Letecká doprava

Linky z Mošnova do Vídně a Mnichova chce provozovat jeden zájemce

1.10. – Do výběrového řízení na provozovatele pravidelných leteckých linek z ostravského letiště v Mošnově do Vídně a Mnichova se přihlásila pouze jedna společnost. Nabídku posoudí hodnotící komise, a pokud ji doporučí, budou nového dopravce schvalovat krajští radní. Pravidelné letecké spojení by mělo začít fungovat nejpozději příští rok v létě. Oznámila to mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. S ohledem na legislativu nelze podle ní v této fázi jméno dopravce zveřejnit.

Boeing prověřuje kvůli možné závadě další typ svých letadel

30.9. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil prověřit některá letadla Boeing 737 NG s cílem odhalit případné výrobní vady. Důvodem k tomuto kroku je fakt, že u několika letadel tohoto typu se zjistily praskliny, informovala agentura Reuters. Případnou opravu mají zajistit provozovatelé letadel. Boeing má přitom už problém s letadly 737 MAX, která jsou po dvou vážných nehodách od letošního března v celém světě odstavena.

Aktuality ze světa 39/2019

Aktuality ze světa 39/2019 Premium

27.9. – LETECKÁ DOPRAVA – Avianca Cargo začne od příští středy létat dvakrát týdně s Airbusem A330–200 nákladní trasu mezi letištěm Dallas Forth Worth (DFW) a Bogotou. Aerolinky uvádějí, že vybraly tuto trasu s ohledem na hospodářský růst dallaského letiště, jakož i na jeho polohu uprostřed USA. Jde také o naplnění strategie posílení Bogoty jako uzlu pro překlad leteckého carga z jižní Ameriky do destinací v Evropě a v Asii. Ředitel Avianca Cargo Kurt Schosinsky k tomu uvedl: „V nové trase vidíme velké rezervy růstu, především pokud se zaměříme hlavně na zkazitelné zboží jako je losos a ovoce z Chile, květiny z Kolumbie, asparágus a mango z Peru a květiny a ovoce z Ekvádoru.Po tomto zboží je na mezinárodních trzích velká poptávka.“ John Ackerman, šéf strategie DFW dodal: „Tato nová služba představuje pro DFW milník, když první jihoamerický nákladní dopravce bude naplňovat letištní strategii rozvoje obchodních tras mezi jižní Amerikou a Asií.“ Avianca a letecká společnost United Airlines rozšiřují svou současnou dohodu o sdílení kódu též na nákladní lety spojující Sydney a Bogotu s Kalifornií. Let z Bogoty je prováděn třikrát týdně a je propojen prostřednictvím United Airlines v Los Angeles na Sydney, zatímco denní zpětný let směřuje přes San Francisko a Los Angeles do Bogoty. „Toto rozšíření dohody o sdílení kódu dále zvýší dynamiku v relaci mezi Austrálií a Kolumbií. Rozšíření poskytuje Avianca dosud nevídaný rozsah, když dopravce má poprvé navázány vztahy s takto vzdálenými destinacemi,“ uvedla mluvčí Avianca Cargo Anna Marie Copetová. Sídlem společnosti Avianca Cargo je mezinárodní letiště José María Córdova v Medellinu v Kolumbii (dříve se jmenovala Tampa Cargo). Svůj provoz zahájila v roce 1973. Stoprocentní podíl vlastní Avianca of Colombia. V roce 2011 objednala pět letadel Airbus A330–200F a stala se jejich prvním provozovatelem v Latinské Americe.

Ruský dopravce Pobeda zvýší počet letů z Moskvy do Karlových Varů

26.9. – Ruský nízkonákladový letecký dopravce Pobeda zvýší počet letů z moskevského letiště Vnukovo do Karlových Varů a zpět z dvou na pět letů týdně. Navýšení bude platit nejen do konce letního letového řádu, tedy do 26. října 2019, ale i po celou dobu zimního letového řádu až do 27. března 2020, informoval včera náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

V čínské metropoli bylo otevřeno druhé mezinárodní letiště

25.9. – V čínské metropoli Pekingu bylo dnes oficiálně otevřeno nové mezinárodní letiště Ta-sing. Slavnostního obřadu, který se uskutečnil jen pár dní před 70. výročím vzniku komunistické Číny, se zúčastnil i prezident Si Ťin-pching. Letiště postavené podle návrhu slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadidové se pyšní údajně největším terminálem na světě, má čtyři ranveje a mělo by odbavovat 72 milionů pasažérů ročně, uvedla agentura AP.

Německé aerolinky Condor získají státní půjčku 380 milionů EUR

25.9. – Německá vláda se rozhodla poskytnout půjčku 380 milionů EUR (téměř deset miliard Kč) německému leteckému přepravci Condor, jehož mateřská společnost Thomas Cook zkrachovala. Oznámil to německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Překlenovací úvěr má zajistit pokračování provozu aerolinek a ochránit pracovní místa.

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

24.9. – Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 USD (3,4 milionu Kč), uvedla včera společnost v prohlášení. 

Státy EU chtějí omezit emise z dopravy, hledají k tomu shodu

23.9. – Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Aktuality ze světa 37 – 38/2019

Aktuality ze světa 37 – 38/2019 Premium

20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“

Airbus zvýšil odhad růstu poptávky po letadlech do roku 2038

19.9. – Evropský výrobce letadel Airbus zvýšil odhad růstu poptávky po letadlech na příštích 20 let. Celosvětová flotila se podle firmy do roku 2038 více než zdvojnásobí na 47 680 ze současných téměř 23 000 letadel, oznámil včera Airbus. Aerolinky a leasingové firmy budou potřebovat nakoupit 39 210 nových osobních a nákladních letadel, což je téměř o pět procent více, než Airbus odhadoval v předchozím výhledu.

spinner