Ford Transit jezdí po silnicích už zhruba 45 let a pro mnoho uživatelů je 6,3 milionu dosud vyrobených vozidel tohoto modelu přímo synonymem dodávky. Ani v tak požehnaném věku evropská jednička v segmentu nestárne, spíše vyzrává. Zatím poslední verzi modelového roku 2012 výrobce vybavil úspornými motory 2,2 TDCi nové generace v provedení Euro 5. I pro české zákazníky se zatím nejhospodárnější, nejpohodlnější a také nejtišší transit na trhu objeví do konce roku.
Silniční doprava
Zbrusu nový velkorysý multifunkční areál Fiat Industrial Village v Turíně se stal jen několik dní po otevření v polovině září jevištěm pro představení poslední podoby léty osvědčeného užitkového vozidla Iveco Daily. V zatím poslední verzi modelového roku 2012 Daily spojuje svou tradiční výkonnost a mnohostrannost zejména s nejmodernější motorizací. Iveco je bude v jednotlivých verzích na evropský trh uvádět od konce září až do ledna.
Výrobní závod v německém Wörthu se poslední měsíce intenzivně připravoval na spuštění výroby nové generace modelu Mercedes-Benz Actros. Do jeho vývoje a přípravy kapacit na výrobu první novinky v těžké řadě značky po patnácti letech koncern Daimler investoval již kolem jedné miliardy €. První vozidlo sjelo z výrobních pásů ve Wörthu 30. září. Ještě o dva týdny dříve dostali možnost si zhruba třicet předsériových vozidel vyzkoušet i novináři.
Provozovatelé by za vozidla, která často jezdí po dálnicích a zpoplatněných silnicích, mohli platit nižší mýtné. Ministerstvo dopravy by jim mohlo poskytnout slevu až 13 procent. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, kterou ve sněmovně v polovině září předložili koaliční poslanci Václav Cempírek a Radim Vysloužil.
Pokud by stát zavedl tzv. profesionální naftu, mohl by na dodatečném výběru spotřební daně získat ročně tři až deset miliard Kč. V současné době naopak v důsledku zvýšení spotřební daně z nafty o jednu Kč, na které dopravci zareagovali tankováním u levnějších zahraničních stanic, ztrácí miliardy. Jen loni to bylo podle odhadů DKV zhruba osm miliard Kč, uvedl minulý týden na tiskové konferenci v Praze ředitel české pobočky Ondřej Pavlík DKV Euro Service.
Jeden ze dvou největších světových výrobců pneumatik – francouzský koncern Michelin – každoročně na výzkum a vývoj nových produktů vynakládá kolem 500 milionů €. Letos byly výsledkem práce tří tisíc jeho vývojových pracovníků hned tři zásadní inovace v oblasti pneumatik pro nákladní vozidla. Všechny tři premiéry letošního přelomového roku Michelin zákazníkům ze zemí střední Evropy představil minulý týden na okruhu ve východorakouském Pachfurthu.
Po několika velmi špatných letech se na obrat připravují i výrobci přípojné techniky a investují do vývoje nových modelů. Například třetí největší evropský výrobce přípojné techniky – německý Kögel – se vrací k výrobě techniky pro stavebnictví, kterou opustil v roce 2004. Jako první model nové stavební řady v září uvádí na trh třínápravový sedlový sklápěcí návěs.
Karty řidiče do digitálního tachografu se vydávají od roku 2006. Protože mají jen pětiletou platnost, musejí si mnozí jejich držitelé letos zajistit výměnu.
Novým manažerem marketingu značek Volkswagen Osobní vozy a Volkswagen Užitkové vozy společnosti Import Volkswagen Group (IVG) byl od srpna jmenován Pavel Demartini. Dosavadní manažerka marketingu Markéta Vojáčková odchází na mateřskou dovolenou.
Novým provozně-technickým ředitelem společnosti Veolia Transport Praha byl od srpna jmenován Ing. Bohumil Klempíř. Třiatřicetiletý absolvent Dopravní fakulty Jana Pernera Pardubické univerzity přišel do nové pozice ze sesterské společnosti Veolia Transport Východní Čechy, kde pracoval jako vedoucí provozní oblasti v Královéhradeckém kraji. Nastoupil na místo po Jiřím Kolářovi, který přijal jiné místo v rámci skupiny Veolia Transport.