poradenství a dalších vědecky zaměřených organizací služeb. Nejpřesvědčivější koncepce, která naplní předepsané požadavky a podmínky, získá příspěvek na realizaci studie. Výsledek bude oznámen na 32. německém logistickém kongresu (19. až 21. října v Berlíně). Další informace na www.bvl.de.
18.3. – Ve srovnání s prvním měsícem loňského roku zaznamenali členové Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA během letošního ledna nárůst přepravních výkonů v tunokilometrech o 2,7 procenta. Pokračuje tak nadějný trend ze závěru roku 2015. Statisticky je to největší nárůst od loňského dubna. Vytížení strojů však kleslo o 1,8 procenta.
10.3. – Americký koncern UPS podal v Brazílii stížnost proti zvažovanému převzetí nizozemského integrátora TNT konkurentem FEDEX z USA. Tím se může zkomplikovat transakce, kterou FEDEX a TNT hodlaly ukončit letos na jaře. Nejen orgány na ochranu hospodářské soutěže v Brazílii, ale také v EU a v USA již tento „deal“ za 4,4 miliardy USD odsouhlasily. Stanovisko z Číny ještě není k dispozici. Sám UPS usiloval po čtyři roky, aby TNT koupil. Námitky Evropské komise EU nakonec vedly k tomu, že UPS celou věc vzdal.