2.2. – Konsorcium pod vedením španělské společnosti Cintra zvítězilo na Slovensku v tendru na vybudování asi 60 kilometrů dálnice a rychlostní silnice v okolí Bratislavy formou projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP). Informoval o tom státní tajemník ministerstva dopravy Viktor Stromček.
Infrastruktura
29.1. – Oslovení odborníci a profesní sdružení chválí ministerstvo dopravy za čerpání evropských dotací na výstavbu dopravních projektů. Mezi neúspěchy resortu, vedeného poslední dva roky ministry za hnutí ANO, uvádí zejména problémy s posudky dopadu řady významných staveb na životní prostředí, které EU odmítá uznat a které mohou výstavbu nejdůležitějších infrastrukturních projektů mohou zdržet i o několik let. Kritizované jsou i časté neúspěchy při vypisování veřejných zakázek.
28.1. – Slovenské ministerstvo vnitra vypsalo tendr na vybudování a správu systému na odhalování dopravních přestupků, který má také zjednodušit vybírání pokut. Hodnotu zakázky včetně opce na prodloužení kontraktu úřad odhadl na 140 milionů € (3,78 miliardy Kč).
28.1. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje nakoupit zařízení pro vysokorychlostní vážení kamionů za jízdy na dálnicích za 150 až 180 milionů korun. Vyplývá to z předběžných informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Systém by mohl začít fungovat od listopadu příštího roku. Nahradit má současné mobilní váhy, jejichž efektivita je výrazně nižší.
26.1. – Projekty za 90 miliard korun zejména u velkých dopravních staveb mohou být ohroženy, pokud vláda účinně nezasáhne v Bruselu a nebyla by úspěšná při jednání o aplikaci nového zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Zastavení těchto projektů by přineslo i další náklady a výrazné negativní dopady na ekonomický růst a zaměstnanost. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy.
26.1. – Firma Kapsch bude pravděpodobně provozovat systém mýtného i po konci letošního roku. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok. Svůj návrh, který má 17. února dostat vláda, představil koaliční radě. Smlouva by se podle ministra mohla prodloužit o dva roky, během kterých se má uskutečnit otevřené výběrové řízení na dalšího provozovatele mýta. Novou nabídku společnosti Skytoll na provozování systému jeho úřad zatím posuzuje.
25.1. – Výběrčí mýta na Slovensku, společnost Skytoll, nabídla ministru dopravy Danu Ťokovi, že od roku 2017 převezme správu mýtného systému v Česku. Koncem letošního roku totiž vyprší dosavadní smlouva se společností Kapsch a ministerstvo dopravy už dříve přiznalo, že otevřenou soutěž na nového provozovatele nestíhá. Nabídkou společnosti na tříletou správu systému se úřad zabývá.
22.1. – Silniční spojení mezi Českou republikou a Slovenskem by se v budoucnu mělo zlepšit. Slovenská vláda totiž schválila návrh na uzavření dohody s ČR o propojení plánované rychlostní silnice R5 na severu Slovenska s českou silniční sítí na společné hranici obou zemí.
21.1. – Ředitelství silnic a dálnic je připraveno pokračovat v modernizaci dálnice D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím již v průběhu zimních měsíců. Začít se může již tuto sobotu, záležet bude na vhodných klimatických podmínkách. Jednalo by se o etapu, v jejímž rámci by došlo k provizornímu rozšíření levého jízdního pásu (směr Praha), aby na něj mohla být převedena doprava v režimu 2+2 jízdní pruhy v průběhu modernizace pravého jízdního pásu (směr Brno).
20.1. – Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a generální ředitel ŘSD Jan Kroupa jednali se starosty obcí a měst dotčených výstavbou dálnice D3 ve Středočeském kraji o pokračování příprav této stavby. „V současné době probíhá příprava dokumentů potřebných pro vydání územního rozhodnutí, o které požádáme v příštím roce. Dále také pokračuje diskuse se zástupci obcí o přesném vedení trasy dálnice. Výkupy pozemků začnou po vydání územního rozhodnutí,“ informoval Jan Kroupa.