Globální ekonomické klima a nejistota budou i během druhého čtvrtletí přispívat k velmi střídmým náborovým plánům zaměstnavatelů. Ukázaly to výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce, které minulý týden zveřejnila společnost Manpower.
Dopravní politika
Vodní infrastruktura
Ředitelství vodních cest je prý odsouzeno k zániku
PRAHA (5.4.) – Podle interních informací z Ministerstva dopravy připravuje ministr Zbyněk Stanjura z ODS koncem příštího týdne zrušení Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). Tento krok má být zřejmě proveden „potichu" vzhledem k množství negativních reakcí na tento plánovaný krok ze strany odborníků, opozičních, ale i některých koaličních politiků.
Předseda Evropské komise v Praze
Česká centrála systému Galileo se možná rozšíří
PRAHA (3.4.) – Náměstek ministra dopravy Jiří Žák jednal s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem, ředitelem GSA Carlo des Doridesem, eurokomisařem Štefanem Fülem a dalšími zástupci GSA o možnosti rozšíření české centrály Galilea. Systém by se mohl rozšířit o vesmírný projekt Copernicus (GMES).
Mgr. Vojtěch Hromíř (ČESMAD Bohemia) pro DN
Mýtný systém by měl být uživatelsky přívětivější a spravedlivý
Ředitelství silnic a dálnic dopravcům koncem ledna rozeslalo další výzvy k úhradě údajných nedoplatků na mýtném, které dopravci v mnoha případech označují za neopodstatněné. O tom, co dopravcům konkrétně vadí a jak v této věci probíhá komunikace s ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic, jsme hovořili se zástupcem generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia Mgr. Vojtěchem Hromířem.
Železniční doprava
Stát sníží poplatky za koleje pro kusové zásilky
Ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) již učinily první kroky v zájmu zajištění konkurenceschopného systému přepravy vozových zásilek po železnici. Od 1. března se systém rozšíří o další přepravy a zároveň se zvýší sleva za dopravní cestu pro tuto kategorii vlaků z dnešních 15 na 55 procent.
Vedoucí představitelé 27 členských zemí Evropské unie dospěli 8. února k dohodě o rozpočtu Evropské unie na příštích sedm let (viz DN 8/13). Na projekty dopravní infrastruktury v něm bude vyčleněno 23 miliard €, o třetinu méně, než se předpokládalo původně (32 miliard €). Evropský dopravní sektor sice dohodu přivítal, ale současně vyjádřil zklamání nad zkrácením rozpočtové kapitoly.
Ochrana životního prostředí
Vláda schválila pravidla zavádění nízkoemisních zón
Vláda na začátku února schválila pravidla pro zavádění nízkoemisních zón. Do roka mohou obce zakázat vjezd vozidlům uvolňujícím velké množství škodlivin. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Nečas.
Správce systému TIR – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU – loni ve spolupráci se záručními sdruženími revidoval znění Manuálu pro držitele karnetu TIR. Jeho nové znění odráží poslední vývoj systému TIR a nové podmínky jeho uplatňování. Změny, které loni na podzim schválilo valné shromáždění IRU, jsou účinné letos od 1. března. Minulý týden na to upozornila vedoucí celního odboru Sdružení ČESMAD Bohemia Michaela Havelková.
PRAHA (14.3.) – Horní komora českého parlamentu, Senát, preferuje pro budoucí výběr mýtného na silnicích a dálnicích satelitní systém. Uvedl to ve svém stanovisku k evropskému dokumentu o zavádění evropské služby elektronického mýtného.
Evropská legislativa
EK chce posílit práva cestujících v letecké dopravě
BRUSEL (13.3.) – Cestující v letecké dopravě by měli mít možnost využít služeb konkurence, jestliže jim jejich letecký přepravce nedokáže do 12 hodin zajistit přesměrování letu. Také vymezení takzvaných mimořádných okolností, které hrají roli při určování odškodného, by v Evropské unii mělo být příště jasnější. Vyplývá to z návrhu nových opatření na posílení práv cestujících v letecké dopravě, který vypracovala Evropská komise.