24.11. – Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky schválila minulý týden v pátek nad ránem obsáhlý daňový balíček, který kromě zrušení superhrubé mzdy a mnoha dalších opatření v oblasti daní obsahuje i snížení spotřební daně z nafty o 1 korunu na litr. Pokud tato změna projde i senátem a podepíše ji prezident republiky, bude účinná od začátku příštího roku.
Silniční doprava
23.11. – Tuzemští podnikatelé využívají ve velké míře telematické prvky pro správu svých vozových parků. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory pracuje s telematikou 35 % českých firem. O dvě procenta tak převyšují průměr zemí EU. Firmy používají telematické systémy nejčastěji pro snižování nákladů na vozový park, prevenci zneužití a lokalizaci vozidel nebo zlepšení provozní efektivity.
17.11. – Prodeje elektromobilů v Česku meziročně stouply skoro trojnásobně. Zatímco v loňském roce bylo registrováno za leden až říjen 649 kusů bateriových elektrických vozů, letos je to 1888 aut. Vyplývá to z říjnové statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA). Podle jeho dat tvoří největší podíl nových registrací firemní vozy, přesto jsou české podniky v zavádění vozů na alternativní pohony zdrženlivé. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory se bateriové elektromobily objevují jen ve 4 % firemních flotil, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku zemí EU.
14.11. – Nový dopravní terminál v Peci pod Sněžkou s parkovacích domem pro asi 450 aut by měl začít fungovat v polovině prosince. Radnice vybírá jeho provozovatele, který by se staral také o zhruba 800 dalších parkovacích míst na městských parkovištích mimo parkovací dům. ČTK to řekl místostarosta horského střediska Zdeněk Virt. Stavba vznikala od léta 2018 a vyšla na více než 167 milionů korun bez DPH. V současnosti je v kolaudačním řízení.
Sdružení ČESMAD Bohemia v přechozích měsících jednalo se zástupci vlády o opatřeních, která by dopravcům pomohla překlenout obtížnou situaci vyvolanou protikoronavirovými opatřeními i sílící východní konkurencí. Jedním z nich je snížení spotřební daně z nafty, které již bylo přislíbeno. O vyjádření, jaká je současná situace silničních dopravců a jaké kroky ze strany státu by jim pomohly, jsme požádali prezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia Josefa Melzera.
Evropská nákladní silniční doprava v období od června do září tohoto roku výrazně posílila. Nabídky přeprav, které zaznamenal dopravní barometr od TIMOCOM, vyrovnaly ztrátu za velmi slabé druhé čtvrtletí. Čísla v jednotlivých měsících dokonce překročila hodnoty ze stejného období roku 2019.
Společnost Volvo Trucks zahájila v říjnu ostré testování plně elektrického přepravního řešení pro stavebnictví. Zákazníkovi, společnosti Swerock, dodla dvě těžká nákladní vozidla, aby mohla uspokojit rostoucí požadavky na nižší hluk a emise, a to zejména v citlivých městských oblastech.
Pandemie koronaviru letos na jaře posílila trend, který je ve světě již delší dobu patrný – zájem o e‑commerce roste a stejně tak se zvyšují i nároky zákazníků na rychlost dodání. Vzhledem k tomu, že v důsledku elektronického obchodování a tlaku na rychlost se přepravuje více menších zásilek více vozidly, dochází ve městech, která již tak trpí rostoucí individuální dopravou, k dalším komplikacím v provozu i k většímu znečišťování ovzduší.
9.11. – Opravy pravého pásu dálnice D5 mezi Rokycany a Mýtem mezi kilometry 48,0 – 61,8 se blíží ke konci. Ve skoro dvanácti kilometrovém úseku dálnice probíhaly od letošního května stavební úpravy na vozovce, které omezovaly průjezd tímto místem. Nejpozději od středy budu úsek podle informací ŘSD zprovozněn.
8.11. – Většina tuzemských autoškol vydrží bez příjmů z provozu maximálně tři měsíce, pak by musela ukončit činnost. I v případě kratšího omezení však bude mít řada z nich velké ekonomické i personální potíže. Autoškoly proto žádají vládu o pomoc, konkrétně formou dotací na auta a prominutí či úpravu některých poplatků. Uvedla to Asociace autoškol ČR. V Česku působí zhruba 3000 autoškol.